Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Veřejnost podporuje obnovitelné zdroje energie

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Veřejnost podporuje obnovitelné zdroje energie
Anotace článku: Nový dotazníkový průzkum společnosti SC&C boří mýtus, že Češi jsou proti obnovitelným zdrojům energie. Tři čtvrtiny lidí navíc preferují útlum těžby hnědého uhlí před masivními exporty elektřiny.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jen mi v tom průzkumu chybí jedna důležitá informacePetr Vít14.06.2012 07:19
Špatně položené otázky Josef Zapletal13.06.2012 16:53

Příspěvky
Předmět: Jen mi v tom průzkumu chybí jedna důležitá informace
Autor: Petr Vít
Datum: 14.06.2012 07:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100009
reakce na ...
Češi určitě podporují obnovitelné zdroje, ale nesmí se to dotknout ceny elektřiny. Kdyby tam byla otázka, zda podporují rozšíření výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů i za cenu zvýšení ceny elektřiny nebo příspěvku na obnovitelné zdroje, tak většina bude samozřejmě proti.
Je to stejné jako průzkumy ohledně šetření. Většina národa si myslí, že by stát měl šetřit, ale měl by šetřit tak, aby se to jich nedotklo.
Takže k průzkumům jsem trochu skeptický. Další věc je, že vhodně vybrané a formulované otázky do průzkumu dokáží s výsledky úplná kouzla. Například většina lidí by si dala solární panely na střechu, kdyby jim na to někdo přispěl, ale pokud si to budou mít zaplatit ze svého, tak si je tam minimálně 3/4 příznivců nikdy nedají. A takhle bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna..

Předmět: Špatně položené otázky
Autor: Josef Zapletal
Datum: 13.06.2012 16:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Otázka jestli podporujeme rozšíření těžby uhlí a pokračování ve vývozu el. energie nedává smysl. Neboť těžba uhlí bude rychle klesat ať se prolomí limity nebo ne. Navíc s poklesem těžby bude klesat i export el. energie - prolomení limitů neřeší problém s budoucím nedostatklem el. energie neboť za limity je pouze 780 mil tun uhlí. Což při dněšní těžbě znamená zásoby na pouhých 17 let. Kdežto těžba bude probíhat až ro roku 2132 tedy mnohem pomalejším tempem a uhlí bude využíváno převážně k výrobě tepla v teplárnách a jen menšina bude využita pro společnou výárobu el. energie a tepla nebo pro nové el. Uhlí bude mít na celkové výrobě el. energie v ČR marginální podíl ať se jeho těžna rozšíří nebo ne. Výroba el. energie bude převedena buďto na jaderné el. nebo na kombinaci plynu a OZE. Ekonomicky je samozřejmě mnohem výhodnější první možnost ,ale technicky jsou reálné jsou obě možnosti. (záleží na politickém rozhodnutí vlády)

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama