Malá fotovoltaická elektrárna - legislativa a zkušenosti

Rubriky:

Reklama
PF Pavel Fitz @pavel.fitz před 15 roky03.04.2009 23:29:00
Malá fotovoltaická elektrárna - legislativa a zkušenosti

Doposud jsem se setkal s různými výklady legislativy kolem příjmů z FVE. Všude se mluví o tom, že příjmy z FVE jsou osvobozeny od daně z příjmu prvních 5 + 1 rok od zprovoznění, ale další problémy související s provozováním FVE se jaksi nechávají stranou. Výklady různých provozovatelů FVE se potom velmi liší a co je nejhorší výklady odpovědných institucí jsou různé také. (např. Mnoho lidí provozujících malou FVE se domnívá, že vlastně nepodnikají)
Dovolte mi proto uvést pár bodů ke kterým jsem došel (pokud je některý z mých závěrů chybný , opravte mne prosím).
Píši o provozování elektrárny při běžném zaměstnání, tzn. jako vedlejší příjem .
- FVE provozuji na základě licence na výrobu elektrické energie , kterou uděluje Energetický regulační úřad. Současně s licencí mi Český statistický úřad přidělí IČ a tudíž jsem dle sdělení MPSV ČR považován za OSVČ (osobu výdělečně činnou)
- Protože jsem OSVČ, musím se do osmi dnů od obdržení licence přihlásit na Správu sociálního zabezpečení jako OSVČ a to samé udělat na své zdravotní pojišťovně (pokud to neudělám hrozí mi pokuta až 50 tis Kč)
- Pokud mám FVE jako vedlejší příjem a náhodou přijdu o práci, automaticky se stává příjmem hlavním a já musím začít platit zálohy na sociální a zdravotní, popřípadě to jinak začít řešit (třebas přerušením podnikatelské činnosti). Pokud to nijak nevyřeším nedostanu ani podporu v nezaměstnanosti - jsem totiž OSVČ
- Po ukončení roku vzhledem k tomu, že jsem osvobozen od daně z příjmu, nepodávám daňové přiznání, protože příjmy osvobozené od daně z příjmu do daňového přiznání nevstupují (viz zákon o dani z příjmu). Po skončení doby osvobození od daně mohu elektrárnu začít odepisovat a tím si dále snížit daň z příjmu.
- To že jsem osvobozen od daně z příjmu ale podle informace MPSV ČR neznamená, že jsem osvobozen od plateb sociálního a zdravotního pojištění, ato proto, že jsem OSVČ. Osvobození od daně z příjmů v případě zdravotního pojištění se týká jen zaměstnanců. U OSVČ toto neplatí. ( § 3a zákona č. 592/1992 Sb. to neumožňuje ).
- To pro mě znamená, že musím po skončení roku podat přehled o příjmech na sociálku i na zdravotní pojišťovnu
- Sociálka se platí cca 29% z 50% zisku a zdravotní 13,5% z 50% zisku. Sociálka se u vedlejšího příjmu neplatí pokud je zisk za rok menší než cca 56000,- Kč a zdravotní se platí z jakéhokoli zisku. Problém je, že v době kdy využívám osvobození od daně nemohu proti příjmům postavit odpisy elektrárny a tudíž celý příjem je ziskem. Po tuto dobu tedy platím zdravotní a pokud můj příjem přesáhne onu hranici (což u systémů kolem 5 kw zcela jistě přesáhne), platím i sociální. Tím se mi celkem dost prodlužuje návratnost elektrárny, která už tak není oněch 5-8 let jak uvádějí mnohé firmy, ale je 12 a více let.

Mimo těchto skutečností je nutno vědět také že:
- Malá FVE je napojena pouze na jednu fázi , tudíž rodinný dům nestíhá spotřebovat to co elektrárna vyrobí (spotřeba té jedné fáze) a není pravda, že ušetřím většinu spotřeby domu (jak některé firmy uvádějí). Dle mých ročních zkušeností s elektrárnou je úspora cca jedna čtvrtina celkové spotřeby domu (elektrárna dodává nejvíc energie v době, kdy se v domě tolik energie nespotřebovává).

Dovolil jsem si takto sáhodlouze popsat onu problematiku, protože se domnívám, že mnoho lidí v tomto tápe.
Obávám se, že po uplynutí doby osvobození od daně z příjmu a podání prvního daňového přiznání, nastane pro mnoho lidí rozčarování, protože budou muset řešit na sociálce a zdravotní pojišťovně proč se nepřihlásili a proč neplatili odvody (sociálka a zdravotní pojišťovny jsou napojeny na finanční úřad).

Prosím pokud jsem zde uvedl něco špatně opravte mě. Rád bych aby se kolem toho začala diskuse, která by přispěla k objasnění této problematiky.

Doplněno 24.1.2010
Jak vidím diskuse se rozjela, ale prosím diskutujte u tohoto tématu opravdu jen k legislativě kolem FVE a soc a zdr pojištění. Diskuze na téma bordelu ve společnosti, účinnosti panelů
atd by si zasloužila založení jiného tematu. Děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

2719 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.