Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Co očekáváme od větrání koupelny?

Autor článku: Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Bc. Kateřina Staňková
Plné znění článku: Co očekáváme od větrání koupelny?
Anotace článku: Článek se zabývá současně diskutovaným problémem vlhkosti v bytovém prostředí. V zimním období bývá při řádném větrání problém s nízkou relativní vlhkostí v obytných místnostech. Autoři se zamýšlí nad tím, zda by přebytečné množství vlhkosti vyprodukované koupáním resp. sprchováním nemohlo přispět ke zvýšení kvality vlhkostního mikroklimatu v obytných místnostech.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Proč tolik vzduchu?Michal Přikryl31.01.2012 14:51
Proč tolik vzduchu?Jiří Burda26.01.2012 22:40
Re (3): reZdeněk Vondra21.06.2011 13:07
Re: reAleš Rubina19.08.2010 18:14
Re (2): rePetr Vareš19.08.2010 17:03
Re: reMichal Přikryl19.08.2010 16:39
rePetr Vareš18.08.2010 20:19
Re: systém odvětrání - technciké řešeníAleš Rubina18.08.2010 18:41
systém odvětrání - technciké řešeníPetr Vareš09.08.2010 14:59

Autor: Jiří Burda
Datum: 26.01.2012 22:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100079
reakce na ...
V článku mne zaujalo ustanovení vyhlášky č. 268/2009 Sb. v § 26 Výplně otvorů odst. 3 a to konkrétně množství vzduchu, které je potřeba vyměnit "...25 m3.h-1/osobu nebo výměny vzduchu v místnosti nejméně jedenkrát za 2 hodiny..."
Předpokládám, že to má nějaký reálný základ a zajímalo by mne, jaký dopad má, když taková výměna vzduchu není. Tipuji, že budou problémy s CO2.
Víte někdo více? Jaký to má dopad na člověka, jeho zdraví?

Předmět: Re: Proč tolik vzduchu?
Autor: Michal Přikryl
Datum: 31.01.2012 14:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100935
reakce na ...
reálný základ to má. jedná se o množství, které má zamezit nárůstu koncentrace CO2, jako produktu dýchání (výsledek- horší koncentrace, pocit únavy) a dalších škodlivých látek v ovzduší uzavřeného prostoru(uvolňování těkavých látek z různých materiálů-plasty, laky na dřevo apod.). resp. jejich "ředění" na přijatelnou mez.
taktéž je účelem odvod vzdušné vlhkosti, která při nevětrání vede ke zvýšenému výskytu plísní

Předmět: re
Autor: Petr Vareš
Datum: 18.08.2010 20:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100195
reakce na ...
Děkuji za informaci, příčina mi byla víceméně jasná, hledal jsem správné řešení.
- vyhřívání odvodu - nepřichází v úvahu, již takto různé "spotřebiče" - videotelefon, alarm, anténní zesilovače apod. mají ročně slušnou spotřebu
odvod kondenzátu - ano, to si myslím, že by pomohlo nejvíce, zatím nikdo nenastínil odpovídající řešení (někde nejblíž ventilátoru nějaké koleno, kde by kondenzovala vodní pára a odtud odvod ??)

Předmět: Re: re
Autor: Michal Přikryl
Datum: 19.08.2010 16:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100935
reakce na ...
standardně se tento jev řeší tím, že je stoupací potrubí dole zakončeno T-kusem. Spodní hrdlo je zavíčkováno, utěsněno(při předpokladu vyššího vývinu kondenzátu může být prodlouženo rovným kusem o cca dalších 20 cm) a napojeno přes protizápachový uzávěr(typicky kuličkový sifon) na odvod kondenzátu-do potrubí kanalizace.
dopojení ventilátoru a mřížky v koupelně je potom z bočního výstupu T-kusu, izolovanou ohebnou VZT hadicí nebo "natvrdo" SPIRO potrubím. samozřejmě v co nejkratším provedení.
kondenzující voda stéká do záchytné "vaničky a přes sifon pryč. nikde se nedrží větší množství vlhkosti. MP

Předmět: Re (2): re
Datum: 19.08.2010 17:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za podrobný popis, tak nějak jsem si ro představoval.. Škoda, že toto neřešila firma hned při instalaci, nyní se již nikam s odvodem kondenzátu nedostanu (ventilátory jsou instalovány v SDK stropě) Odvod kondenzátu přes třešní prostor v zimě z důvodu zamrzání asi nepřichází do úvahy. Nezbývá mi asi nic jiného, než v zimě větrání koupelny a samostatného WC nepoužívat. V každém případě děkuji za objasnění.

Předmět: Re (3): re
Autor: Zdeněk Vondra
Datum: 21.06.2011 13:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105363
reakce na ...
Myslíte, že by pomohla zpětná klapka umístěná zároveň s krytinou? Nebo je to hloupost?

Předmět: Re: re
Autor: Aleš Rubina
Datum: 19.08.2010 18:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100921
reakce na ...
Dobrý den,
přesně tak, na kolenu nebo "odbočce otočené směrem dolů " udělat nátrubek a z tohoto přes zápachovou uzávěru (s kuličkou - pozor na vysychání) do kanalizace........ nebo nějak obdobně.
Pěkný den Rubina

Předmět: systém odvětrání - technciké řešení
Datum: 09.08.2010 14:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
spíše by mne zajímalo správné technické řešení odvětrání - obávám se, že stavební firmy toto řeší "laicky" - jak si myslí že to bude dostačující. Mám zkušenost ze dvou novostaveb - bohužel negativní - vždy byl problém s kondenzovanou vodou v odvodu větrání - jeden systém měl částečně ležatou instalaci v půdním prostoru, nepomohlo ani zateplení, výkon ventilátorů zřejmě nebyl dimenzován na déllku potrubí a nedostatečně vodní páry odváděl a stále z větracích mřížek vytékal kondenzát, až jsem celý systém (ne zrovna levný) byl nucen odstavit. V druhém domě byl ze stropního ventilátoru poměrně krátky svislý odvod do střešní tašky, zatepleno, ty samé problémy, kolem ventilátoru na stropě mokré mapy, ventilátor má žaluzii, pokud se nepoužívá, je to bez problému. Podobné zkušenosti mám u digestoří, pokud nemají vývod rovnou ven přes zeď. Zatím nikdo nenabídl uspokojivé řešení, mimo to, že si pozvu specializovanou firmu na vzduchotechniku a zaplatím desítky tisíc korun.
Takže od větrání koupelny bych očekával smysluplné a funkční řešení, polovičatá řešení jsou zbytečné náklady a spíše pro zlost (poškozené malby, zatékající voda)

Předmět: Re: systém odvětrání - technciké řešení
Autor: Aleš Rubina
Datum: 18.08.2010 18:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100921
reakce na ...
Dobrý den,
v popisovaném případě se pravděpodobně jedná o kondenzaci vodní páry, která nastavá v místě styku neproudícího - "stojícího" teplého vzduchu s chladným povrchem odvodního potrubí. Toto nastává tehdy, pokud daný ventilátor není v chodu. Každá tepelná izolace pokud není zdroj tepla, v čase "vychladne" a na trubce může teplota povrchu podkročit teplotu rosného bodu pro daný stav vzduchu.
Pro případ vedení rozvodu prostorem střechy jsou zřejmě pouze dva způsoby řešení :
1, zajistit zdroj tepla a to i v čase, kdy ventilátor není funkční (např. odporový drát apod...)
2, smířit se s fyzikálním jevem, který nastává a zajistit odvod vznikajícího kondezátu..... asi nejlevnější a nejběžnější řešení.
S pozdravem Rubina

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama