Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Obnovitelné zdroje: neformální schůzka asociací OZE s novináři

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Obnovitelné zdroje: neformální schůzka asociací OZE s novináři
Anotace článku: Vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích vyvolává u asociací OZE obavy, že ve stávající podobě by další rozvoj oboru spíše zabrzdil. Ztráta jistot umožní investovat do OZE pouze energetickým gigantům.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Já bych to všechno bral s rezervouBronislav Bechník12.09.2011 07:26
Re: Já bych to všechno bral s rezervouVladimír Křen09.09.2011 13:22
Já bych to všechno bral s rezervouPetr Vít09.09.2011 08:09

Příspěvky
Předmět: Já bych to všechno bral s rezervou
Autor: Petr Vít
Datum: 09.09.2011 08:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Každý z těchto lidí samozřejmě kope za svůj byznys a jako každý jiný podnikatel (například prodejci technologií pro topení a chlazení): vyzdvihuje přednosti a zamlčuje problémy a nehodící se vlastnosti nebo mlží..
Souhlasím například s podporou MVE, protože dokážou dodat obnovitelnou energii, mají celkem stabilní dodávky a na obnovitelné zdroje nízkou cenu vyrobené elektřiny.
Ale například FVE jsou u nás (při našich slunečních podmínkách) spíš zhůvěřilost, zatímco například v Itálii dokáží FVE vyrábět nejlevnější elektřinu a bez dotací. Ke všemu nejvíc elektřiny vyrábějí když naplno svítí sluníčko a v takto horké zemi se tato energie spotřebuje na chlazení. Další věc je, že jsou u nás postavené často na úrodné zemědělské půdě, to je další mínus. Osobně bych povolil dotace na výkup elektřiny z FVE pouze na střechách a byl by tím i zajištěný co největší odběr v místě výroby
Podobné je to s větrnými elektrárnami, kde jsou u nás podmínky pouze na několika místech a ještě hyzdí krajinu a zabíjejí ptáky (což paradoxně vůbec nevadí zelenému panu Bursíkovi), zatímco například pobřeží Velké Británie nebo severní pobřeží Německa má pro větrné elektrárny perfektní podmínky.
A abych ukázal i trošku demagogie, tak si dovolím něco podotknout k tomuto názoru:
Martin Bursík: Na semináři bude prezentován evropský pohled na problematiku. Například konzultační společnost PricewaterhouseCoopers vypracovala studii, která ukazuje, že v roce 2050 může EU pokrýt 100 % spotřeby energie z OZE (s výpomocí solární elektřiny ze severu Afriky)
Každý, kdo zná podrobněji technické specifikace a parametry FV panelů ví, že se stoupající teplotou klesá drasticky účinnost a při teplotách v Africe se snižuje účinnost i o desítky procent, takže umístění do Afriky to rozhodně nevyřeší. To je také důvod, proč o tom mluví různí poradci a politici, ale žádný investor do toho nejde. Návratnost je tím totiž dost snížená. A další problém je dostat tu elektřinu ze severní Afriky do ČR, po cestě se totiž velká část ztratí díky ztrátám, takže výsledek nás nezachrání.
Ještě bych podotkl, že odkazovaná studie může být stejně důvěryhodná a fundovaná, jako studie o globálním oteplování, kterou se ohánějí ochránci přírody po celém světě a přitom se prokázalo že výsledky jsou zfalšované, protože autor úmyslně nezahrnul do výpočtů určité období, díky kterému by se ukázalo, že dlouhodobě nedochází ke globálnímu oteplování, ale spíše k mírnému ochlazování.

Předmět: Re: Já bych to všechno bral s rezervou
Autor: Vladimír Křen
Datum: 09.09.2011 13:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jenom pro zajímavost. V severní africe dochází pravidelně k prašným bouřím. To skutečně není na krok vidět a pouštní prach všechno obrušuje. Asi cca 100 km od Luxoru na sever je v poušti vystavěno město pro lidi pracující v jedné z největších hliníkáren na světě. Každý dům je vybaven slunečními kolektory na ohřev užitkové vody. Po pár letech jsou všechny kolektory mimo provoz protože jsou značně obroušené právě díky pouštní bouři která zde pravidelně působí.

Předmět: Re (2): Já bych to všechno bral s rezervou
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 12.09.2011 07:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
1) Názor PWC je jen jeden z mnoha, mnohem dříve na tématu začaly pracovat německé vysoké školy a výzkumné ústavy, ale například proti přenosům elektřiny z Afriky (DESERTEC) se vyjadřoval i "otec" německého zákona na podporu OZE, v loňském roce zemřelý Hermann Scheer, spíš se zdá, že to je už aktivita velkých energetických koncernů
2) Pokud už se uvažuje o výrobě elektřiny v severní Africe, pak spíše CSP než PVE
3) Ztráty v HVDC se pohybují kolem 3 % na 1000 km, tak si je můžete spočítat a porovnat se ztrátami v české elektrizační soustavě (data najdete na www.eru.cz)

Nutno však přiznat, že i projekt DESERTEC má celou řadu pozitivních sociálních aspektů:
- vyžaduje dlouhodobou spolupráci, jinými slovy vylučuje války
- dal by vydělat chudším státům

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama