Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Výtopna na biomasu - zdroj energie pro obec

Autor článku: Ing. Karel Srdečný, EkoWATT
Plné znění článku: Výtopna na biomasu - zdroj energie pro obec
Anotace článku: V poslední době se u nás objevuje nový trend výstavby obecních výtopen na biomasu. Dva konkrétní příklady z Dešné v okrese Jindřichův Hradec a nedaleké rakouské obce Schenkenfelden ukazují, že se na takovou investici dají získat významné dotace.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Porovnávání hrušek a bramborKarel Srdečný15.02.2002 18:32
Porovnávání hrušek a bramborJaroslav Parpel14.02.2002 10:24

Příspěvky
Předmět: Porovnávání hrušek a brambor
Autor: Jaroslav Parpel
Datum: 14.02.2002 10:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane, mohl byste mi prosím vysvětlit proč porovnáváte neporovnatelné? Porovnávat v tabulce spalování zemního plynu a biomasy je chválihodné, ale proč neporovnáváte situaci pro stejné podmínky. Tedy variantu CZT se zdrojem biomasa vs. CZT se zdrojem na bázi centrální plynové kotelny. Věřím, že pokud by obec měla stavět CZT a vy sám uvádíte, že náklady na zdroj jsou několika násobně vyšší pro biomasu než pro zemní plyn, zcela jistě bude uvažovat o zemním plynu. Vaše tabulka mi nepřijde příliš objektivní.


S pozdravem Jaroslav Parpel

Předmět: Re: Porovnávání hrušek a brambor
Autor: Karel Srdečný
Datum: 15.02.2002 18:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Nesetkal jsem se dosud s případem, že by někdo budoval CZT s plynovým zdrojem "na zelené louce". Obávám se, že by taková investice byla dost málo výhodná jak pro investora tak pro odběratele tepla. Je-li palivem biomasa, kompenzuje nízká cena paliva náklady na výrobu a rozvod tepla. Pokud by byl palivem plyn, byla by cena tepla pro odběratele patrně neúnosně vysoká.
Něco jiného je případ, že se rekonstruuje zdroj pro již existující systém CZT, pak je plynový zdroj častým a někdy i vhodným řešením. Je možné uvažovat i o kogeneraci z plynu, ale to by pak bylo opravdu obtížněji porovnatelné.
Karel Srdečný

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama