Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Úvaha nad energetickou politikou ČR a Německa

Autor článku: Ing. Ivan Beneš, Bc. Filip Vrlík
Plné znění článku: Úvaha nad energetickou politikou ČR a Německa
Anotace článku: Ropa je energetickým zdrojem číslo jedna a svět se nachází v období ropného zlomu. Vážné ochromení ekonomiky je s určitým zpožděním po ropném zlomu téměř jisté, protože od začátku industriální revoluce vyžadoval hospodářský růst zvyšující se spotřebu fosilních paliv.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
Příspěvky
Předmět: Němci spouštějí JE
Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.02.2012 16:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Stačilo dní chladných dní a němci už uvádějí do provozu část JE , které byly uzavřeny po Fukušimské hysterii.....

V dnešních mrazech a ve špičce porucha na VVN lince mezi ČR a NSR znamená že jižní část německa je bez proudu. To je výsledek jejich moudré energetické politiky....

- tak beru zpět , zpráva byla pozdeji dementována , německé JE zůstávají odstavené , nicméně závislost na dovozech z Rakouska Francie a ČR je v dnešních dnech velmi silná.

Předmět: Re: Němci spouštějí JE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.02.2012 20:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Jaderná Francie byla nucena dovážet energii i z Německa. Jádro se ve Francii podílelo na pokrytí spotřeby v některých chvílích i méně než 60 %. Už tak je ekonomika francouzských JE bídná.

Předmět: Re (2): Němci spouštějí JE
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 13.02.2012 20:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
tak jako i jini v Evropě, musí občas ty sra ...ky z větru a slunce pustit do své ušlechtilé soustavy i Francie, jsou běžně takto nuceni: http://www.rte-france.com/en/sustainable-development/managing-our-use-of-electricity/eco2mix-real-time-demand-production-and-co2-content-of-the-french-electricity#mixEnergetique

Předmět: Re (3): Němci spouštějí JE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.02.2012 22:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Musí, protože jinak by zmrzli.
JE totiž jedou naplno, stačí srovnat výrobu ráno a večer (7. 2. 2012).

Obrázky pocházejí z výše uvedeného odkazu.

Předmět: Re (4): Němci spouštějí JE
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 13.02.2012 23:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
co pijete?

Předmět: Re (5): Němci spouštějí JE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 14.02.2012 13:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Francie vyrábí většinu elektřiny v jaderných elektrárnách. Rozhodně to však není levně. Jednak se zhoršuje ekonomika tím, že při vysokém podílu JE v energetickém mixu musí být roční využití podstatně nižší než 80 %. Kromě toho Francie elektřinu v létě (levně) vyváží a v zimě (draze) nakupuje.

Podobně jsou na tom OZE, jmenovitě vítr a fotovoltaika. Jen v jiném časovém rytmu, takže dispečeři přenosových soustav musí navíc sledovat předpovědi počasí. Na druhou stranu se nemusí obávat masivních výpadků jako v případě velkých jaderných bloků.

Předmět: Re (6): Němci spouštějí JE
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 14.02.2012 13:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
zdá se, že už je v tom i nějaké moudro, ale to by jste se divil, když je několik tisíc MW ve větru v Německu v provozu a od VELKÉ RYCHLOSTI VĚTRU, tuším, pokud mě paměť neklame, někde u 25 - 26 m/s mašiny lehnou, protože musí, jsou na to nastaveny ochrany větrných turbín, to mají dispečeři frkot, a nejen v Německu :-)

Předmět: Re (7): Němci spouštějí JE
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 14.02.2012 16:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Při vysoké rychlosti větru se zastavují jen některé typy, jiné sice snižují výkon, ale pokračují ve výrobě elektřiny. Ve výsledku to není tak zlé, jak to líčíte. Mimo jiné proto, že předpovědi počasí jsou čím dál lepší, takže na rozdíl od výpadku velkého konvenčního bloku tohle je předvídáno několik dní předem, na takové situace se lze připravit.

Předmět: statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 04.02.2012 00:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Vřele doporučuji prostudovat statistiky BP, na které odkazuje pan Zapletal (předpokládám, že myslel tyhle: http://www.bp.com/sectionbodycopy.do?categoryId=7500&contentId=7068481).

Zjistíte totiž, že jeho domněnky jsou založeny na chybných předpokladech. Je sice pravda, že objem těžitelných zásob se u všech konvenčních zdrojů zvýšil (v důsledku vyšší ceny), jenže je zároveň pravda, že se mnohem rychleji zvýšila těžba, takže životnost zásob se zkracuje, někdy rychleji, než běží čas. Ve zmíněných statistikách BP jsou k tomu hezké grafy.

Výsledek je, že za několik desítek let se životnost zásob všech fosilních zdrojů zkrátí natolik, že strach z jejich vyčerpání zvýší ceny do nedozírných výšek.

Pro tu dobu lidstvo uzavřelo tři sázky
- jaderná fúze
- rychlé množivé reaktory s uzavřeným cyklem paliva
- obnovitelné zdroje ve spojení s energetickou efektivností

Německo prostě sází na tu poslední. Během 10 let odstraní jádro a v následujících 20 až 30 letech fosilní zdroje, nejdříve uhlí, nakonec i zemní plyn.

Ostatně OZE vždy pokrývaly větší podíl konečné spotřeby energie než jádro - lze rovněž nalézt v uvedených statistikách BP
Nehledě na to, že v oficiálních statistikách vůbec není zahrnuta tradiční biomasa v rozvojových zemích, jednoduše proto, že se s ní neobchoduje - i tohle je ve statistikách BP výslovně uvedeno.

A Německo není samo. Dánsko plánuje přechod na 100 % OZE do roku 2050, s uhlím skončí zhruba za 20 let. Británie - "mateřská" země BP - během 40 let sníží emise CO2 o 80 %, v naprosté většině právě díky rozvoji OZE.

ČR má z konvenčních zdrojů jen uhlí. Je přitom celá řada důvodů nechat uhlí v zemi. Uranu se těží 250 tun ročně, to je málo i pro samotné Dukovany. Těžitelné zásoby jsou 420 tun, i kdyby vzrostly desetinásobně, za 15 let je konec. Zásoby uranu ve Stráži a okolí jsou odepsané, loužení je ekologicky riskantní a je v současnosti používáno jen v Kazachstánu. Dodnes bere DIAMO od státu 3 mld. ročně na likvidaci dopadů těžby a ještě desítky let brát bude. Přitom šance, že by se podařilo vyčerpat všechny procesní chemikálie je mizivá, budeme rádi, když se podaří 90 %.

Předmět: Re: statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 04.02.2012 01:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
Fotogalerie:
Vážený pane, vždyť Vy žijete v naprostých bludech, venku je mínus dvacet, skoro po celý den, a ty Vaše OZE, viz příklad fotovoltaika (vrtule jsou zamrzlé), jsou jenom vředem na skutečné energetice, na tom obrázku je vidět sice velké množství energie přes den, kdy fotony k nám si najdou svoji cestu (kolik ten fotovoltaický vřed stojí si ani netroufám odhadovat!), ale je to "fakt jenom vřed" na energetice, bez které by jste si ani nepustil ani to Vaše PC.

Předmět: Re (2): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 04.02.2012 14:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
Fotogalerie:
dnes je trochu větší oblačnost, tak vřed je menší, některé vrtule (modrá čárečka pod vředem) trochu odmrzly, venku stále kolem mínus dvacet !

Předmět: Re (3): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 04.02.2012 15:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
a protože obnovitelných zdrojům fandím (ale ne slepě), tak Vám posílám jednu hračku :-)

zde: http://energinet.dk/Flash/Forside/UK/index.html

Předmět: Re (4): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 09:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Vážený milovníku vředů
vždyť Vy jste si ani nevšimnul, že díky fotovoltaice jsou denní výkyvy výroby konvenčních zdrojů výrazně nižší, nemusí proto být v provozu tak velké rezervy.
A co větrné elektrárny, namrzají při velkých mrazech, nebo při teplotách kolem nuly?
Pokud byste četl aktuální zprávy, mohl jste zaznamenat, že důvodem nízkého výkonu VTE je relativní bezvětří (v téměř celé Evropě).

Předmět: Re (5): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 11:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
Fotogalerie:
zrovna dnes např. jsou ty výkyvy "tak malé" - viz potřeba sekundární a terciální regulace na obrázku, to je skutečnost, to jsem si nenamaloval :-)

Předmět: Re (6): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 17:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Fotogalerie:
Rozdíl mezi denní a noční výrobou se běžně pohybuje kolem 1 GW, často i podstatně více. Fotovoltaika tento rozdíl snižuje.

Zdá se Vám ve srovnání s tím odchylka 400 MW vysoká?
Uvědomujete si vůbec, jak málo z těchto 400 MW připadá na fotovoltaiku nebo vítr?

Odchylka je totiž rozdíl mezi předpokládanou výrobou FVE (na základě předpovědi z předchozího dne) a výrobou skutečnou. Stává se tak 5krát za rok, že je odchylka větší než 400 MW. Jenže i to už několik hodin dopředu je známo (z krátkodobější předpovědi, která je přesnější), takže dispečeři mají dost času se s tím vyrovnat.

Zato když vypadne jeden blok Temelína, hraje se o minuty a potřeba regulačních služeb může vyletět až na 1000 MW (pravděpodobněji však pouze kolem 700).

Na odchylce se však podílejí i chyby v odhadu spotřeby, které se běžně pohybují ve stovkách MW.

Zajímavé je, že cena odchylky je obvykle v poledne (kdy vyrábí fotovoltaika) mnohem nižší, než v jiných hodinách, viz přiložený graf, který je stažen z http://www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Systemova-odchylka-a-zuctovaci-cena.aspx (přesněji z http://www.ceps.cz/_layouts/Ceps/_Pages/GraphZoom.aspx?from=30.1.2012%200:00:00&to=5.2.2012%2023:59:59&sol=17&lang=CZE&agr=HR&fnc=AVG&ver=DR&mode=graf)

To když vypadne Temelín, je odchylka obvykle podstatně dražší.

Předmět: Re (7): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 17:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
to jste napsal Vy, nikoliv já: ... vždyť Vy jste si ani nevšimnul, že díky fotovoltaice jsou denní výkyvy výroby konvenčních zdrojů výrazně nižší, nemusí proto být v provozu tak velké rezervy ...

Předmět: Re (8): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 18:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Vím, co jsem napsal, a ještě jsem to zopakoval v první větě mého předchozího příspěvku.

Jenže Vy jste to popletl tím, že jste zaměnil denní změny výkonu s požadavky na regulační služby. Nebo to byl záměr, abyste zmátl čtenáře, kteří dosud nebyli zvyklí se pohybovat na stránkách ČEPS a ERÚ?

Předmět: Re (5): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 11:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
jo, a o problematice namrzání větrných elektráren jsem se bavil s lidmi přímo ve fabrice Vestas v Dánsku, jedno z mnoha zajímavých témat, u vrtulí :-)

Předmět: Re (6): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 17:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
To má být odpověď na otázku, zda vrtule zamrzají při teplotách blízkých nule nebo při velkých mrazech?

Předmět: Re (7): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 17:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
prozradím Vám tajemství, námraza vzniká na listech větrných turbín při známé kombinaci teploty a vlhkosti vzduchu, výrobci, jako např. Vestas, montují do listů větrné turbíny ohřev (pokud si to zákazník přeje, protože je moudrý a staví elnu tam, kde námraza hrozí), má to dva blbé aspekty - první, že námraza vytvoří velkou nevyváženost a dynamické síly mohou způsobit i rozbití stroje, - druhý, že ulítlý kousek ledu může někoho zabít, dokonce i toho, o kterého se ekologové starají až na posledním místě - a to je člověk, jinak, ten kolovrátek v celém autobusu na stožáru, složený např. z převodovky a generátoru (podle typu elny), je v pohodě i v mrazu, něco jako embéčko :-)

Předmět: Re (8): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 17:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Takže zřejmě nevíte, zda vrtule zamrzají při teplotách blízkých nule nebo při velkých mrazech.

Předmět: Re (9): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 17:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
čtěte pomalu a pozorně :-)

Předmět: Re (9): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 17:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
nula nebo velký mráz nic neznamenají, musí nastat kombinace teploty vzduchu a vlhkosti vzduchu

Předmět: Re (10): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 18:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
A kdypak nastávají s větší pravděpodobností nevhodné kombinace?
Nastaly v posledních dnech, nebo alespoň ve dni, kdy jste tvrdil, že větrníky zamrzly?
Odpovím za Vás: ne, důvodem malé výroby z větru je relativní bezvětří.

A buďte, prosím, tak hodný a místo jednotlivých obrázků vložte odkaz na stránky ČEPS, kde si čtenáři mohou stáhnout informace z kteréhokoli dne za poslední dva roky. Upozorňuji však, že když jsem to udělal, byl rozdíl výroby FVE o 15 % nižší, než informace od ERÚ.

Předmět: Re (11): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 18:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
čtenáři, kteří se umí pohybovat na stránkách ČEPS a ERÚ si nepotřebují číst tato naše "moudra" :-)

Předmět: Re (5): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 11:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
Fotogalerie:
a máme skoro poledne a ze slunce a větru méně než 200 MW, hmmm, co teď?

Předmět: Re (6): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 18:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Energetická politika neřeší, co teď, ale co potom, až nám dojde náš uran (za pár let) a potom i naše uhlí (za pár desítek let). Pačesova komise uvažovala i o dovozu uhlí z Austrálie, jenže to už se ukazuje jako iluze, růst cen ropy a spotřeby uhlí v Číně tlačí ceny uhlí nahoru.

Fosilní firmy potřebují, aby jim jejich činnost zakázal stát, aby mohly žádat kompenzace. Přitom vědí, že jejich činnost je ekonomicky udržitelná už jen pár let, i kdyby neexistovaly žádné dopady na klima.

Budoucnost jsou OZE. Muselo by se stát něco naprosto překvapivého, protože ostatní dvě sázky (fúze a rychlé reaktory) jsou prozatím pouze nenaplněné sliby. Fúze ještě není a zkušenosti s rychlými reaktory se vytrácejí, protože v provozu je jen jeden, ale jeho stavitelé už jsou v důchodu. Přitom provozní zkušenosti s nimi jsou bídné.

Předmět: Re (7): statistiky BP
Autor: Frantisek Heczko
Datum: 07.02.2012 18:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108432
reakce na ...
v energetice se nic překvapivého nestane, fúze v nedohlednu, rychlé reaktory jste popsal dobře, OZE ano, ale fungují jenom někdy, takže UHLÍ, ERGAS, U235, VODA, ....

Předmět: Re (8): statistiky BP
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 07.02.2012 18:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100192
reakce na ...
Jen do času. Ostatně už dnes nemáme ani ZP ani ropu a těžba U235 nepokryje ani spotřebu Dukovan.
Přitom loni FVE = VE, ale VE už o moc více nebude.
Jenže FVE se už dnes začínají v malém vyplácet i bez dotací, na rozdíl od MVE.
Dokonce se už možná vyplatí ohřívat vodu FV než klasickými kolektory (http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotovoltaika/fotovoltaika-solarni-tepelne-1 a navazující), v každém případě to brzy bude výhodnější určitě.

Co se týče regulovatelnosti, týká se to pouze FVE a VTE, biomasa a bioplyn a zvláště biometan lze s výhodou využít k vykrývání spotřeby. Ale primární bude regulace spotřeby ve všech případech, kde to bude výhodné. Pro teplárny už dnes může být výhodné v některých obdobích topit elektřinou než pálit biomasu, uhlí nebo plyn.

Předmět: Re (8): statistiky BP
Autor: Josef Zapletal
Datum: 08.02.2012 23:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Ano energetika je běh na dlouhou trať přesto bych si dovolil nesouhlasit že se nic nového nestane , stane se po roce 2020 končí prudký rozvoj uhlí a v roce 2030 budou podíly ropy uhlí a plynu vyrovnané. Podíl jádra bude jen o málo větší než dnes a podíl nových OZE dožene hydroelektrárny. Zvýší se energetická efektivita a to poměrně výrazně. V energetice bude panovat větší diverzifikace než dnes.
Jinak rychlé reaktory jsou budoucnost , ale ne při dnešních cenách uranu. Jádro se dlouhodobě prosadí , protože je to spolehlivý a všude dostupný zdroj energie. Čína a Indie což je dnes cca 1/3 lidstva plánují svojí energetiku postavit na jaderných el. Vyspělá Čína ani Indie nemůže založit svojí energetiku na dovozech. Domácích fosilních zdrojů mají tyto státy na obyvatele poměrně málo. Jádro je pro ně jedinným východiskem pokud nechtějí zůstat chudí.

OZE dle mého názoru opanují státy jako Brazílie - voda , vítr slunce , biomasa. voda je skvělá regulační energie pro větrné a sluneční el. a biomasa může sloužit jako dopňkový stabilizační zdroje topit nemusí , jezdí na etanol.

Je jasné že takové státy jsou v menšině. Podle mého názoru rozvoj OZE zastaví také ekologie neboť masové nasazení OZE je proti JE invazivní

zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama