Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Dozvěděl se Klaus, co jsou to budovy s (téměř) nulovou spotřebou energie?

Autor článku: Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Plné znění článku: Dozvěděl se Klaus, co jsou to budovy s (téměř) nulovou spotřebou energie?
Anotace článku: Ve středu měla veřejnost příležitost navštívit seminář Václava Klause Domy s nulovou spotřebou energie - Geniální návrh, nebo nesmyslná regulace EU? S redakcí jsme jej pro naše čtenáře zaznamenali na mikrofon. Hovořili Václav Klaus, Pavel Gebauer (MPO), Ivo Strejček (poslanec Evropského parlamentu), Karel Kabele (ČVUT) a Lukáš Petřík (Parlamentní listy).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tisková konference knovele zákona 406/2000 Sb o hospodaření s energiíDagmar Kopačková15.09.2012 17:48
Re: Budovy s téměř nulovou spotřebou energieJiří Babača13.01.2012 23:55
Budovy s téměř nulovou spotřebou energieJiří Ráž13.01.2012 11:24

Příspěvky
Předmět: Tisková konference knovele zákona 406/2000 Sb o hospodaření s energií
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 15.09.2012 17:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, ráda bych pozvala všechny diskutující na tiskovou konferenci k této novele, kterou portál TZB-info pořádá v rámci doprovodného programu For Arch na výstavišti v Letňanech. Tiskovka se koná 19.9. 10.30 – 11.30 hod.
Místo konání: PVA EXPO PRAHA, vstupní hala I, konferenční sál 2, vstup zdarma. Doporučujeme registraci předem s ohledem na omezený počet míst na mail: . Na tiskovku jsme pozvali zástupce MPO jako předkladatele zákona, zástupce SEI, zástupce Asociace energetických manažerů a další.
Za redakci se těším na viděnou. D.Kopačková

Předmět: Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Autor: Jiří Ráž
Datum: 13.01.2012 11:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Dobrý den,

Karel Kabele má pravdu a minimalizace spotřeby energie je trendem správným, i když plánovat a nařizovat inovace a technologické postupy, je úsměvným nepochopením technického vývoje.
K jeho realizaci musejí dozrát technicko-ekonomické parametry a výsledný efekt je proto v každé společnosti individuální.
Mám však jinou prosbu. Jistě dokážeme postavit několik objektů s téměř nulovou spotřebou energie, ale tyto objekty energetickou situaci státu příliš nezmění. Na druhé straně máme cca 1 500 000 bytů v klasických objektech. Tyto objekty po zateplení stavebních konstrukcí vykazují někdy dokonce i nulové úspory tepla a máme přitom dnes už technické prostředky k tomu, aby zateplené objekty dosahovaly až 80% úspor tepla proti nezateplenému stavu.
Moc se přimlouvám za to, aby se nejen pan prezident, ale i celá technická a laická veřejnost na podobné konferenci o takové možnosti dověděla a abychom mohli energetické situaci státu pomoci opravdu výrazně.
Prosazujme společně moderní technologické parametry budov, ale nezapomínejme na technologický pokrok tam, kde můžeme cca 80% tepla uspořit celoplošně a dokonce téměř bez nákladů, protože otopné soustavy, již osazené regulační technikou, stačí jen jinak seřídit.
Velmi se proto přimlouvám, abychom paralelně s nejnovější technologií výstavby budov řešili i budovy stávající, kterých máme nejvíce a proto můžeme vysokého efektu dosáhnout nejrychleji.

Děkuji.

Předmět: Re: Budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Autor: Jiří Babača
Datum: 13.01.2012 23:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100297
reakce na ...
Pane Ráži,
nelze než souhlasit. Jako téměř ideální příležitost k dosažení významných úspor u stávajících budov se nabízelo využití výnosů z prodeje emisních povolenek CO2, tak jako tomu bylo v případě programu „Zelená úsporám“, kde jednoduchým nastavením dotačních podmínek bylo možné docílit značného efektu u již postavených objektů. Žel bohu, máme vládu takovou, jakou máme a tyto povolenky již byly z velké části darovány českým energetickým závodům, které za ně postaví nové chladící věže na jihu Čech. Přičemž i to málo co zbylo, složí k dotování výměny kotlů na uhlí s ručním přikládání za kotle na uhlí s automatickým přikládáním. Takto se té přeměny stávajících domů na domy úsporné dočkáme jen stěží.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama