Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Solární hybridní fotovoltaicko-tepelné kolektory – přehled

Autor článku: Ing. Luboš Buchta, ČVUT
Plné znění článku: Solární hybridní fotovoltaicko-tepelné kolektory – přehled
Anotace článku: Článek představuje současný stav problematiky plochých hybridních fotovoltaicko-tepelných (FVT) kolektorů, zaměřuje se na rozdíly mezi základními druhy kolektorů, jejich výhody a nevýhody, navíc předkládá přehled současných světových výrobců. Cílem článku je poukázat na problémy ale zároveň na možnosti spojené s různými druhy hybridních FVT kolektorů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Na výkon má vliv pracovní teplota kolektoru
Autor: Jaromír Bednář
Datum: 20.10.2012 21:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103979
reakce na ...
Se vzrůstající teplotou zpravidla klesá výkon FV článků. K tomu aby voda z kolektoru mohla něco ohřát je nutné aby byla její teplota vyšší než požadovaná teplota. Pro ohřev bojleru nad 50 °C tedy musí být celý panel včetně FV článků teplý minimálně 60 °C a to je pro výkon nepříznivé. Zajímavějším řešením z tohoto pohledu je kombinace FV článků s termodynamickým panelem. Ten pracuje s mnohem nižšími teplotami a FV články chladí. Zvyšuje tak výrobu elektřiny a dodává teplo do termodynamické jednotky. FV panelů se většinou instaluje větší počet, pro ohřev bojleru ale je potřeba maximálně dvou panelů. Využití by tedy mělo smysl jen při využití termodynamického systému pro vytápění, to je počet panelů větší. Otázkou pak zase je jak teplo v létě využít. http://jaromirbednar.wordpress.com/2012/09/07/fvtdpanel/

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama