Nápad jak na krb v pasivním domě bez rekuperace

Reklama
PH Petr Halada @petr.halada před 17 roky14.09.2006 11:11:00
Nápad jak na krb v pasivním domě bez rekuperace

Přeji pěkný den,

po prostudování konference tzb-info.cz a kamna.astranet.cz mě napadla jedna myšlenka, prosím o její kritiku. Omlouvám se za delší úvod, pro pochopení kontextu nezbytný.

V příštím roce chci stavět menší RD s parametry pasivního domu. Bohatě prosklená jižní fasáda by využívala solární zisky. Řízené větrání s rekuperací z určitých důvodů nechci, budu větrat klasicky ručně. Pro vytápění a ohřev TUV jsem plánoval použít přímotopy a elektrický bojler (ostatní varianty jsou investičně nákladné a jejich návratnost je při malé spotřebě energie dlouhá - pomiňme budoucí ceny elektřiny, výhody el. sazby přímotop apod.).

Plánovaný nezbytný krb jako záložní zdroj však naboural tuto jednoduchou ideu. V konferencích se to mnohokrát probíralo. Díky nízkým tepelným ztrátám krb RD přehřívá. Pokud na něm trvám, musím se začít zabývat výše odmítnutými variantami. Je několik možností řešení, než zmíním svůj nápad, dovolte rekapitulaci toho, jak se zatím postupuje.

1) Rozvod tepla z teplodušné vložky do všech místností. Problém to neřeší, přetopeno bude o trošku později.

2) Použití teplovodní vložky a akumulace tepla do akumulační nádrže se jeví na první pohled jako perspektivní. Např. teplovodní vložka LECHMA http://kamna.astranet.cz/store/goodsdeta…
dá jen 3kW tepla do vzduchu a 9kW do akumulační nádrže. PD už není přehříván, naakumulované teplo v akumulační nádrži je využité pro topení i ohřev TUV, lze zapojit solár. ALE je nutno zajistit:
a) voda vracející se do vložky musí mít alespoň 65st C, jinak spaliny kondenzují, dehtují, ničí vložku, komín, černá sklo (řeší se směšovacím ventilem na zpátečce)
b) vložka se nesmí uvařit (mnoho způsobů, např. bezpečností ventil http://kamna.astranet.cz/store/goodsdeta…
Vše musí fungovat i při výpadku elektrické energie, takže nějaké UPS apod. Původní koncepce jednoduchého zdroje je tak nabourána.

3) Technicky vyspělejší je řešení zde http://www.vltava2000.cz/shops/3790/disk…
Pomocí klapky si zvolíte, zda má ohřátý vzduch z teplovzdušné vložky nahřívat AN, nebo vytopit dům nebo jít ven. Nemusíte nic zabezpečovat vůči přetopení nebo výpadkům energie (nepojede jen ventilátor = nelze nahřívat AN). Výměník vzduch voda na http://www.krby-blanzek.cz/cz/katalog-pr… dá údajně cca 50% výkonu vložky do AN. Pokud natrefíte na jiné výměníky, dejte prosím vědět.

Konečně s dostávám k návrhu varianty číslo 4:
Použít teplovzdušnou vložku a teplý vzduch pouštět (nemusí jet ventilátor) pod střechu, kde bude výměník vzduch voda popisovaný na http://www.madry.cz/vymenik.html
Uvedený výměník bude v létě využívat teplého vzduchu nahromaděného pod střechou (velmi efektivně tak nahrazuje sluneční kolektory), v zimě bude využívat teplého vzduchu z krbu (a likvidovat sníh a led na střeše). Přijde mi to jednoduché, levné a vše řešící.

Co si o tom myslíte?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

349 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.