Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Zjednodušená bilance solárního kolektoru

Autor článku: doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.
Plné znění článku: Zjednodušená bilance solárního kolektoru
Anotace článku: Článek je komentářem k postupu hodnocení solárních tepelných soustav podle TNI 73 0302 – Energetické hodnocení solárních tepelných soustav – Zjednodušený výpočet [1]. Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav (TNI 73 0302) původně vznikl jako reakce na nereálné hodnocení energetických přínosů solárních soustav v auditech pro Operační program Životní prostředí.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Cena výrobku vs návratnostPavel Antonis21.02.2011 20:00
Re (4): MěřeníJakub Šafanda21.02.2011 18:08
Re (3): MěřeníTomas Matuska21.02.2011 17:52
Re (2): MěřeníJakub Šafanda21.02.2011 17:36
Re: Cena výrobku vs návratnostMiloslav Mužík21.02.2011 16:05
Re (2): MěřeníPavel Antonis21.02.2011 15:52
Re: MěřeníMiloslav Mužík21.02.2011 15:33
Re (2): Cena výrobku vs návratnostPavel Antonis20.02.2011 21:30
Re (2): Cena výrobku vs návratnostPavel Antonis20.02.2011 21:24
Re: Cena výrobku vs návratnostTomas Matuska20.02.2011 20:44
Re: MěřeníTomas Matuska20.02.2011 20:14
Cena výrobku vs návratnostPavel Antonis20.02.2011 13:56
MěřeníJakub Šafanda31.01.2011 11:16

Autor: Pavel Antonis
Datum: 20.02.2011 13:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104118
reakce na ...
Dobrý rád bych zareagoval na Váš příspěvek.
Vyrobeného tepla se Vám zdá málo v souvislosti s investicí. Alespoň tak se to tváří dle Vašeho popisu.

Na českém trhu jsou za velice příznivé ceny výrobky firmy KYRIAZIS. Jedná se o produkty k ohřevu TUV s možností přitápění. Cena je min. o 20% nižší, než koupíte kdekoliv jinde. Je to dáno tím, že celý solární systém putuje z továrny až k Vám domů. Jedná se o produkty špičkové kvality s německými komponenty.

Předmět: Re: Cena výrobku vs návratnost
Autor: Tomas Matuska
Datum: 20.02.2011 20:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104159
reakce na ...
Ono je vzdy lakave kupovat levne "nemecke" vyrobky. Skoda, ze certifikat jak k ISO tak ke kolektoru je z Recka (proc neni z Nemecka?). Misto aby potvrzoval shodu s pozadavkovou normou EN 12975-1 tak se odkazuje na EN 12975-2 (norma o metodach mereni, nikoli o pozadavcich na kolektory - drobny detail). Ono je to stejne jedno ...

Na solarni kolektor totiz nelze "lepit" znacku evropske shody CE, protoze uvedena norma neni harmonizovana a do zadne EC smernice se kolektory zatim nevejdou. Je dobre si uvedomit, ze to muze byt sankcionovano Ceskou obchodni inspekci do vyse nejakych milionu Kc za mateni zakaznika. viz clanek https://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektory/certifikace-solarnich-kolektoru

Bohuzel se mi nepodarilo najit protokol o zkouskach v souladu s EN 12975 z nejake renomovane zkusebny, ktery je daleko dulezitejsi nez jakekoli certifikaty, zvlaste ty vystavovane dodavatelem.

Montaz svepomoci bych nedoporucoval (jak je na strankach), pokud systemy bezne nemontujete a nemate zkusenost - nejde o vodovod ...

Z toho vseho mi vyplyva ta cena (o 20% levnejsi), to asi bude realne, pokud vyrobek neprosel narocnymi zatezovymi testy podle normy. Vzdy tu samozrejme bude viset ta otazka, kudy ma vest hranice mezi pozadovanou kvalitou vyrobku a cenou ...

Předmět: Re (2): Cena výrobku vs návratnost
Datum: 20.02.2011 21:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vazeny pane,
komponenty nemecke vyroby GRUNDFOS jsou spickove vyrobky . Tytez produkty jako prodava tato firma za zvyhodnene ceny muzete koupit i v kamene prodejne v Podebradech, ale bohuzel za system koupite za cenu 72.500,- Kc vc DPH. tato zvyhodnena cena je dana transportem solarniho systemu od vyrobce primo k vam domu....takze nehledejme problem v cene..odpovedi je cechacske vycuranovstvi, ktere system dovezeny zdrazi temer o 100 %. Tohle je realita.
nevim jestli mate sam nejaky solarni system nainstalovan, nebo se jedna jen o klasicke rypani a hledani....samozrejme, ze se lze s vyrobcem domluvit a pokud chcete system koupit za 70.000,- aby cena byla srovnatelna, jsem si jist, ze vam vyjdou vstric. Sam mam solarni system KYRIAZIS koupen z vystavy na AQUATERMU, kde byl vyhodnocen jako nejvyhodnejsi nabidka mezi solarnimi systemy...A ted si komentujte treba systemy firmy junkers, nebo dalsi ostatni, 99 % je stejne dovoz, protoze vsechno se v cesku nedela a i kdyby, bude to vyroba se zahranicnim kapitalem.

Datum: 20.02.2011 21:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A jeste k te montazi svepomoci... zkuste tm oslovit nejvetsi firmu v CR s montazi solarnich systemu, firma solarobchod, ktera taktez prodava systemy k montazi svepomoci....ono ostatne, pokud si na ni netroufate, je tu spousta lidi co to nainstalovat umi.....neni to zadne umeni :) Ale samozrejme zalaezi jestli je clovek jen TEORETIK, nebo i praktik...

Předmět: Re: Cena výrobku vs návratnost
Autor: Miloslav Mužík
Datum: 21.02.2011 16:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104055
reakce na ...
Dobrý den pane Antonisi.
Budu k Vám poněkud kritický, za což se Vám předem omlouvám. nejprve tedy k té svépomocné montáži. Víte, já ty kolektory montuju už dvacet let a troufám si říct, že o tom něco vím. Těchto Pat a Mat montáží jsem už opravoval a dával do provozu tolik, že bych o tom asi mohl popsát celou knihu. A bohužel můžu popsat podobnou knihu i o montážích různých topenářských firem. Ale samozřejmě beru to, že na druhé straně i laik, který trochu přemýšlí, může solární systém zapojit správně či třeba s malými nedostatky a bude mu fungovat. Ale tak je to se vším. Jsou i kutilové, kteří zvládnou doma opravit automatickou převodovku. Proč ne. Nezlobte se však na mne, Vy mnoho přehledu v této oblasti bohužel nemáte. Ano čerpadla Grundfos jsou opravdu velice kvalitní, ovšem rozhodně né německá čerpadla. A pak, prosim Vás, vysvětlete mi, co to má společného s kvalitou solárního systému, vyráběného v Řecku? Podle tohoto vyjádření je Trabant s pneumatikami Michelin taky prvotřídní fáro. O kvalitě firmy, která dodává vzpomínané kolektory bude nejspíš svědčit i ta skutečnost, že na jejich stránkách pro jistotu nenajdete raději adresu, kde by jste je měl hledat (třeba v případě reklamace). Ohledně označování výrobků symbolem CE už tady psal doc. Matuška, takže do toho již nebudu zasahovat. Pobavil jste mne s tou největší firmou v ČR. Ne proto, že bych chtěl znevažovat práci pana kolegy Nimmrichtera, který pro solární techniku již odvedl opravdu kus práce, ale bohužel jen proto, že jste mne přesvědčil, že v této oblasti opravdu mnoho přehledu nemáte. proto se Vám předem omlouvám, pokud jsem se Vás tímto dotkl. Hezký den přeje Miloslav Mužík

Datum: 21.02.2011 20:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vazeny pane namontovat solarni system neni nic tezkeho. Sam jsem ho namontoval se svym tchanem a nechal jsem si ho jen zrevidovat a vse OK. Zalezi co je pro cloveka problem a co ne. K firme konex se vyjadruji, nebot jejich reference se mi zdaji dobre.Tot vse, nic vic, nic min. nechapu jen, ze je mezi lidmi soustavne tendence neco kritizovat a hanit, ale to je to cechacstvi o kterem jsem psal....dnes svitilo slunce, venku -10 a moje solarko bylo rozpalene. Pouzivam solarni system KYRIAZIS k me plne spokojenosti. A propo tato firma to vyrabi od roku 1987 , kdyby jeji produkty byly nekvalitni, uz davno by na trhu nebyla...Tak jak je v CR zvykem, sup hrr s vyrobkem ,2 roky zaruka a za 2 roky firma zkrachuje.....Takze prece jen tovarna s tradici 25 let je pro me OK

Předmět: Měření
Autor: Jakub Šafanda
Datum: 31.01.2011 11:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100165
reakce na ...
Mám kolektory 3x20HP trubic, plocha apertury cca 4,8m2. Teplo měřím měřičem tepla Pollucom E/S. Od konce dubna 2010 kdy jsem solár nainstaloval vyrobil 2491kWh tepla. Teplo je dodáváno do AKU 475l. Během léta jsem 3x z AKU napouštěl bazén teplou vodou - tudíž odečítám 125kWh. Po zbytek slunečních dní šel systém do stagnace tudíž měřič tepla nic nezaznamenal. Celková výroba je tudíž 2366kWh. Celkový zisk je tedy 493kWh/m2. Je pravda, že systém je zapojen i pro přitápění ale toho tepla je dost málo.

Předmět: Re: Měření
Datum: 20.02.2011 20:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
K mereni: pokud merite Pollucomem (cejchovanym pravdepodobne na vodu) na okruhu s nemrznouci kapalinou (s jinou tepelnou kapacitou) pak vam bude meric tepla nadsazovat zisk o cca 10%. Presto mi neprijde, ze by zisky (i po korekci) byly nizke vzhledem k tomu, ze jde o maly system.

Předmět: Re: Měření
Autor: Miloslav Mužík
Datum: 21.02.2011 15:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104055
reakce na ...
Dobrý den pane Šafanda.

Přesto, že na Vaši připomínku již reagoval doc. Matuška, musím se k reakcím připojit také. Nejprve mi nějak nedochází, z jakého důvodu jste odečítal těch 125 kW, které jste z akumulační nádrže přepustil do bazénu. Tuto energii Vám přece solární systém do té akumulační nádrže dodal a nic to nemění na tom, zada jste ji odebral formou teplé vody vkoupelně, nebo v bazénu. Stále je to energetický zisk ze solárního systému. Dále píšete, že solární systém šel po zbytek slunečních dní do stagnace. Nevím sice co konkrétně znamená pojem zbytek slunečných dní, ale udivuje mne, že se ten systém vůbec do takového stavu musel dostat. Vidím tyto možné důvody: buď nebyl odběr a proto se systém přehřál, nebo je špatně provedena montáž a ke stagnaci systému došlo z technických důvodů (zavzdušnění systému, či jiný důvod, který zabránil cirkulaci pracovního media) Správně navržený a sestavený systém se do stagnačního stavu dostává zcela vyjímečně, třeba při výpadku proudu pro oběhové čerpadlo. A tady bych asi dál pokračoval v odpovědi panu Antonisovi.

Předmět: Re (2): Měření
Datum: 21.02.2011 15:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já tady souhlasím s tím dodatkem, ze dnes uz se bezne prodavaji nahradni zdroje pro cerpadla k solarnim systemum. Samozrejme toto neni zadnym technickym zazrakem, protoze i obycejny kotel na ohrev vody v topeni, pokud je resen pomoci cerpadla a to se z duvodu vypadku energie zastavi by mel byt timto zdrojem energie vybaven, aby nedoslo k pretopeni.
Na veletrzich v Praze byla spousta firem, ktere ty zdroje dodava a to v cenovych relacich cca 3500,- - Pokud se nepletu tedy...

Předmět: Re (2): Měření
Datum: 21.02.2011 17:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odpovím oběma. Pollucom je zapojený ne v solárním okruhu ale až za deskovým výměníkem kde je pouze voda, ne nemrznoucí směs. Měří tedy teplo celkem správně. Foto je tady: http://salada.rajce.idnes.cz/Brandysek_-_tepelne_cerpadlo_a_solar/#2010-10-17_19-48-34_P1000699.jpg
Těch 125kW jsem odečetl jako "neužitečnou" energii dodanou solárem vzhledem k provozu vlastního domu. Kdybych totiž připojil solár třeba k bazénu, budou zisky o mnoho vyšší. Zisk ze soláru totiž závisí na teplotě média vstupujícího do kolektorů. Jednoduše řečeno takto: Pokud jsem do AKU napustil studenou vodu (10st.), za první den se ohřála řekněme na 60st. (o 50st.). Pokud bych nic neodebíral a následující den by bylo stejné počasí tak se voda ohřeje třeba na 85st. (tedy o 25st.). Tyto čísla berte jen jako příklad ale ve skutečnosti to takto funguje. Takže pokud bych třeba každé letní ráno kdy se očekává jasný den vypustil horkou vodu a napustil studenou, denní zisk by byl mnohem vyšší než za normálního provozu kdy je v AKU ráno třeba 50st.
Co se týče stagnace. Nemám nijak vyřešeno přetápění AKU kromě toho, že se vypne oběhové čerpadlo a systém jde do stagnace. Zatím totiž nemám tepelný výměník k bazénu a tak to teplo nemám kam automaticky dát (až bude, ŘJ toto umí zajistit). Vlastní spotřeba TUV pro 2+2 ani při plýtvání nedosahuje zisků systému v létě. Systém je navržen i pro přitápění aby vyhověl minimálním požadavkům ZÚ na vyšší dotaci - 60 trubic HP. Troufám si tvrdit, že toto se bude dít u všech instalací které nemají vyřešeno chlazení systému třeba bazénem.

Předmět: Re (3): Měření
Datum: 21.02.2011 17:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pak je to v poradku a beru zpet. Nechal jsem se zmast malou plochou kolektoru. Predpokladal jsem automaticky vnitrni vymenik v zasobniku, tak jak to dela vetsina firem. Deskovy vymenik chvalim, bezne se pouziva az od vetsich ploch (vetsich vykonu).

Předmět: Re (4): Měření
Datum: 21.02.2011 18:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bohužel v AKU již byly oba výměníky použity pro TČ. Další možností by bylo dokoupení výměníku do příruby AKU ale jednak mají docela malou plochu a jednak jsou dost drahé. S deskovým výměníkem jsem spokojen přestože si toto zapojení vyžádalo další oběhové čerpadlo (a tím i větší spotřebu EE). Jako velkou výhodu vidím v promíchání dolních 2/3 AKU při běhu soláru.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama