Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Odpovědnost při provozu plynových spotřebičů v případě otravy – 1. část

Autor článku: Ing. Jiří Buchta, CSc.
Plné znění článku: Odpovědnost při provozu plynových spotřebičů v případě otravy – 1. část
Anotace článku: Nepříznivý trend v oblasti vývoje počtu otrav oxidem uhelnatým při provozu plynových spotřebičů kategorie B nemá i přes zvyšující se technické provedení těchto spotřebičů klesající tendenci. Jaká je odpovědnost výrobců, provozovatelů, montážních a servisních firem, revizních techniků a občanů – uživatelů při provozu plynových spotřebičů v případě otravy?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Pravidelná revize plynových kotlůRonald Vališ25.12.2012 22:22
Nejde mi do hlavyJaromír Sladký19.12.2012 23:36
revize plynových kotlůMojmír Juráň16.12.2012 09:30
Re: Pravidelná revize plynových kotlůŠtefan Hlaváč16.12.2012 06:19
Pravidelná revize plynových kotlůMojmír Juráň10.12.2012 11:33

Příspěvky
Předmět: Nejde mi do hlavy
Autor: Jaromír Sladký
Datum: 19.12.2012 23:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101654
reakce na ...
Pořád mi nejde do hlavy, že šlo poměrně hladce omezit vyústění turbo komínů přes stěnu, neboť existuje možné nebezpečí otravy. A nikdo se nezabývá tím, že spotřebiče třídy B zabíjejí zcela prokazatelně již při poměrně nepozorovatelném zanedbání údržby. A většinou se klade otázka kolik mrtvých bude zapotřebí aby se tento stav změnil, jenže tady by se spíše mělo říci proč pořád hledáme viníky jinde než v otevřené spalovací komoře v bytě? Pokud si se selskou logikou řeknu, že dnešní občan není specialista na tlak a průtoky plynů otvory, tak mi vyjde docela jasně, že spalovací vzduch musí být doveden k hořáku jasně definovanou trasou, kterou nelze nijak ovlivnit, stejně jako odvést spaliny a pak mi vychází jediné řešení a to je uzavřená spalovací komora! Proč v době, kdy si občan nesmí koupit žárovku aby se možná nerozpouštěly ledovce, nelze říci nenainstaluješ si spotřebič B do bytu?

Předmět: revize plynových kotlů
Autor: Mojmír Juráň
Datum: 16.12.2012 09:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104985
reakce na ...
Zdravím, děkuji za částečnou odpověď, ještě by mě zajímalo, jak často a kolik taková pravidelná revize stojí. Děkuji a přeji Všem pěkné a levné Vánoce a v Novém roce hlavně zdraví MFJ

Předmět: Pravidelná revize plynových kotlů
Autor: Mojmír Juráň
Datum: 10.12.2012 11:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104985
reakce na ...
Takže, po pečlivém přečtení článku jsem nezjistil, za co je vlastně revizní technik při nějakém neštěstí odpovědný a tudíž stíhaný, což se už několikrát stalo-průtokové ohřívače MFJ

Předmět: Re: Pravidelná revize plynových kotlů
Autor: Štefan Hlaváč
Datum: 16.12.2012 06:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104412
reakce na ...
Pokud si revizní technik splní svou povinnost nemůže být stíhaný.
Zkontroluje provozní dokumentaci - zejména servisní list a zprávu o kontrole od kominíka.
Zkontroluje velikost prostoru kde je spotřebič, otvory pro větrání a přívod spalovacího vzduchu.
Změří čistotu ovzduší, neuniká-li CO při provozu plynového spotřebiče mimo něj.

Po získávaných zkušenostech z poslední doby nepustím do dalšího provozu kotel-B-, pokud nebude předložen servisní list po vyčištění a seřízení spotřebiče s uvedenými naměřenými hodnotami:
Množství ppm v kouřovodu, teplota spalin a tah v komínu...a další uváděné v servisní listu.
Servisní firma, která chce servisovat tyto spotřebiče musí vlastnit přístroje a po seřízení provést měření předepsaných hodnot.

Servisní firma, seřídí plamen "od oka", protože nemá kvalitní přístroj, nesplňuje podmínky pro další bezpečný provoz spotřebiče.
Servisní list, který neobsahuje výše uvedené hodnoty změřené v kouřovodu, nebudu jako revizní technik uznávat.

Předmět: Re (2): Pravidelná revize plynových kotlů
Autor: Ronald Vališ
Datum: 25.12.2012 22:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102182
reakce na ...
Při pečlivém vyčištění (vždy zamokra) a seřízení přetlaku trysek dle tabulek výrobce nemám jako servisní technik povinnost provádět Vámi uvedená měření. Zaprvé pro mě, jakožto servisního technika, mají jen orientační hodnotu, komínový tah, stejně jako množství CO ve spalinách stejně neovlivním, při bezvadně čistém a přivzdušněném spotřebiči jsou dané konstrukčně. Měření provedená servisní firmou slouží pouze pro seřízení spotřebiče (např. offset u kondenzačních kotlů) a z právního hlediska nemají, pokud vím, žádnou váhu. Měření tahu a spalin, které popisujete, má v náplni práce revizní technik spalinových cest a komínů, stejně jako by měl řešit i spalovací vzduch. Rovněž žádný z výrobců tyto úkony po svých servisních technicích běžně nevyžaduje a stejně tak se o nich nehovoří při zkouškách na TIČR. Zajímalo by mne tedy, jak jste na nutnost měření těchto hodnot servisními firmami přišel, resp. kde je zákonná opora pro povinnost provádění Vámi popisovaných úkonů. Pro úplnost udávám, že provádím u spotřebičů tř. B vždy po servisu kontrolu detektorem CO i detektorem úniku plynu, ale, jak už jsem psal, naměřené hodnoty jsou spíše pro mne, přístroje nejsou úředně kalibrované v termínech, které platí pro revizní techniky, čili jejich uvedení v montážním listu není zcela rovnocenné k měření, provedeném Vámi.
Edit: uvedené skutečnosti se vztahují pro servis plynových kotlů do 50 kW.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama