Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Termohydraulické úspory tepla pro CZT

Autor článku: J.V.Ráž, DiS.
Plné znění článku: Termohydraulické úspory tepla pro CZT
Anotace článku: CZT čeká období velké transformace. Pro více než 1 500 000 bytů znamená CZT nejpohodlnější a stále tvrdíme, že i nejekologičtější způsob vytápění, protože centralizace výroby tepla umožňuje nasazení nejmodernějších technologií, s nejvyšší účinností, environmentální šetrností, i ekonomickou efektivitou. Tento článek je proto věnován stručnému návodu, jak celý proces ekonomicky optimalizovat a systémům CZT transformaci usnadnit.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
termohydraulické seřízení otopné soustavyEvžen Bílek30.04.2013 13:27
Re (3): úsporyJiří Ráž18.08.2010 18:49
Re (2): úsporyVladimír Křen18.08.2010 16:23
Re: úsporyJiří Ráž16.08.2010 22:58
úsporyVladimír Křen16.08.2010 20:16

Příspěvky
Předmět: termohydraulické seřízení otopné soustavy
Autor: Evžen Bílek
Datum: 30.04.2013 13:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112984
reakce na ...
V čas. Bytová družstva č. 1/13 p. Ráž opět otevírá diskuzi "Proč přeregulovat otopnou soustavu" s tím, že by pak mohla dosáhnout až 80% úspor ve spotřebě tepla. Máme 15let zateplený dům, termoventily Danfos, měření VIPA, z cca 800Gj jsme "spadli" na cca 350GJ, na termosoustavu jsme tehdy udělali dle projektu GO (nebylo to včak prosté železo za železo) a fy TESPO Rac soustavu dynamicky a staticky vyvážila.
Úspory jsou sice velké, ale radiátory jsou "slyšet". Máme soustavu opět za velké peníze termohydraulicky přeregulovat, či znovu měnit i "železo", abychom dále uspořili a teplo přitom neslyšeli? Pragmaticky : v čem přeregulace prakticky spočívá a co to stojí byt s 5ti radiátory?

Předmět: úspory
Autor: Vladimír Křen
Datum: 16.08.2010 20:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
S jakou úsporou se dá počítat při nočním snížení teploty? V této době termostatické ventily pomalu otvírají a hydraulicky se systém rozlaďuje.

Předmět: Re: úspory
Autor: Jiří Ráž
Datum: 16.08.2010 22:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Vážený pane Křene,

původ "nočních útlumů" spadá do dřívějších snah spořit tepelnou energii v podmínkách, kdy vládou nařízených úspor nebylo možné jinak dosáhnout a popravdě řečeno žádné fyzikální opodstatění nemají, spíše naopak. Například pokud bychom chtěli po osmihodinové přestávce za 1 hodinu zajistit opět původní tepelnou pohodu, museli bychom do místností nezatepleného panelového domu po dobu jedné hodiny dodávat výkon 279%. Protože se jedná o cyklické opakování zátopových stavů s vyšší potřebou tepla na zátop, tak skutečné "úspory tepla" dosahované tímto provozem byly nízké a ty zveřejňované byly vykoupeny právě nedotápěním místností v době, kdy už mělo být zajištěno plné vytápění. Ostatně do ČSN se přerušované vytápění nikdy nedostalo a bylo obsaženo jen v příslušných vyhláškách. Opakované zátopové stavy totiž neprospívaly ani stavebním konstrukcím (dilatace, povrchové rosení v oblatech tepelných mostů, atd.). Tolik jen na okraj.

Ale abych odpověděl na Vaši otázku. Z hlediska fyzikální definice úspor tepla nočním útlumem dosaženo není, protože není zachována vnitřní teplota (uspoří jen dodavatel tepla za palivo). Při nočním útlumu je tedy dosahováno relativních úspor tepla a v tomto směru je to u termohydraulicky seřízených soustav stejné jako u soustav klasických. Markantní rozdíl je však v reakci termohydraulicky seřízených soustav na změny dodávky tepla (na provozní režim soustav). Klasicky projektované soustavy nemají průtoky a hydraulické ztráty funkčně přiřazeny k projektovaným teplotám místností a proto správně píšete, že se systém při nočním útlumu "hydraulicky rozlaďuje". TH soustavy mají průtoky a hydraulické ztráty funkčně přiřazeny k projektovaným teplotám místností a proto se po nočním "hydraulickém rozladění" znovu automaticky uvedenou do projektovaného správného stavu vytápění s plnými úsporami tepla z tepelných zisků.

Děkuji Vám tedy za správnou otázku, která v našich článcích asi dostatečně vysvětlena nebyla.

Předmět: Re (2): úspory
Autor: Vladimír Křen
Datum: 18.08.2010 16:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Přiznám se že zkušenost s odtápění je odpozorována během provozu zdrojů tepla. Teplárna České Budějovice, Teplárna Plzeň, Teplárna Kolín. Vždy došlo po nějaké době k návratu na původní spotřebu. Zatím domovní topné systémy mají noční odtápění zaprogramováno. Jsem zvědavý kdy to bude zrušeno jako technický nesmysl. Byl by možný kontakt na Vás?

Předmět: Re (3): úspory
Autor: Jiří Ráž
Datum: 18.08.2010 18:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Ano, "návrat na původní spotřebu" je fyzikálně logický a nastat musel, i když tam nějaká ta úspora paliva určitě byla, ale bylo jí dosaženo porušením kontinuální tepelné pohody ve vytápěných objektech.
Kontaktu se zkušenými lidmi Vašeho typu se rozhodně nebráním ani já, ani kolegové, protože je vždy přínosem pro obě strany. Zkuste zavolat na 607 660 843 a já Vám sdělím svůj e-mail, kde můžeme v diskusi pokračovat, případně si i domluvit schůzku v Praze.
Podle mého názoru by CZT mělo obecně o těchto věcech více diskutovat, protože obor vytápění dnes pokročil natolik, že může dodavatelům a distributorům tepla velmi účinně pmáhat. V minulusti vždy bylo dosažení úspor tepla cíleno buď na dodavatele, nebo na spotřebitele a protichůdnost těchto dvou zájmů se zdála zákonitá. Dnes lze celý otopný systém (tj. zdroj tepla, distribuční sítě i vnitřní otopné soustavy objektů) seřídit tak, aby významných úspor dosáhl spotřebitel i dodavatel, ale pak musejí být soustavy seřízeny termohydraulicky a nikoliv klasicky (jen hydraulicky), protože otopné soustavy s regulační technikou jsou termické a nikoliv hydraulické. Takovým ideálním případem by pak bylo komplexní TH seřízení soustav připojených objektů, vnější distribuční sítě (STK) a tepelného zdroje (VS).

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama