Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jak Zelená úsporám ovlivnila ceny izolačních materiálů

Autor článku: Marcela Jonášová, AVMI
Plné znění článku: Jak Zelená úsporám ovlivnila ceny izolačních materiálů
Anotace článku: V souvislosti s programem Zelená úsporám se vyskytují spekulace, že výrobci tepelně izolačních materiálů reagovali na zavedení dotační podpory zvýšením cen, takže v konečném důsledku investoři zaplatili stejně, jako kdyby dotace vůbec nebyly.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
drobná oprava textuMichal Štěpánek08.02.2012 12:53
polemikaMichal Štěpánek08.02.2012 12:50

Příspěvky
Předmět: drobná oprava textu
Autor: Michal Štěpánek
Datum: 08.02.2012 12:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108671
reakce na ...
drobná oprava k textu: "velkoobchodní" (nikoliv maloobchodní) cena EPS 100F je nyní pod 1.000Kč/m3

Předmět: polemika
Autor: Michal Štěpánek
Datum: 08.02.2012 12:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108671
reakce na ...
Nejsem sice zběhlý ve statistice, ale vidím několik problematických míst v závěru i podkladech ze kterých článek vychází.
Zpráva se opírá o vývoji cen jediné položky z "maloobchodního" ceníku soukromého obchodního řetězce. Tato položka je navíc zvolena velmi nešťastně - výrobce minerálních vat ISOVER má v ČR takřka monopolní postavení, takže se stěží mohl "utkat s mnoha výrobci v zostřeném konkurenčním boji" (viz zdůvodnění v závěru). Vhodnější by asi bylo volit spíše výrobky ze styrenové báze, kde je výrobců hned několik. Lze doložit konkrétními nabídkami fy DEKTRADE z období posl.5-ti let, že ve stavebnictví skutečně užívané "velkoobchodní" JC u zmiňované TI byly i na méně něž na 60-ti% ceny v článku uvedené (obvyklé rabaty u materiálů z ISOVERu jsou totiž okolo 40% k použitým tzv.ceníkovým cenám – léta stabilní rozdíl zaviněný monopolem). Už tedy podklady, ze kterých zpráva vychází, podle mne visí ve větším vzduchoprázdnu, než je zdrávo. Krize v ČR začala v 4Q2008 – projevila se ale nejdříve ve strojírenství. Ve stavebnictví z důvodu obvyklé setrvačnosti až v průběhu let 2009-10. Teprve až na přelomu těchto let však došlo k zřetelnému pádu cen TI v řádu desítek %. Zde je ale s podivem, že např.ceník URS (údajně vycházející ze statistických údajů ČSÚ) u mnoha položek TI ukazuje přesně opačný sklon než graf zprávy, které bych v tomto spíš věřil – v r.2009 je např.1m3 EPS 100F ještě za 1.280Kč/m3 od 1.pol.2010 do 1.pol.2012 uvádí cenu 2.330Kč/m3 (aktuální ceník DEKTRADu 2.580Kč/m3) ač ve skutečnosti je maloobchodní cena pod 1.000Kč/m3 !!
Netroufám si posoudit, zda měly nebo neměly dotační programy nějaký vliv na vývoj ceny izolací nedokážu posoudit a jsem téměř jist, že se pro posouzení mělo vycházet z jiných údajů. Na profit výrobců nebo obchodníků měly tyto programy vliv zcela určitě - ale to už patří k ekonomice a trhu obecně.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama