Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Výhrady asociací OZE k vládnímu návrhu zákona o podporovaných zdrojích

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Výhrady asociací OZE k vládnímu návrhu zákona o podporovaných zdrojích
Anotace článku: Vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích má nahradit stávající zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře obnovitelných zdrojů. Zároveň má aplikovat do české legislativy požadavky směrnice 2009/28/ES o podpoře obnovitelných zdrojů. Profesní asociace mají řadu výhrad.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
ZákonPetr Lukáš08.09.2011 22:15
Re (2): Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný ziskVladimír Křen08.09.2011 12:31
Re: Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný ziskPetr Slezák08.09.2011 10:25
Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný ziskPetr Vít08.09.2011 08:37

Příspěvky
Předmět: Zákon
Autor: Petr Lukáš
Datum: 08.09.2011 22:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100652
reakce na ...
Zákon se schválí v podobě, v jaké je, s minimálními změnami!

Odjakživa platí, že podmínky si diktuje ten, kdo dává peníze.
Ne ten, komu je dáváno.
To si asi pánové pletou dojmy s pojmy a nebo nechápou, resp. nechtějí chápat elementární skutečnosti.

Předmět: Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný zisk
Autor: Petr Vít
Datum: 08.09.2011 08:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Chápu, co se na novém zákonu asociaci nelíbí. Do teď měli zaručené, že když si nechali dostatečně levně postavit zdroj, tak jim zákon garantoval, že se slušně napakují a zaplatí to odběratelé, kteří to nemohou nijak ovlivnit.
Původní "duch" zákona o podpoře obnovitelných chtěl postupně rozvinout obnovitelné zdroje a za relativně rozumné peníze z nich vykupovat energii, která měla pokrýt minimálně 13% spotřeby energie někdy do roku 2020. Za to investorům garantoval zisk za 15 let kolem 20% a poté už podle aktuálních výkupních cen. Po zlevnění solárních panelů se na to ale vrhli různí spekulanti, investiční a důchodové fondy a další dravci, kteří ucítili příležitost se napakovat, protože návratnost se snížila na polovinu a výkupní cena zůstala. Tady už nikomu nešlo o nějakou ekologii, ale pouze o zisk a kromě nich na tom slušně vydělávali i dodavatelé. Tyto dvě skupiny se nyní obávají o své další zisky. Úplně stejně jako to bylo se solárníma elektrírnama se to začíná pomalu rozjíždět s bioplynovýma elektrárnama. A kdo to zaplatí? Zase spotřebitelé, kteří většinou ani nic takového nechtějí a sníží se tím i konkurenceschopnost našich výrobců, na což doplatíme zase všichni (tedy kromě lidí, kteří do obnovitelných zdrojů).
Takže já s omezením souhlasím, určitě je správné i zastropování maximální ceny za kWh a porovnávání i ekonomické stránky věci. Například FV měli omezit už dávno, protože během jednoho roku se například připojil výkon počítaný na několik let. To prostě není normální a nemá to ani nic společného s plánovaným rozvojem soustavy.
Takže pokud chcete vyrábět více obnovitelné energie, než na kolik je podpora, tak Vám nikdo bránit nebude, ale nepočítaejte s tím, že Vám Váš byznys budou platit ostatní..

Předmět: Re: Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný zisk
Autor: Petr Slezák
Datum: 08.09.2011 10:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Souhlasím s Vaším příspěvkem. Doufám, že vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích bude přijat.

Předmět: Re (2): Investorům se nelíbí, že by měli přijít o slušný a garantovaný zisk
Autor: Vladimír Křen
Datum: 08.09.2011 12:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Nejzajímavější na celém problému je, že nikdo se nenajde, kdo by chtěl vyjádřit svoji podporu nákupem el. energie za skutečné výkupní ceny. Poněkud pokřivené představy. Obnovitelné zdroje se bez podpory klasických výrob el. energie neobejdou. Kdo má řídit frekvenci sítě? Kdo má řídit napětí sítě? Opět jsme si někteří rovnější. Když se to výrobci el. energie nevyplácí tak se nepřipojí. Proč to nemohou i ostatní výrobci obecně. Ti dostanou příkaz a náklady jsou na jejich straně.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama