Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Ekonomické porovnání provozu pasivního domu a běžné výstavby

Autor článku: Ing. Michal Čejka, Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D.
Plné znění článku: Ekonomické porovnání provozu pasivního domu a běžné výstavby
Anotace článku: Autoři si v příspěvku kladou za cíl vyhodnotit ekonomickou efektivnost výběru systému vytápění pro instalaci v rodinných pasivních domech a porovnání se stejnými systémy použitými v běžné výstavbě. Porovnání systémů vytápění bylo provedeno na základě reálných cenových nabídek a ceníků odpovídajících cenové úrovni prvního pololetí 2011. Práce je založena na případové studii modelového pasivního domu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): shrnuti v bodechZdeněk Mitura24.06.2013 20:33
Velice zajímavé téma, jen to zpracování...Jiří Mitáček13.11.2012 21:43
Re (2): Pěkný článekMiroslav Světlík16.02.2012 09:39
Re: Pěkný článekzdeněk svoboda15.02.2012 22:34
Pěkný článekMiroslav Světlík15.02.2012 18:31
nesnáším slovo pasivní a to všeobecnězdeněk svoboda03.02.2012 15:47
nesnáším slovo pasivní a to všeobecnězdeněk svoboda02.02.2012 13:20
Re (2): shrnuti v bodechLaďa Jaskva31.01.2012 23:07
Re (2): shrnuti v bodechpetr kocina31.01.2012 11:17
Re: shrnuti v bodechMichal Čejka31.01.2012 10:24
shrnuti v bodechpetr kocina30.01.2012 11:49

Předmět: Velice zajímavé téma, jen to zpracování...
Autor: Jiří Mitáček
Datum: 13.11.2012 21:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100188
reakce na ...
Opravdu velice zajímavé téma, ale je to děsivě zavádějící díky vstupním hodnotám.
Stačí se jen podívat na to osvětlení, to snad nemyslíte vážně! Čím svítíte? 0M8Wh/rok to znamená stále svítit kolem 200W celé noci... To máte ve sklepě pěstírnu konopí? Pokud ano, tak to přidejte jako plus k těm peletkám, zbytky jsou velice výhřevné...

Ostatní věci jsou také velice přitažené za vlasy. Neberete v úvahu životnost jednotlivých systémů a také to že nároky na energie se snižují se vzrůstající cenou a vývojem, když už porovnáváte 50 let.
Pokud chcete porovnávatr delší časový úsek dopředu, měl by se hodnotit i stejný časový úsek nazpět aby jste zhodnotil chybu odhadu (měření).
Závěr tohoto hodnocení je stejné přesnosti jako odhad příchodu Járy de Cimrmana do pojizerské osady Liptákov.
S prvním a pátým bodem závěru mohu jedině souhlasit.

Nechci hodnotit kriticky tento článek, je to opravdu zajímavé téma, ale vzali jste si příliš velké sousto a v závěru mi chybí i zhodnocení doby zpět o stejný časový úsek, aby vynikl vliv dalších naprosto v tuto chvíli nepředvídatelných faktorů...

Předmět: Pěkný článek
Autor: Miroslav Světlík
Datum: 15.02.2012 18:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108801
reakce na ...
Musím ocenit, kolik práce si autoři článku dali s jeho tvorbou.

Mohu zde potvrdit hodnoty pro kombinaci SÁLAVÉ PANELY a REKUPERACE. Dům jsem sice nepostavil pasivní.
Nicméně zateplení, trojskla okna a dobrá orientace domu napomáhají k celkovým ročním nákladům na elektřinu okolo 30.000 Kč s D45D.

Dům nemá žádný další systém topení kromě zmíněných sálavých panelů (infrapanelů). Rekuperace běží nepřetržitě už 2 roky.

Miroslav Světlík
tel. 607 211 311
svetlik(zavinac)gtx.cz

Předmět: Re: Pěkný článek
Autor: zdeněk svoboda
Datum: 15.02.2012 22:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108541
reakce na ...
rozumím tomu a říkám,že je potřeba uvádět teploty a to jednotliivě
pokoj ,kuchyn,koupelna pokoje aj.vypadá to na nějakých 21až 23 st C
a to není můj případ ,poněvadž naše teploty jsou někde jinde

pan Světlík více má rád chladno, jak tomu předurčuje jeho
příjmení tj .chladnější prostředí

Předmět: Re (2): Pěkný článek
Autor: Miroslav Světlík
Datum: 16.02.2012 09:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108801
reakce na ...
Máte naprostou pravdu. Nechtěl jsem ale rozvířit debaty o infratopení. To se mi podařilo v jiné debatě, kdy jsem opravdu reagoval na urážlivé poznámky.

Tepelná pohoda pro člověka je orientačně součet teploty zdí a vzduchu 39°. Ženy to mají někdy trochu výš. Znamená to, že v domě s teplotou vzduchu 25° a zdmi 15° Vám nebude příjemě.

Teď Vám odepisuji s obývacího pokoje v trenýrkách a tričku s krátkým rukávem u počítače. Zdi mají 21.5°, vzduch na výústkách rekuperace 18°.

Beru k sobě i zákazníky - zájemce o rekuperaci a ještě mi nikdo neřekl, že je mu zima.

Jinak v ložnici mají zdi 20.5°. Chodba a technická místnost kolem 19°. Termostaty máme nasteveny podle pocitu.

Miroslav Světlík
607 211 311

Předmět: nesnáším slovo pasivní a to všeobecně
Datum: 03.02.2012 15:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nepochybně chytrá a diplomatická odpověď ,ale........

Běžná výstavba se již neprovádí ale domrvuje a pasivní domy jsou
takové jak jsem naznačil a jsou určeny pro menší skupinu investorů kterou nazývám neznalí šetřílkové a jsem přesvědčen,že v pokročilém
věku budou chodit v domečku se šálou na krku a kroutit hlavou a krkem.Všichni známe,že zima je dluhá a klepat kosu v novém domu
je PASÉ a hloupé.

Předmět: nesnáším slovo pasivní a to všeobecně
Datum: 02.02.2012 13:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nejlepší a nejsrozumitelnější článek,který jsem už dlouho takový nečetl
díky pane Čejko a Šafaříku
pokud nový dům tak oboustraně zateplený a jednoznačně určený pro k
komfortní bydlení ,tepelnou pohodu pro budoucí stáří a možnost se tak
také někdy vysvléknout do spodního prádla a neklepat kosu

pasé znamená špatné a hloupé a určené pro ŠETŘÍLKY

Předmět: shrnuti v bodech
Autor: petr kocina
Datum: 30.01.2012 11:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105454
reakce na ...
na prvnim miste mel byt - uzivatelsky manual pro obyvatele takovych domů.

jinak dekuji za clanek.jen ty investicni naklady jsou pritazeny za vlasy.

Předmět: Re: shrnuti v bodech
Autor: Michal Čejka
Datum: 31.01.2012 10:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108508
reakce na ...
Dobrý den,

budete-li mít zájem rád Vám investiční náklady rozklíčuji podrobněji. Nezapomínejte prosím, že je zde započteno i řízené větrání s rekuperací tepla v hodnotě 120 tis. Kč. Ostatní náklady jsem volil z ceníků výrobců. Jak již je psáno v textu nesnažil jsem se o výběr nejlevnějšího systému v dané kategorii, ale o zachovaní kvalitativní úrovně všech systémů. Ceny dodavatelů a jejich případné změny také nemohou být započteny. Nicméně budete-li mít zájem mohu Vám posoudit konkrétní systémy na Váš rodinný domek. V případě zájmu mě můžete přímo kontaktovat ().

Předmět: Re (2): shrnuti v bodech
Autor: petr kocina
Datum: 31.01.2012 11:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105454
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
dekuji za nabidku,rozhodne ji vyuziji.jen bych si pral pokud by to mohlo byt verejne.jedna vec jsou vypocty (nezpochybnuji je) a druha zas realita.

jiste vas bude zajimat muj dum v grafech.

solar 60 trubic HEAT PIPE (cina),TC zeme/voda (vykon pres 6kW,vyrobce ELTEX KM),AN 750l nerez,bojler 180l se solarem,v dome vodni podlahove topeni - celkova cena do 300 000kc (musel bych to spocitat presne).
vypoctova TZ domu 1,8kW
rekuperaci mam rovnez delal jsem si ji komplet sam,vcetne vymeniku a rozvodů.vykony rekuperacni jednotky ve 3 rezimech vcetne mereni teplot mam rovnez zmerene.

celkova rocni spotreba domu - provoz pouze na EE je zatim pod 5MWh.(nemam jeste vyladene systemy).

rozdelil jsem mereni na ostatni spotreba a spotreba tepla a TUV (samostatne mereni pro TC s ohrevem TUV).

provoz solarek je od 16.7.2009.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 31.01.2012 23:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Není pochyb, že toto Vaše shrnutí , čili celkový pohled na energetickou potřebu pasivních domů, včetně zdrojů k tomu potebných, je počin záslužný. Takový rozbor by měl být naprosto běžně dostupný a možná byste se mohl zapojit i do diskuze na TZB. Ale netuším, jestli byste to vydržel, nebo přežil ve zdraví. Jelikož Vaše studie se týká striktně pasivních domů a porovnávání všech možných topných systémů a ohřevů vody, tak to ani tak mnoho nemůže říci například Kocinovi, který má dům o malé spotřebě 5,7 MWh za všechno a přesto výpočtově je někde jinde. Takže s Kocinou je to mlácení prázdé slámy. Jistě mohu souhlasit a o tom je na TZB všeobecná shoda, že taková pekelná kombinace tepelného čerpadla a solárů je celkem nezajímavá, protože je drahá. Nicméně, když se to udělá partyzánsky na koleně samodomo, tak to může být zajímavé a když se na to ještě dostane dotace ZÚ, tak je to super výhodné. To je ale celkem exes, který nelze brát jako nějaký relevantní příklad.
Nicméně, mě celkem zarazily ty vysoké náklady za 15 roků předpokládané životnosti a zde bych řekl, že realita by měla být podstatně nižší. Ale zase nevím, co přesně do toho započítáváte. Protože ty ceny se mohou lišit až o desítky procent. Ale když zase vezmu v úvahu, že to vychází zhruba stejné, tak při revizi cen u všech položek se to sníží a mohlo by to být opět skoro stejné. A ještě mám jednu zásadní připomínku, že jste nikde nenapsali, že se skutečnost může lišit řádově v desítkách procent, protože je to matematický model, kde se všichni chovají stejně a výpočtové teploty jsou stejné, čili modelová situace je pro všechny posuzované systémy stejná. V okamžiku, kdy do toho vpadne v jednom pasivu otužilec, který topí na 18°C a myje se převážně studenou vodou, protože se otužuje a v druhém modelově stejném domě bude čistotná a zimomřivá slečinka, tak rozdíl jistě bude. A bude obrovský. Takže bych prosil, abyste to doplnili do závěru, že srovnání je platné pouze pro stejné modelové podmínky.
S pozdravem Laďa

Autor: Zdeněk Mitura
Datum: 24.06.2013 20:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113589
reakce na ...
Dobrý den,

mohl by jste mi prosím vysvětlit jak jste dospěl k investičním nákladům na otopné soustavy v případě běžného domu?
V jiných ekonomických hodnocení pasívních domů se uvádí, že se otopná soustava, vzhledem ke snížení otopného výkonu a vyloučení nutnosti instalace topných těles pod okny, zjednosušší a tím sníží investice. Ve Vašem případě pouze pravděpodobně přičítáte investici rekuperace u pasívních domů, bez redukce nákladů na otopný systém vzhledem ke snížení topnému výkonu, což mi příjde nelogické.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama