Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Tepelná čerpadla pro každého (II)

Autor článku: Ing. Miroslav Hořejší
Plné znění článku: Tepelná čerpadla pro každého (II)
Anotace článku: Druhý díl seriálu přibližuje způsob označování tepelných čerpadel a možnosti odkud mohou tepelná čerpadla odnímat teplo.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
srovnání tepelných čerpadelRadek Soviš06.08.2002 14:32
Re: Konec životnosti zemního kolektoruMiroslav Hořejší20.04.2002 23:34
Konec životnosti zemního kolektoruRadim Polášek20.04.2002 12:08

Příspěvky
Předmět: srovnání tepelných čerpadel
Autor: Radek Soviš
Datum: 06.08.2002 14:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane Ing.,
stavím rodinný dům a vážně uvažuji o tepelném čerpadle. Nedávno jsem slyšel názor , že v našich klimatických podmínkách(Morava) je nejvhodnější instalace TČ typu vzduch/voda , protože těch opravdu chladných dnů v roce je málo a výkonnost tohoto typu na jaře a podzim má větší účinnost než TČ země/voda, kde je účinnost konstantní.Tudíž co v zimě ztratí na účinnosti, to v podstatě na jaře a podzim dožene. Mám rodinný dům se ztrátou 14 , nevím který typ TČ zvolit(připadají v úvahu ještě vrty).
Dík za Vaši odpověď

Předmět: Konec životnosti zemního kolektoru
Autor: Radim Polášek
Datum: 20.04.2002 12:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Co se stane, až nemrznoucí kapalina ze zemního kolektoru na konci životnosti se dostane do půdy a do podzemních vod? Jak moc a jak dlouho bude příslušná plocha zamořena vzhledem k používaným nemrznoucím kapalinám a používanému množství?

Radim Polášek

Předmět: Re: Konec životnosti zemního kolektoru
Autor: Miroslav Hořejší
Datum: 20.04.2002 23:34 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zemní kolektor se nejčastěji vyrábí z plastového poletylenového potrubí. Není mi známa přesná doba životnosti polyetylenu uloženého v zemi, ale určitě daleko přesahuje životnost celé stavby. Pokud se přece jen přestane kolektor z nějakého důvodu používat, lze nemrznoucí směs vypustit, aby se nikdy nemohla dostat do půdy. Jako teplonosná látka se navíc používají ekologicky nezávadné směsi s vodou - solanka, glykol, Antifrogen, atd.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama