Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov - Požadavky

Autor článku: Ing. Tomáš Kupsa, DEKPROJEKT s.r.o., člen TNK č. 43 Tepelná ochrana budov
Plné znění článku: Nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov - Požadavky
Anotace článku: V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Zachování závaznosti požadavku na vnitřní povrchové teploty
Autor: Helena Kollárová
Datum: 24.01.2012 12:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100622
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
S hrůzou čtu snahu změnit v normě požadavek na vnitřní povrchové teploty ze závazného na doporučený. Na obrázku je okno s celkovým U=1,2 a skly U=1,1, s teplým nerezovým rámečkem Chromatech plus, zařazené do programu Zelená úsporám. Teplotní faktor nad distančním rámečkem se místy pohybuje kolem 0,3. Ani ostatní okna na tom nejsou lépe a teplotní faktor se pohybuje kolem 0,5. Od normovaný cca 0,69 má hodně daleko. Již nyní firma zamítá reklamaci s tím, že nízké povrchové teploty nad distančním rámečkem jsou přirozenou vlastností oken. A zamítá reklamaci. Na požadavek uvedení oken do souladu s normou odpovídají, jak si představuji standardy.

Trend ve vývoji oken ve světě jde k odstraňování tepelných mostů, zařazování silikonových distančních rámečků, používání pásek mezi sklem a rámem a my si tu pod tlakem okenářů legalizujeme, že nám okna mohou namrzat. Možná na tom na dva či tři roky několik málo firem vydělá, ale lidem se dřevěná okna během několika málo let zničí a úspory se konat nebudou a celý obor to vrhne zpět. Již nyní je nemožné domoci se nápravy.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama