Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Studie připravenosti na energeticky efektivní budovy

Autor článku: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Plné znění článku: Studie připravenosti na energeticky efektivní budovy
Anotace článku: Podle studie jsou investoři a realizátoři staveb informováni o zpřísňujících se požadavcích na energetickou náročnost budov a jsou rozhodnuti se na změny připravit sami nebo využít profesní komory. Zároveň ale očekávají, že stát zavede podpůrné finanční mechanismy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Studie připravenosti na energeticky efektivní budovy
Autor: Jiří Ráž
Datum: 04.03.2012 14:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Dobrý den,

bohužel jsem ani v jediném z komentářů k této studii nenašel zmínku o nejpodstatnějším a nejdůležitějším opatření. Všechny prognózy vycházejí z předpokladu úspor tepelné energie v hodnotě 50%. Této hodnoty úspor v praxi dosahováno není. Průměrné hodnoty úspor v zateplených panelových domech se pohybují kolem 30% a dokonce existují zateplené budovy s nulovými úsporami tepla. Samotné zateplování budov teplo nešetří, pouze snižuje tepelné ztráty stavebních objektů - a to je rozdíl.

Tím nejdůležitějším opatřením, které zabrání degradaci významu zateplování budov, je taková úprava otopných soustav, která zabrání přetápění zateplených objektů. Bude-li například objekt po dobu 30 let přetápěn o pouhé 3°C, veškeré náklady na zateplení objektu tím budou zcela znehodnoceny a k žádným úsporám tepla nedojde. Zateplování budov přitom umožňuje přetápět objekty cca o 7°C. Klasické úpravy otopných soustav nedokáží ani zabránit přetápění, ani plně využít tepelných zisků k úsporám tepla. Dokáží to moderní technologie projektování a seřizování otopných soustav, kterým se zpracovatelé různých studií a organizátoři konferencí tradičně vůbec nevěnují.

Vyzývám tímto příspěvkem všechny autory komentářů k výše uvedené studii, aby nedovolili další degradaci významu zateplování budov a věnovali pozornost důležitým opatřením, kterými se šetří tepelná energie doopravdy. Zateplením stavebních konstrukcí můžeme ušetřit 50% a plným využitím tepelných zisků v zateplených objektech dalších 30%, dohromady tedy 80% tepelné energie a to vše s návratností kolem dvou měsíců, bez jakýchkoliv dotací. Nebo můžeme žádat dotace, seřizovat soustavy klasicky a šetřit 30% tepla, případně také nešetřit zateplením žádné teplo.

Kdokoliv z autorů komentářů k výše uvedené studii může získat podrobné informace na adrese

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama