PID regulátor s 12 minutovým cyklem

Rubriky:

Reklama
DL David Lebeda @david.lebeda před 18 roky26.07.2005 08:12:00
PID regulátor s 12 minutovým cyklem

Dobrý den,

po poměrně nedávné diskusi o tom, co to vlastně je PID regulátor s on/off vystupem, bych se rád k tématu ještě krátce vrátil s otázkou, co to znamená, ten 12 minutový cyklus. V zásadě si umím představit dvě varianty.

1. Protherm nabízí termostaty jednak s dvoustavovou, jednak s proporcionální regulací. Když jsem četl návod k termostatu s proporcionální regulací (Siemens SR400 tuším), zjistil jsem, že se tím myslí řízení pomocí šířky pulsu. Termostat má cca desetiminutový cyklus. V tomto cyklu je chvíli zapnut a chvíli vypnut, přičemž doba zapnutí záleží na odchylce požadované a skutečné teploty. Když se liší třeba o jeden stupeň, kotel 8 minut topí a 2 minuty stojí. Když se teploty více vyrovnají, kotel třeba 2 minuty běží a 8 minut stojí. Ale znamená to, že každých 10 minut se na chvíli sepne, což se mi u plynového kotle moc nelíbí.

2. Pan Bartel popisoval funkci regulátoru Siemens REV10 způsobem, který si nyní vykládám jinak. Regulátor má 12 minutový cyklus. Po celou dobu jednoho cyklu je kotel buď sepnutý nebo vypnutý, termostat sleduje teplotu včetně rychlosti změny a nákladě toho sledování se rozhodne, zda následující cyklus má kotel nechat ještě zapnutý, nebo už ho vypnout. Kotel je pak v novém stavu opět po celý cyklus a termostat sbírá informace, aby se se zase mohl rozhodnout, co v dalším cyklu. Z toho by plynulo, že v nejnepříznivějším případě bude kotel spínat a vypínat jednou za 12 minut, ale obvyklejší bude, že bude několik cyklů v jednom stavu a pak zase několik cyklů v jiném stavu, což je z hlediska počtu startů vlastně úplná paráda. Pro soustavy s rychlejší změnou teplot lze cyklus zkrátit na 6 minut.

No a otázka zní, jestli je to opravdu tak, nebo jsem úplně mimo? Děkuji. David Lebeda

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

43 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.