Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Energetika pro 21. století v České republice

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Energetika pro 21. století v České republice
Anotace článku: Cílem workshopu bylo sblížit ve vzájemné diskusi názory techniků a ekologů. Načasování workshopu mimo období vypjatých strategických rozhodování dává naději na věcnou diskusi odborníků, ze které mohou vzniknout kompromisní, avšak konstruktivní závěry, využitelné na všech úrovních.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 36 z 36
Příspěvky
Předmět: Re (6): Technik, ekolog, ekologista.
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 12.10.2012 12:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Dálnice zvyšují spotřebu ropy, ale nic jiného. Vazba na růst HDP je náhodná, dočasná a navíc zkreslená skutečností, že jak vybudování dálnice tak vyšší spotřeba ropy se v konečném důsledku projeví růstem HDP.

K panu Axamitovi (kterého označujete za "praktika") jen tolik, že dělá dobrou práci. Je to vpodstatě nejúspěšnější propagátor úspor. Najdou se totiž lidé, a je jich naštěstí čím dál více (tak jak pan Axamit zvyšuje svou "popularitu"), kteří si jeho tvrzení ověří. A najednou například zjistí, že pan Axamit vytahuje jen náklady, ale zatajuje přínosy, které jsou v případě zateplování vyšší, než náklady. Státu se dotace do zateplování vrátí už v prvním roce. To by se čtenář dozvěděl hned, pokud by pan Axamit citoval Petra Holuba až do konce.

Odpovědí na některá jeho tvrzení může být i graf v jednom z předchozích příspěvků:
https://forum.tzb-info.cz/9100-diskuse-ke-clanku-energetika-pro-21-stoleti-v-ceske-republice?idtext=31#text27

Předmět: Re (7): Technik, ekolog, ekologista.
Autor: Radim Polášek
Datum: 12.10.2012 12:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
No náhodná.... Možná to na první pohled vypadá náhodně, jak se sledují auta projíždějící po dálnici....
každopádně dostatečně kvalitní dopravní spojení je jednou z podstatných podmínek k tomu, aby v nějaké oblasti místní podnikatelé rozjeli podnikání a zahraniční investoři do této oblasti nasměrovali své investice.

Předmět: Re (8): Technik, ekolog, ekologista.
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 12.10.2012 12:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
V zácpě auta spíš popojíždějí, než projíždějí, uvidíme příští rok na D1, co udělá rekonstrukce. Například pro Ostravu je důležitější železnice než dálnice, Pendolino mívá zpoždění jen výjimečně.
Investoři přicházejí a zase rychle odcházejí, skutečný přínos je mizivý, zůstanou jen prázdné haly a dálnice. Ale i likvidace průmyslových hal zvyšuje HDP, stejně jako každá silniční nehoda.

Předmět: Re (7): Technik, ekolog, ekologista.
Autor: Radim Polášek
Datum: 17.10.2012 22:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Mě by zajímaly přínosy zateplení, které mají být údajně vyšší než náklady a proto se údajně mají vrátit dříve než za rok.

Například soused před pár lety zateploval barák polystyrenem 10 nebo 12 cm. Dělal to klasickým postupem, přichycením polystyrenu talířovými vruty ke stěně, potom napajcování polystyrenu epoxidovým nebo silikátovým mazadlem příslušně silnou vrstvou, do toho jako výztuhu mřížku ze skelné tkaniny a to nakonec zahlazeno a opatřeno barevným nátěrem. Cena takového zateplení vychází na 950 - 1000 Kč za m čtvereční , soused zateploval odhadem asi 300 m čtverečních, takže ho to stálo nějak okolo 285 - 300 tisíc Kč jen zateplení. Jinak je to obyčejný barák, kde v nezatepleném stavu jsou náklady na vytápění kusovým dřevem 15 - 20 tisíc za rok, uhlím takových 30 a plynem takových 40 - 50 tisíc. Nevím ,čím topí, ale po zateplení může ušetřit tak asi polovinu těch nákladů.
A to se jedná jen o čisté zateplení. Když už se barák zateplí, další opatření jsou nutná k odstranění netěsností a k zamezení zvýšení vlhkosti uvnitř baráku, které vytváří zdravotní problémy a zvýšením vlhkosti stavební konstrukce podstatně snižuje životnost domu. To může být navýšení konečné ceny až o 50 % ceny původního zateplení. Neboli zateplení sousedova baráku mohlo stát až takových 450 tisíc.
Pokud je tvrzení na začátku mého příspěvku pravdivé, tak někde hapruje každoročně víc než 400 tisíc Kč, které by měly přistát v sousedově peněžence. Ale odkud, to je záhada.

Předmět: Re (8): Technik, ekolog, ekologista.
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 18.10.2012 08:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Celé řešení záhady je ve Vašem úvodním tvrzení. Je totiž chybné. Zajímalo by mě, kdo a kdy to prohlásil. Domnívám se, že jste opět smíchal několik nesouvisejících výroků dohromady.

Předmět: energetická revoluce
Autor: Tomáš tom
Datum: 29.09.2012 10:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Chápu snahu manažera ČEZu Ing. Matěje Šantu "stabilizovat trh" tedy spíše více upevnit monopolní postavení ČEZ a.s. na trhu. Ovšem každému člověku co něco ví o energetice je jasné, že toto není z dlouhodobého hlediska udržitelné a že je nutné si touto začínající energetickou "revolucí" projít a ne ji naopak oddálit dalšími subvencemi a deformováním trhu jak se o to snaží v Británii nebo i Turecku.

<< novější   zobrazuji 31 - 36 z 36
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama