Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Provoz otopných těles v teplotních a průtokových režimech odlišných od standardního měření dle EN 442-2

Autor článku: Ing. Zdeněk Kunzl, HEATEST s. r. o.
Plné znění článku: Provoz otopných těles v teplotních a průtokových režimech odlišných od standardního měření dle EN 442-2
Anotace článku: Deskové otopné těleso vykazuje velmi slušnou shodu naměřených i vypočtených hodnot topného výkonu v širokém rozsahu provozních režimů, u ostatních typů otopných těles je při jejich nasazení v „nestandardních“ provozních režimech nutná opatrnost.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorůFrantišek Lapáček05.04.2013 11:54
Re: Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorůJiří Hejčík02.04.2013 14:01
Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorůFrantišek Lapáček27.03.2013 18:36

Příspěvky
Předmět: Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorů
Autor: František Lapáček
Datum: 05.04.2013 11:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112887
reakce na ...
U měřeného deskového radiátoru je přestupní plocha na straně vody témř shodná s přestupní plochou na straně vzduchu. U měřeného lamelového trubkového konvektoru je přestupní plocha na straně vody zanedbatelná oproti přestupní ploše na straně vzduchu. U trubkového konvektoru lze docílit turbulentní proudění, které má pozitivní vliv na předání tepla, u deskového nikoliv. Čemu tedy lze přičítat ty pozitiva deskového radiátoru?

Předmět: Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorů
Autor: František Lapáček
Datum: 27.03.2013 18:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 112887
reakce na ...
Nejprve musím poděkovat autorovi článku za zveřejnění poznatků získaných při měření otopných těles v akreditované zkušebně. Z praxe vím, že získat podnětnou informaci od autorit v této technické oblasti je velice složité, ba dokonce nemožné. Proto takovéto informace vítám a mile rád je zužitkuji ke své práci.
Rád bych se ale pozastavil u posledního otopného tělesa – konvektor s lamelovým výměníkem. Podstatné zvýšení průtoku vody trubkovým výměníkem tepla, tj. průtok se mění z laminárního na turbulentní, má pouze nepatrný vliv na zvýšení tepelného výkonu konvektoru. Kladu si otázku, opravdu změna proudění má takovíto nepatrný vliv? Pokud ano, proč se touto problematikou zabývají výrobci a vývojáři výměníků tepla?

Předmět: Re: Závislost tepelného výkonu na průtoku u konvektorů
Autor: Jiří Hejčík
Datum: 02.04.2013 14:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100806
reakce na ...
Nepatrné zvýšení tepelného výkonu konvektoru je dáno jeho konstrukcí. Teplonosné médium (voda) uvnitř trubek má vždy větší hodnotu součinitele přestupu tepla než má vzduch na druhé straně konvektoru. Výkon konvektoru tak "omezuje" právě schopnost předat teplo do vzduchu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama