Staré topení a nový kondenzační kotel + výměna zarostlých ventilů

Reklama
TK Tomas Klamperna @tomas.klamperna před 3 roky02.07.2021 13:52:00
Staré topení a nový kondenzační kotel + výměna zarostlých ventilů

Dobrý den všem,

prosím Vás o radu a Vaše zkušenosti v jedné záležitosti:

Dům - dvoupodlažní ze 70. let nerekonstruován, cca 120m2 zastavěné plochy, obě patra obývána a vytápěna.

Zdroj tepla - dříve byl kotel na tuhá paliva s oběhovým čerpadlem Grundfos UPS 25-60 180. Ten je nyní nepoužíván (včetně čerpadla) a je již cca 5 let nainstalován plynový kondenzační kotel Buderus Logamax Plus GB172-24 s vlastním oběhovým čerpadlem, které má trochu slabší výkonové charakteristiky než ten Grundfos.

Topení - původní ocelové 3/4 - 1 coulové trubky (viz přiložené foto) a staré ploché radiátory (opět viz foto). Radiátorů je cca 6 těles v horním patře a 4 tělesa v přízemí. Kotel je umístěn v přízemí.

Problém - Netopí dva radiátory v přízemí. Měl jsem podezření na zarostlé staré ventily, se kterými nešlo otáčet (viz fotky). Na radiátorech byly ventily jak na teplé trubce, tak na studené trubce (ventil na zaškrcování). Povolal jsem topenáře/instalatéra, který mi oba ventily nahradil na teplé trubce půl coulovým novým ventilem a na studené trubce mosaznou trubkou (viz foto). Bohužel radiátor je stále pouze vlažný a v dolní části a na studené trubce studený.

Dotaz 1 - Mám podezření na to, že zúžením (instalací půl coulového ventilu) se klade na vstupu topení moc velký odpor vodě, která neproudí do radiátoru. Co myslíte?

Dotaz 2 - Myslíte, že čerpadlo v tom Logamaxu je dostatečně silné, aby prohnalo vodu celým domem s tím starým průřezem trubek?

Dotaz 3 - Myslíte, že je problém, že instalatér odebral spodní přiškrcovací ventily?

Poznámka - radiátory v přízemí nejdou odvzdušňovat - nemají odvzdušňovací šrouby - ty mají jenom radiátory v horním patře.

Moc díky za všechny Vaše zkušenosti a doporučení.

S přáním pěkného dne,

Tomáš

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

27 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.