Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Kdo je zodpovědný za svítidlo po náhradě klasických zářivek LED trubicemi?

Autor článku: František Jandura, Elektrotechnický zkušební ústav, s.p.
Plné znění článku: Kdo je zodpovědný za svítidlo po náhradě klasických zářivek LED trubicemi?
Anotace článku: V současné době se stále častěji setkáváme se snahou využít světelné diody (LED) k osvětlení jak v průmyslovém prostředí, na veřejných místech, v automobilovém průmyslu, tak v domácnostech. V souvislosti s tím se objevují otázky týkající se záměny lineárních zářivek trubicovými LED zdroji a myšlenkou, že jejich výměnu zvládne každý běžný uživatel. Z hlediska splnění požadavků na bezpečnost výrobků nastávají určitá rizika, která si ne každý plně uvědomuje a jimiž se zabývá tento článek.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Měnit zářivky za diody nemá smyslDalis Dobrota19.01.2012 01:52
Re: Měnit zářivky za diody nemá smyslJaromír Sladký19.01.2012 00:57
Kdo je zodpovědný za svítidlo po náhradě klasických žárovek zářivkami?melkor unlimited17.01.2012 07:09
Měnit zářivky za diody nemá smyslDalis Dobrota16.01.2012 14:28

Příspěvky
Předmět: Kdo je zodpovědný za svítidlo po náhradě klasických žárovek zářivkami?
Autor: melkor unlimited
Datum: 17.01.2012 07:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100033
reakce na ...
Už třetí (nebo dokonce čtvrtý) rok se uplatňuje směrnice EÚ o zákazu výroby klasických žárovek a jiných neúsporných světelných zdrojů a teprve teď někoho napadlo, co se bude dít?

Kdo je zodpovědný za svítidlo po náhradě klasických žárovek zářivkami?

Je běžná údržba (výměna vadné žárovky) re-instalace a vyžaduje vydání nového "prohlášení o shodě" ?

Bude vyžadována povinnost uživatelů zvát si na výměnu žárovky akreditovanou osobu?
(bežný elektrikář to není a spousta malýcha středních firem takovou osobu taky nemá)

Do kdy bude vyžadováno "prohlášení o shodě" na každou jednu součástku a zároveň na věc z těch součástek smontovaných?
(osvětlovací těleso + světelný zdroj, vidlice + kabel + zásuvka, skříň rozváděče + kabely + jističe + .... )

Kdy bude konečně přejmenován zákon "na ochranu spotřebitelů" na zákona "na ochranu velkých výrobců před malými"?

Předmět: Měnit zářivky za diody nemá smysl
Autor: Dalis Dobrota
Datum: 16.01.2012 14:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 106503
reakce na ...
Jednak mají diody mnohonásobně vyšší cenu, ale nižší účinnost (asi jen 75%): Dejme tomu, že diody svítí příémo dolů, a tak se o 20% sníží ztráty pohlcením světla a tak se jejich nižší účinnost vyrovná zářivkám.

Jenže diodové světlo, i kdyby mělo stejný výkon je nekvalitní. Má věrnost podání barev jen 80%. Zářivky mají od 77 do 95% to znamená, že diody mají 2-3x větší zkreslení barev než zářivky.

Zářivky jsou proslulé tím, že si při nich nemůžete vybírat oblečení ani jíst. S diodami se vrátíme 30 až 40 let nazpátek pokud jde o kvalitu světla. Jsem proti tomu, aby se diody bezmyšlenkovitě dávaly místo žárovek. Tím se porušují i platné normy o osvětlení.

Předmět: Re: Měnit zářivky za diody nemá smysl
Autor: Jaromír Sladký
Datum: 19.01.2012 00:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101654
reakce na ...
Ad: "Zářivky jsou proslulé tím, že si při nich nemůžete vybírat oblečení ani jíst. "
Bohužel pokud by toto mělo platit budeme za chvíli chodit hladoví a nahatí. Dokud se nenajde jedinec který uvede na trh "topné koule" jejichž světlo je velmi podobné světlu ohně. Ovšem pokud by to s barvou osvětlení ve vztahu k člověku bylo tak horké, asi bych tady už neměl být, přeci jen např. 14 let škol zcela jistě vybavených zářivkami, a následných spoustu let v zaměstnání také pod zářivkami by mělo znamenat, že jsem buď mimořádně odolný jedinec a nebo to nebude tak hrozné. V poslední době rovněž nahrazuji světelné zdroje i LED, zvláště pak tam, kde prostě není náhrada zářivkou racionální. Přiznám, že pokaždé je vždy nutno posoudit, zda-li výsledné osvětlení je vyhovující v daném místě, možná by jen stačila větší otevřenost výrobců LED zdrojů a vybavení techn. charakteristikami aby se tento úkol maximálně zjednodušil. I když pochybuji, zda-li někdo požaduje stejné prověřování při pouhé výměně trubice zářivky za trubici jiného výrobce. Z praxe víme, že např. barevné spektrum by sice mělo odpovídat nějakému standardu, ale přesné charakteristiky jsou přeci jen jiné. Dokonce jsem si ani nevšiml aby byl po instalaci proškolen uživatel kdy (a jak by to měl přesně zjistit?) vyměnit "vyhořelou" trubici. Běžně se mění až když začnou blikat a nebo zcela zhasnou.

Předmět: Re (2): Měnit zářivky za diody nemá smysl
Autor: Dalis Dobrota
Datum: 19.01.2012 01:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 106503
reakce na ...
Zkreslení barev nikoho nepoškodí, jen např. se vám zvýrazní jebáky na obličeji, nebo krásně červená bunda bude škaredá a tmavá, nebo jídlo nebude vypadat tak jak jste zvyklí, spíš podezřele a nebude vám chutnat.

Když jdete do odborné prodejny, např. Janča ve Vítkovicích, tak vám technické detaily sdělí i nabídnou zářivky s menším zkreslením než ty masově používané. Vysvětlí vám, že elektronický předřadník zabraňuje blikání zářivek apod.

I na diodových zdrojích od solidního výrobce máte údaj o indexu podání barev 80%, To znamená, že levné napodobeniny maji zkterlení ještě větší.

Fakt že diodové zdroje mají menší účinnost než zářivky zjistíte porovnáním výkonu a příkonu. Pochopte, že při obrovských cenách diod někteří výrobci lžou, aby to prodali a uvádějí 7x více světla než žárovka, ale je to jen 4x více. Podvodům napomáhá fakt, že dioda svítí jedním směrem a tak je porovnání i s reflektorovou žárokou obtížnější.

Současné diody mají nepřírozenou i barevnou teplotu světla. K dispozici je 3000°K a 2600°K, tedy buď moc teplá nebo výrazně studenější než žárovka. Použitelná je zatím jen ta moc teplá jako nějaké nouzové noční osvětlení, abyste trefili na záchod. Jinak docílíte jen jakéhosi ospalého, depresivního osvětlení, ze kterého vám hosté budou utíkat.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama