Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Kvalita pasivní dřevostavby

Autor článku: doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D, FA VUT v Brně
Plné znění článku: Kvalita pasivní dřevostavby
Anotace článku: Jedním z hlavních ukazatelů kvality pasivní dřevostavby je zajištění kvalitního zdravého vnitřního prostředí. Velký důraz je kladen na výběr nejvhodnějších materiálů a to nejen pro samotnou konstrukci stavby, ale i pro jednotlivé komponenty. Dřevo, jako ekologický stavební materiál, je velmi vhodné pro výstavbu pasivních domů. Podívejte se na několik příkladů a možností kvality pasivního domu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
souhlas s článkemJan Rypl20.08.2010 07:25
DýcháníKarel Machalíček16.08.2010 12:45

Příspěvky
Předmět: souhlas s článkem
Autor: Jan Rypl
Datum: 20.08.2010 07:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100371
reakce na ...
Naprosto souhlasím se zněním článku ve věci difúzní dilance obvodového pláště takové budovy. I my jako výrobce parozábran a pojistných hydroizolací se velice často setkáváme s dřevostavbami, kde díky použití nízkodifúzních vrstvev na vnější straně takové konstrukce (OSB, EPS, tmel omítky, atpod.)a nefunkční, poškozené či málo parotěsně účinné vrstvě na vnitřní straně konstrukce, pak konstrukce naprosto nevyhovuje difúzní bilanci konstrukce. A to přesto, že požadavky na vyhovující difúzní bilanci konstrukce jsou fakticky ze zákona závazné, protože jsou citovány v normě ČSN 730540 Tepelná ochrana budov, část 2 Požadavky, hlava 6 Šíření vlhkosti konstrukcí. Největší "průšvihy" pak jsou v případě, že na vnitřní straně jsou navíc SDK alikovány přímo na parozábraně či vnitřní OSB desce (tj. bez oddělujícího roštu mezi SDK a parotěsnící vrstvou) a vlivem zabudování zásuvek, vypínačů a jiných inž. sítí pak do konstrukce těmito otvory vstupuje vodní pára interiéru naprosto neřízeně, tj. fakticky bez jakéhokoliv omezení. Pak tedy nelze kalkulovat ani s omezenou parotěsností byť OSB desky s lepenými spoji, protože průniky inž. sítí tuto parotěsnící schopnost naprosto degradují. Nemluvě pak o nevyhovující vzduchotěsnosti obálky budovy, tj. nevyhovujícímu Blower Door testu.

Jan Rypl, , tel.: 602194045, www.juta.cz

Předmět: Dýchání
Autor: Karel Machalíček
Datum: 16.08.2010 12:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100881
reakce na ...
Začíná mě vadit termín "dýchání" domu a konstrukcí. Stavebníci odmítají používat např, parozábrany s odůvodněním, že kce, či dům nedýchá a pod. Často se pak směšuje difúze par s výměnou vzduchu a pod.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama