Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

--:--


On-line rozhovor s Mgr. Petrem Holubem, ředitelem odboru udržitelné energetiky a dopravy MŽP ve středu 12. 8. v 11.00Vkládání dotazů bylo ukončeno.

Dotaz, Jan Molnár:
Dobrý den,
původně byla dotace v oblasti A a C daná na m2 obytné plochy
dle splněných podmínek, ale vždy jen max. 50% celkových nákladů.
Nyní je v oblasti C částka fixní na m2 a je stanovená max. částka /nikoliv 50%/ Ale není mi jasné, jak to je u A2. Zda nadále platí max. 50% celkových nákladů, či je dotace fixně stanovená dle obytné plochy.
Děkuji

Petr Holub:
V oblasti A je fixní dotace na m2 podlahové plochy. V oblasti C je fixní dotace na instalaci zdroje.

Procentní limity jsme opustili. Důvodem je zjednodušení administrace pro Fond, zpřehlednění podmínek pro veřejnost a také to, že u zdrojů stejně většina žadatelů se dostala na hranici.

Horním limitem je tedy pouze výše zaplacených faktur. Může nastat případ, že někdo dostane 100% dotaci, nicméně typicky se dotace pro zateplení bude pohybovat nad 30 %.
12.08.2009 12:14

Dotaz, Patrik Žatko:
Dobrý den,
jak je to teď po změně podmínek s možností stavět dům v pasivním standardu částečně svépomocí ? Mám na mysli třeba stavební část (hrubá stavba) svépomocí a rekuperaci, okna i další řemesla (ale i např. zateplení fasády) pomocí odborných firem ? Podle starších podmínek se někteří vaši pracovníci vyjadřovali, že to možné není. Přímo na webových stránkách www.zelenausporam.cz jste však v odpovědích na dotazy uváděli, že realizovány pomocí odborných firem by měly (mohly) být jen části vypsané na krycím listu žádosti. Tedy např. okna, rekuperace a zateplení atd.. Pravděpodobně z důvodu zabezpečení kvality těchto částí stavby, které jsou pro pasivní standard velmi důležité. Působilo to tak trochu neodborně a nasvědčovalo to tomu, že ani vy sami pořádně nevíte co a jak. Teď v nových podmínkách uvádíte přímo
"...Požadavky na dosažení konečných parametrů pasivního domu přitom představují
dostatečný nástroj kontroly kvality odvedené práce. Platí tedy, že se lze k pasivnímu
domu dobrat téměř jakkoliv, pro udělení dotace je klíčový konečný stav, tedy dosažení
pasivního standardu..."
Znamená to tedy, že je možné provádět stavbu částečně svépomocí (rekuperace, okna atd. samozřejmě pomocí odborných firem třeba i těch které nejsou v seznamu) ? A co je tedy nutné pro udělení dotace, když podle vás je klíčový konečný stav, tedy dosažení pasivního standardu ? Jak se splnění pasivního standardu bude dokládat ? Stačí doložit projektovou dokumentaci, výpočet od oprávněné osoby a případně blower-door test ? Nebo co všechno bude nutno doložit ?

Děkuji

Petr Holub:
Na toto už jsem odpovídal. Pro pasivní domy nebudeme požadovat použití výrobků a firem z příslušných seznamů.

Doložení pasivního standardu se řídí příslušnou TNI. V zásadě je to jak píšete, projektová dokumentace, výpočty všech požadovaných parametrů autorizovanou osobou a empiricky blower-door test.
12.08.2009 12:10

Dotaz, Frantisek Smutny:
Dobry den,
zatim jsem nikde nenasel nove smernice a chtel bych si overit, zda bude dotace nove vyplacena opravdu jen jako fixni castka za metr ctv. podlahove plochy (drive bylo omezeni maximalne 50% nakladu). Tzn. ze by v idealnim pripade dotace byla i 100% celkovych nakladu?
Dekuji za odpoved

Petr Holub:
Ano, koncept uznatelných nákladů opouštíme. Podle obecných předpisů pouze dotace nesmí přesáhnout výši doložených faktur.

Nicméně u zateplování (ať už celkového, nebo dílčího) bude dotace typicky (u modelových příkladů) nad třetinu investičních nákladů. Samozřejmě pro někoho může být prcentuelně nižší, pro někoho procentuelně vyšší.
12.08.2009 12:08

Dotaz, Pospíšilová Kateřina:
Dobrý den, dočetla jsem se, že bude možné skombinovat dotace z programu Zelená úspora a z programu Panel. Nikde jsem se ovšem nedočetla za jakých podmínek bude možné tyto dotace využít současně najednou. Děkuji za odpověď.Pospíšilová

Petr Holub:
Ano, nyní dojednáváme konkrétní podmínky s Ministerstvem pro místní rozvoj, které řídí program Panel. Do 1.9. je zveřejníme.

Co už víme nyní:
1. Na paneláku půjde žádat v oblasti A.1 (celkové zateplení), ale ne A.2. To je požadavek MMR.
2. Paneláky, které budou žádat o podporu v Zelená úsporám budou muset splnit podmínky programu Panel (tedy realizaci opatření v části A programu Panel).
3. Zkombinovat podporu lze, nikoliv však na jedno opatření. Typicky tak můžete dostat podporu ze Zelená úsporám na zateplení a podporu z Panelu (dotaci úroků z úvěrů) na vnitřní rekonstrukci (výtahy, stupačky) a opravu statiky a sanaci.
4. Nadále je pro paneláky otevřena oblast C programu Zelená úsporám - tedy můžete dostat peníze na ekologické vytápění, solární kolektory.
12.08.2009 12:06

Dotaz, Miroslav Chlubna:
Dobrý den,
chápu-li správně podmínky, lze získat dotaci buď na zateplení staršího domu, či na novostavbu PD. Na novostavby NED tedy bohužel MŽP opět zapomělo :-( ? Je to nefér, ostatně jako všeechny dotace obecně, protože zateplením se z žádného staršího domu PD nestane a tak na některé NED (starší) dotace jsou a na některé (nové) nikoliv.

Petr Holub:
Sám to říkáte: Zateplením staršího domu se na pasivní standard těžko dostanete (protože mj. nezměníte jeho orientaci, velikost oken apod.), proto je zateplení podporováno na reálně technicky a ekonomicky dosažitelný standard (blízký nízkoenergetickému). U novostaveb se na úroveň pasivního domu naopak dostat můžete.

Obecně: Dotace samozřejmě nikdy nebudou 100% spravedlivé. Zároveň totiž musí být jednoduché. MŽP se snažilo, i v konzultaci s odborníky, najít vhodnou míru obojího.
12.08.2009 12:01

Dotaz, František Janeček:
Bydlím v Praze v činžovním domě v majetku SVJ
Několik majitelů vyměnilo stará okna za nová plastová.
1.dotaz
Mají nárok na dotaci?
2.dotaz
Provedl jsem výměnu starého kotle na zemní plym za nový,úsporný kondenzační kotel.
Mám nárok na dotaci?

Petr Holub:
Ad 1) Bytový dům musí o dotaci vždy žádat jako celek. Majitelům jednotlivých bytů se dotace samostatně neposkytují.

Ad 2) Dotaci na pořízení plynového kotle neposkytujeme. Výhodou pro vás budou uspořené náklady.
12.08.2009 11:57

Dotaz, Andrea Chrapková:
přeji hezký den, měla bych prosbu je možné získat nějak dotaci na byt v panelovém domě jsem vlastník, v současné době probíhá zateplení bez dotace a já musím zaplatit 150tisc na svůj byt bude zateplen+ výtah+ střecha + okna původní můžu nějak sama zažádta o dotaci na svoji bytovou jednotku když to celý panelák neudělal

Petr Holub:
1. O podporu zateplování panelových domů jsme program Zelená úsporám právě rozšířili. Žádosti je možné podávat po 1.9. (nicméně vztahují se na opatření dokončená po 1.4.). Konkrétní mechanismy ještě dolaďujeme s Ministerstvem pro místní rozvoj a před 1.9. je zveřejníme.

2. Podle dohody s MMR bude pro paneláky otevřeno pouze celkové zateplení a domy budou muset splnit základní požadavky programu Panel (realizaci opatření v části A programu Panel).

3. Bytový dům může vždy žádat pouze jako celek. Musí proběhnout standardní rozhodovací procedura podle jiných právních předpisů. Víme, že toto je v řadě domů velká překážka, ale toto nespadá do kompetence Ministerstva životního prostředí.
12.08.2009 11:55

Dotaz, Marcela Nováková:
Zdá se, že mi systém povolí ještě jeden dotaz - když si pořídíme kamna a zároveň vyměníme okna. Dostaneme dotaci na oboje? A budeme mít nárok na dotační bonus?

Petr Holub:
Pokud splníte podmínky pro C.1 (tedy výměna neekologických zdrojů za lepší - ve vašem případě na biomasu) i podmínky A.1/A.2 (tedy zateplení), tak vedle obou dotací vám náleži ještě bonus 20 tis. na rodinný domek. Je to logické, pokud měníte zdroj, má smysl zateplit a pořídit si tak zdroj s nižším výkonem.
12.08.2009 11:51

Dotaz, Marcela Nováková:
Chceme si pořídit peletová kamna, která podle prospektu dosahují hodnot podporovaných programem. Dostaneme dotaci?Někde jsem četla, že program dotuje pouze kotle, ale ne již kamna a krby? M. Nováková

Petr Holub:
Na dotaci dosáhnout můžete. Podpora je na všechny typy zdrojů na biomasu, které splní požadované parametry. U kotlů to sice bude častější, nicméně i některá kamna a krby s teplovodní vložkou mohou podmínky splnit.
12.08.2009 11:48

Dotaz, David Berka:
Dobrý den,
doufal jsem že se změnou pravidel se zruší i podmínka 15 let užívání nemovitosti k bydlení žadatele. Pokud správně chápu, tak když dostanu dotaci nesmím 15 let změnit bydliště ani prodat dům. Jestliže tak učiním poruším podmínky dotace a peníze bude chtít finanční úřad zpět i s příslušným penálem.
Chtěl bych se zeptat jestli neuvažujete o zrušení / zmírnění této podmínky.
Děkuji za odpověď.

Petr Holub:
Je to trochu jinak. Abychom dosáhli požadovaného efektu snížení emisí a dostáli ustanovením smlouvy s kupci emisních kreditů, je nutné podpořené opatření provozovat/užívat po dobu 15-ti let.

Pokud tedy dům prodáte, vaší povinnosti je pouze do smlouvy s novým vlastníkem dát ustanovení, že bude budovu po zbývajích x-let používat pro trvalé bydlení, příp. že podpořený zdroj bude provozovat a udržovat po tuto dobu (nebo jej nahradí srovnatelným či lepším).

Samozřejmě v dnešní moderní době by podmínka tak, jak jste ji formuloval, byla absurdní.
12.08.2009 11:46

Dotaz, Zdeněk Smejkal:
Dobrý den,
nyní dokončuji kompletní rekonstrukci rodinného domu na kterou bylo vydané stavební povolení, v domě se zatím nebydlí.
Mám nárok na dotaci i na opatření provedená před 1.4.2009 (např. výměna oken) jestliže splňují tepelné parametry a jsou na SVT,SOD a budu žádat až po kolaudaci (uvedení do provozu/užívání) která by měla být cca 11/2009. Děkuji

Petr Holub:
Pokud provádíte celkovou rekonstrukci a jak uvádíte s kvalitními parametry, tak si ověřte zda nedosáhnete na dotaci v oblasti A.1. Nicméně snížení potřeby tepla na vytápění se počítá pouze pro opatření *dokončená* po 1.4.2009.
12.08.2009 11:41

Dotaz, Ondřej Groš:
Dobrý den,
budu mít po změnách v programu možnost dosáhnou na dotace, pokud na rodinném domě výměním pouze část oken a zateplím část střechy, ale zároveň dosáhnu úspory více jak 20%? Objekt je totiž dispozičně rozlehlý a např. kompletní zateplení ploché střechy není možné.
Děkuji

Petr Holub:
Ano, přesně tak to je.
12.08.2009 11:39

Dotaz, Ing. Marian Groch:
Proč nejsou přiměřeně dotované i NERD?
Je přece rozdíl, jestli mají potřebu tepla na vytápění 50 nebo 21 kWh / m2 za rok!
Špatně zateplené rodinné domy na straně jedné a špičkově zateplené pasivní rodinné domy na straně druhé jsou motivovány dotacemi k lepším parametrům, hlavní jádro dnešní výstavby rodinných domů však ne.
Jelikož mám mnohaleté praktické zkušenosti s projektováním stovek NERD a v poslední době i desítek PARD, mohu poměrně objektivně říct, že naprostá většina investorů je schopna zaplatit větší tepelné izolace, lepší otvorové výplně, ale daleko horší je to s tepelnými čerpadly, rekuperací, venkovními žaluziemi, úspornými spotřebiči, atd. - bez nichž již dům není pasivní.
Jinými slovy - zásadní segment rodinných domů - NERD - program "Zelená úsporám" nemotivuje k dosažení dokonalejší tepelně izolační obálky, což je podle mého názoru nepochopitelný a hrubý omyl.
Tento názor jsem již několikrát veřejně použil, zatím bez odezvy.
Navrhuji, místo skokové dotace PARD, dotovat všechny NERD (např. energetické třídy 50 a méně) a tyto dotace upravovat koeficientem měrné potřeby tepla.
Dále navrhuji poskytovat pro rodinné domy bonus za vzduchtěsnost (např. pod 1,5) - rovněž upravený koeficientem podle dosažených hodnot.

Podle mých zkušeností jsou ekonomicky optimální NERD en. třídy cca 25, pak již rostou prudce náklady a pomalu úspory. Návratnost pasivních domů, které splní všechna kritéria TNI je i s dotací pochybná. I v případě, že návratnost bude postačující, naprostá většina investorů dává přednost např. samostatnému pokoji pro každé dítě, než úsporu třeba 3 tis. Kč proti NERD 25.

O chaosu v příslušných normách píše nejlépe a zasvěceně prof. Tywoniak. Tento problém rovněž těžce poškozuje program "Zelená úsorám". Nejsou nevyužívané desítky miliard důvodem i prostředkem k urychlenému řešení?

Jak spravedlivě porovnávat konstrukce, které splňují i všechny povinné porovnávací ukazatele, s nejpoužívanějšími jednovrstvými systémy, které výrobci deklarují jako vhodné pro pasivní domy, ačkoliv hrubě nesplňují např. teplotní faktory u ostění, parapetů a nadpraží otv. výplní (zejména s roletovým boxem), příp. neřeší letní pohodu venkovními žaluziemi, což zase komplikuje detaily ostění, atd.?

Petr Holub:
Dotaz možná zcela nechápu. Nicméně u zateplování podporujeme právě přechod na standard, který se nízkoenergetickému blíží. U novostaveb podporujeme to nejlepší, nicméně už reálně dosažitelné, co na trhu je, tedy pasivní domy.
12.08.2009 11:38

Dotaz, Josef Mulka:
Jsem schopen získat teď dotaci, když přejdu z topení a přípravy TUV pomoci zemního plynu na tepelné čerpadlo + sluneční kolektory?

Petr Holub:
Na tepelné čerpadlo ne - zemní plyn je sám o sobě nízkoemisní zdroj, navíc v minulosti stát plynofikaci podporoval. Nicméně na sluneční kolektor dotaci dostat můžete. A na zateplení případně taky.
12.08.2009 11:36

Dotaz, Jiří Malkovský:
Prosím, můžete podrobně a naprosto jednoznačně definovat podlahovou plochu,z níž se bude počítat výše dotace na zateplení? Je to tatáž celková podlahová plocha definovaná v příslušných TNI pro výpočet měrné potřeby tepla na vytápění?

Petr Holub:
Ano. Jde o celkovou vnitřní podlahovou plochu. Tedy mezi vnitřními stranami vnějších stěn domu. Vnitřní konstrukce v tomto nehrají žádnou roli. Obě podlahové plochy - i pro výpočet měrné potřeby tepla na vytápění podle TNI, i pro výpočet dotace jsou shodné.
12.08.2009 11:34

Dotaz, Zdeněk Krejčí:
Platí i nadále pravidlo, že dílčí opatření je nutno provést v celé ploše nebo vyměnit všechna okna a dveře?
Platí, že bude možno uznat jedno opatření provedené před 1.4. 2009?
Bude možno žádat vícekrát na jeden objekt, pokud se vždy splní požadovaná výše úspor proti předchozímu stavu?

Petr Holub:
Toto je hlavní úprava programu, kterou jsme vyhlásili v pondělí - nově upouštíme od "počítání" opatření. Důležitý je efekt v úspoře energie. Tedy můžete zateplit např. dvě strany domu (fasádu) a třeba střechu, nebo vyměnit některá okna (třeba tam, kde se zatepluje, aby mohla být vysazena do izolace a vy jste získali větší parapet). Proto už nemá ani smysl podmínka, kterou se umožňovalo započítání jednoho opatření z minulosti.

Důležité je, aby části, které zateplujete, dosáhly doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla (hodnota U). To vám navíc umožní později dosáhnout podmínek pro podporu celkového zateplení.

Z oblasti A.2 můžete dostat podporu pouze jednou (na daný objekt), následně můžete žádat o podporu z A.1. Zateplení je tedy možné rozložit do dvou fází.
12.08.2009 11:31

Dotaz, Bohuslav Malý:
Dobrý den.
Připadá mi až nechutně průhledné, jak jsou podmiňovány žádosti odbornými posudky a projekty. Místo toho, aby byly zrušeny (alespoň v programech, kde je nevyžaduje ani stavební úřad ani stavební zákon!), řešíte tuto skutečnost DOTACÍ na zbytečnost. Nebylo by řešení zrušit tyto zbytečnosti? Předpokládá to ovšem kompetentní úředníky.
Děkuji za odpověď.

Petr Holub:
Zvažovali jsme samozřejmě i tuto možnost, stejně jako provádění prací svépomocně. Nicméně obojí je alespoň částečnou zárukou provedení kvalitních prací s požadovným efektem ve snížení spotřebě energie a emisí CO2. Kvalita provedených prací by měla být ostatně zájmem i vlastníka domu.

Bez projektu bychom navíc nebyli schopni posoudit dosažení požadovaných parametrů.
12.08.2009 11:26

Dotaz, Pavel Boček:
Lze dle nových podmínek zahrnout i opatření provedená v minulosti? Konkrétně, před 4 lety jsme vyměnili okna za nová (splňující současné požadavky). Bude energetický efekt z této výměny započten do nynější žádosti o dotaci? Děkuji.

Petr Holub:
Ne, a nebylo tomu ani tak před pondělní změnou podmínek. Pro dotaci na dílčí zateplení musíte dosáhnout dalších úspor (přesněji snížení měrné roční potřeby tepla na vytápění) o 20, resp. 30 %.

Při realizaci celkového zateplení vám to implicitně pomůže dosáhnout hodnoty 70 kWh/m2 u rodinných domů, resp. 55 kWh/m2 u bytových domů.
12.08.2009 11:23

Dotaz, Martin Šilar :
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na parametry solárně-termických kolektorů. Ve změnách je uvedeno snížení minimálního ročního solárního zisku na instalaci z 2000kWh na 1500kWh. Snižuje se prosím Vás i parametr minimálního ročního zisku energie kolektorové absorpční plochy, který byl nastaven na hodnotu 350kWh/m2 ?
Děkuji za odpověď.

Petr Holub:
Chci zdůraznit, že oba požadavky se týkají předpokládaného solárního zisku, ne využitelné energie. Solární zisk závisí pouze na účinnosti kolektoru, jeho orientaci a sklonu. Naproti tomu využitelná energie je nižší číslo, ze kterého jsou odečteny letní přebytky a závisí také na množství odebrané vody (počtu lidí v domácnosti).

Požadovaná hodnota min. solárních zisků 350 kWh/m2 absorpční plochy zajistí, že nepůjde o neefektivní a nekvalitní kolektor a zároveň že i kvalitní kolektor nebude namontován v nevyhovujícím sklonu a orientaci.
12.08.2009 11:20

Dotaz, pavel pycha:
Dobrý den pane Holube, chci se zeptat zda půjde zpětně proplácet např. výměnu oken, zateplení? Pokud ano, tak odkdy. Děkuji za odpověď.

Petr Holub:
Všechna opatření podpořená z programu Zelená úsporám musí být dokončena po 1.4.2009. To je závazek s kupci emisních kreditů, z jejichž výnosů je program financován.

Nicméně, pokud jste zrealizoval něco v minulosti, implicitně vám to pomáhá v dosažení požadovaného standardu u celkového zateplení.

Pro podporu dílčího zateplení musíte zrealizovat nová opatření, kterými snížíte měrnou potřebu tepla na vytápění o dalších 20, resp. 30 % (zda to bude 20, nebo 30 % má vliv na částku dotace).
12.08.2009 11:16

Dotaz, Jiří Honzátko:
Dobrý den,
je možno získat dotaci na stavbu pasivního domu, který bude splňovat potřebné technické parametry, ale je stavěn svépomocí?
Díky za info.

Petr Holub:
Ano, to je jedna z nových změn. Pasivní domy jsou stavěny často inovativně, proto upouštíme od podmínky, aby použité materiály (výrobky) a prováděcí firmy musely být zapsány v seznamech. Dostatečnou garancí kvality provedených prací je tedy dosažení pasivního standardu budovy.
12.08.2009 11:13

Dotaz, Tomáš Verner:
Dobrý den, předem bych chtěl poděkovat, změnu podmínek v programu Zelená úsporám. Ale abych se dostal ke svým dotazům.
Hodlám zateplovat RD pouze dílčím zateplením, uvažuji o výměně oken a zateplení svislých obvodových konstrukcí.
Zajímalo by mne:
A)Jak je to s proplácením dotovaných částek, resp. co musím splňovat abych dostal peníze před realizací zateplení.
B)V jakém rozsahuj by měla vypadat projektová dokumentace při těchto stavebních činnostech (zdali stačí jen technické pohledy, nebo i výkresy zachycující objekt jako půdorysy a řezy). Popř. jak bych si mohl zažádat o příspěvek 10000,- na PD a energetické zhodnocení.
C)A v poslední řadě by mne zajímalo slůvko fixní částka, tedy např. pokud pořídím ušetřit 30% z energie na vytápění, jestli 850,-/m2 je pevná částka, s kterou mohu kalkulovat, nebo jestli je tu možnost nějaké redukce ze stran posuzujících úředníků.

Děkuji za váš čas a za zodpovězené otázky, přeji hodně zdaru

Petr Holub:
Podmínky programu Zelená úsporám jsme upravili tak, aby byl umožněn vstup do programu i s nižšími investičními náklady. Tedy u dílčího zateplení snižujeme požadovaný rozsah zateplení, nicméně požadované energetické parametry zůstávají zachovány. Tedy všechny části obálky, jejichž zateplení přispěje k dosažení požadovaného snížení měrné roční potřeby tepla na vytápění o 20, resp. 30 % musí splňovat doporučené hodnoty U podle příslušné normy.

ad A) Viz úvodní text výše. Předem si podáte žádost a dostanete právně závazné rozhodnutí, že pokud zrealizujete zateplení podle předloženého projektu do 18 měsíců, tak je pro vás částka rezervována. Převod nastane hned poté, co dokončíte stavbu.

ad B)Z projektové dokumentace musí být zřejmý rozsah realizovaných opatření a také podlahová plocha daného objektu. Rozsah projektové dokumentace se řídí stavebním zákonem. Nově na zpracování projektu budeme přispívat - a tyto peníze dostanete v momemntě schválení žádosti (tedy ještě před realizací zateplení).

ad C) Částka je skutečně fixní, úředník nemá právo ji jakkkoliv snižovat.
12.08.2009 11:11

Dotaz, Miloslav Holý:
Dobrý den,
1.v nových podmínkách celkového zateplení A1 nadále platí, že příspěvek je 1550 Kč/m2 vytápěné plochy a zároveň max. 50 % nákladů při dosažení 70 kWh/m2 u rodinného domu?
2.do zateplení podkroví je možné započítat pouze náklady na instalaci izolace střechy, ale nikoli na sádrokartony, které tvoří vnitřní vzhledové plochy?
3. do výměny oken nelze započítat náklady na vnitřní a vnější parapety?
4. do zateplení pláště budovy nelze započítat náklady na lešení?
Děkuji za odpovědi
S pozdravem
Holý

Petr Holub:
Přeji všem čtenářům TZB-INFO pěkné dopoledne.

Při zateplení domu se podpora vypočítává pouze jako násobek příslušné sazby a podlahové plochy (celkové vnitřní) domu. Odbourali jsme pojem uznatelných nákladů, horní hranicí je pouze výše faktury za provedené opatření.

Dotazy 2-4 jsou tím tedy nerelevantní.
12.08.2009 11:03

prihlaseni 


 
 
Reklama