Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: OZE – určující prvek transformace energetiky – 1. díl

Autor článku:
Plné znění článku: OZE – určující prvek transformace energetiky – 1. díl
Anotace článku: Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy, a nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, nastávají sociální nepokoje a je ohrožen demokratický systém státu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Doplnění Pavel Rada24.10.2012 23:12
Re: Žádná evropská krize není, Bronislav Bechník23.10.2012 08:57
Žádná evropská krize není, Radim Polášek22.10.2012 09:41

Příspěvky
Předmět: Doplnění
Autor: Pavel Rada
Datum: 24.10.2012 23:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111033
reakce na ...
S autorem souhlasím prakticky ve všem, jen mi tam chybí víc zvýraznit velmi podstatný zdroj. Tím jsou jen zmíněné ekosystémové služby, které však dnes zhruba dvojnásobně převyšují celosvětové HDP i když se je klasičtí ekonomové zdráhají zakalkulovávat. jejich stabilita/změna bude ale pro vývoj udržitelným směrem podstatná.
Jak se budou ekosystémy muset měnit/přispůsobovat změnám klimatu, tak zároven budou nutně dodávat lokalitu od lokality jiné služby. Někde zaprší víc jak jide a naopak nastane nebývalé sucho.... V úhrnu se toto nebude vyrovnávat ale nutně to přinese ekonomický propad už proto, že naše infrastuktura na to není připravená.
Pokud se např jen prodlouží setrvávání tlakových výší v mírném klimatickém pásmu na jednom místě až na několikanásobek obvyklého období, povede to k velmi významným důsledkům i když průměrné roční teploty, srážky... se zas tolik nezmění. Pro takovéto riziko je i fyzikální opodstatnění spočívající v rychejším oteplování Arktidy a tím k poklesu gradientů teplot a tedy ke snížení intenzity dosud převládajícího západního proudění. Příkladem mohou být rozsáhlé požáry před rokem v centrálním Rusku nebo letošní sucha a vedra v USA ale i vleklejší inverze v Českém kotlíku.
Ve chvíli kdy ekonomiky budou nutně stále více směrovány na OZE se i při růstu energetiky ztíží dopravních možnosti vázané dosud všeobecně na ropu, za kterou nemáme ekvivalentní náhradu. Tím víc přesune důraz na využití místních podmínek. Proto se stanou ekosystémové služby v mnohých lokalitách zcela dominantní. V dávné minulosti tomu právě tak bývalo. Najdemeli radikálně novou technologii lze toto schema změnit - pokud nikoli - je nutné ho respektovat v úvahách o výhledu.
Povede to proto k novému členění ekonomických regionů a návazně politickomoocenských uskupení, které završí hluboké celospolečenské ale zřejmě i populační změny. Ekostopa planety je už dnes překročena a s úbytkem úživnosti půd i posunem klimatických pásem bude propříště vzlášt obtížné udržet kýženou společenskou stabilitu.
Přejít do Nového světa pokud možno bez zbytečně vyčerpávajících excesů by strategicky uvažujícím politikům ale i všem ostatním mělo už nyní jít.

Předmět: Žádná evropská krize není,
Autor: Radim Polášek
Datum: 22.10.2012 09:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
je jen prasklá bublina monopolu na rozvinutou světovou výrobu. To akorát z Evropy to vypadá jako krize.
Po desetiletí a až staletí Evropa, USA a Japonsko těžily z monopolu na tuto průmyslovou výrobu a z monopolu na celosvětovou těžbu a nákup či drancování levných surovin.
To skončilo s rozvojem globální dopravy a s technickým pokrokem, který umožnil vyrábět i špičkové výrobky běžné spotřeby málo kvalifikovanými a mizerně placenými pracovníky kdekoliv na světě a levně a spolehlivě je kdekoliv dovézt.
Těžiště světové výroby se v honbě za co nejlevnějšími výrobky prostě přesunulo do Číny, Indie, Brazílie, Mexika, Filipín atd. A za prací se ze zpožděním několik let až desítek let přesouvá ekonomická a později i politická moc.
Evropané si prostě budou muset poměrně brzo zvyknou, že celosvětově třeba v OZE, ekologii a dalších směrech budou převládající trendy určovat tyto země a Evropa bude jen kopírovat a doplňovat.
Z toho plyne současný zmatek, evropští všelijací exponenti by stále ještě chtěli naplňovat budovatelské vize takzvaného ideálního světa ( a krmit tak parazity tloustnoucí z těchto vizí) , ale už několik let evropská společnost na tyto vize nemá peníze. Ovšem těmto lidem to stále ještě nedochází a kdovíkdy jim to dojde.

Předmět: Re: Žádná evropská krize není,
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.10.2012 08:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Naprosto souhlasím, že "všelijací exponenti by stále ještě chtěli naplňovat budovatelské vize takzvaného ideálního světa (a krmit tak parazity tloustnoucí z těchto vizí)". Je totiž evidentní, že o českých exponentech to platí v mnohem větší míře, než o evropských.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama