Provozní náklady TČ

Reklama
BC Bogdan Cienciala @bogdan.cienciala před 14 roky28.12.2009 13:26:00
Provozní náklady TČ

Dobrý den, chtěl bych se s Vámi podělit o jednu zkušenost z provozováním TČ. Když jsem se rozhodoval o topném systému pro novostavbu RD, dlouho jsem neváhal - i mi zněly jako rajská hudba ony údaje o levném provozu, návratnosti, schopnosti využít přírodní energii a všech možných dalších výhodách, jimiž se jejich dodavatelé a výrobci chlubí, a poměrně vysokých investičních nákladů jsem se nelekl. Zvolil jsem dodavatele (Mastertherm), jemuž jsem předložil energetický štítek stavby (tepelná ztráta objektu 10,5 kW, cca 200 m2 otopné plochy) a on mi doporučil TČ vzduch/voda o topném výkonu v rozmezí 11-16 kW a topném faktoru pohybujícím se v rozmezí 2,2-4,1, příkon 4-5 kW. Nutno dodat, že TČ je instalováno zároveň jako předehřev TUV, že AKU-nádoba pojme 300l vody a že mám dva topné kruhy, a to radiátorový (patro) a podlahové topení (přízemí), sestávající z pěti smyček.

Z hlediska uživatelů jsme 2 dospělí a 2 děti vyššího školního věku, TČ je v provozu od r. 2007 (ostrý provoz se vším všudy však až od r. 2009), přičemž náš roční účet za topení, ohřev TUV a veškerou spotřebu elektřiny domácnosti dosáhl za letošní rok 2009 částky 52.000,- Kč !!!!! Jsme tedy z hlediska provozních nákladů na úrovni plynového topení a podstatně výš než např. tuhá paliva nebo peletky, což je pro mne obrovské zklamání a o jakési návratnosti investice nemůže být řeč, naopak se z toho stala investice zmařená a zbytečně vynaložená. I kdybych bral, že je nutno zohlednit nárůst cen elektřiny oproti loňskému roku, a i kdybych zohlednil zřejmě vyšší spotřebu ostatních spotřebičů domácnosti (800 kW měsíčně) oproti jakémusi průměru, je zde zřejmě něco ne zcela v pořádku a já nevím kde se stala chyba. Dům sice není zateplený, avšak Porotherm 44 je myslím dostatečnou zárukou a i výpočet tepelných ztrát objektu byl počítán bez zateplení.
Vzhledem k tomu že mám dva topné okruhy, jsem nucen zahřívat vodu permamentně na 45 stupňů, což je maximální teplota, kterou toto TČ technicky dokáže vyrobit, protože nižší teplota vody v radiátorech nemá žádný význam pro natopení místností. Navíc vycházím z toho, že spotřeba energie na natopení určitého množství vody o 5 stupňů je stejná, ať už natápím z 30 na 35 stupňů nebo ze 40 na 45 stupňů - vyjde to dle mého názoru co do energetické náročnosti nastejno. TČ sice umožňuje tzv. ekvitermní regulaci, tj. nastavení topné křivky podle venkovní teploty v rozmezí mezi 30-45 stupni, avšak toto nevyužívám protože při "středním" nastavení této křivky bych měl při venkovních 0 stupních v radiátorech teplotu 37 stupňů, což je zcela nedostatečné. Nechápu též dost dobře, v čem je výhoda ekvitermní regulace, protože dle mého názoru je rozhodující teplota které chci dosáhnout uvnitř objektu v referenční místnosti + rychlost, za kterou jsem ji schopen dosáhnout - podle ní by měl být kotel řízen (jak je tomu např. u plynových kotlů) - měl by natápět na teplotu, kterou mu takto zadám. Už se snažím o nějaký úsporný provoz tím, že pokud to venkovní teploty dovolí, neprovozuji všechny okruhy podlahovky (takže i zde je možno mluvit o zbytečné investici), přesto mám tak vysoké provozní náklady a jsem z toho velmi zklamán. Při tomto systému vytápění též nemá žádný význam možnost nastavení tzv. úsporných teplot termostatem po dobu, kdy v objektu nikdo není - jde vesměs o noční a dopolední hodiny Když tak nad tím uvažuji, tak bych potřeboval pokojovou teplotu v pracovní dny pouze mezi 15 až 21 hod., což je jedna čtvrtina dne, ve zbytku dne může být teplota klidně i 18 stupňů - tento systém to však neumí a musím natápět pořád, protože nastavím-li úspornou teplotu na noční hodiny, vypne se mi kotel, AKU nádoba zcela vychladne a její každodenní natápění je velmi energeticky náročné, navíc u podlahovky je to o setrvačnosti natopení takže tímto způsobem nemohu dosáhnout nějakého relevantně rychlého a z ekonomického hlediska rozumného natopení na onu de facto krátkou dobu, kdy je objekt užíván.
Nemohu se ubránit pocitu, že zájemci o TČ bývají tak trochu podváděni. Skutečný příkon kotle 4-5 kW sice zřejmě odpovídá skutečnosti, avšak vycházel jsem z toho, že TČ prostě natopí vodu v AKU-nádobě a pak vypne a než se voda ochladí, nemá žádnou spotřebu. A že doba stavu "chodu" TČ není co do délky delší než doba "klidu". Jenže skutečnost je taková, že při teplotách okolo mínus 5 stupňů a nižších je TČ v provozu i 20 hodin denně, Jeden interval natopení trvá i 4 hodiny a za půl hodiny natápí znova, v rámci topného intervalu se odmrazuje, takže skutečná teplota je dlouho podstatně nižší než požadovaná - mám pocit jakoby to TČ výkonově "nestíhalo" a bylo jaksi poddimenzováno, i když vezmu-li tepelnou ztrátu objektu a jeho výkon, pak to docela odpovídá. Při takovémto provozu spotřebuje TČ někdy i 100 kWh el. energie za den, což je (se zohledněním pár teplejších dnů) šílených 2,5 MWh za měsíc ! K tomu spotřeba el. energie na ostatní spotřebiče činí 800 kWh za měsíc, jak jsem zjistil během netopné sezóny. To co jsem si mohl zjistit z technické dokumentace je příkon, avšak již nikdo mi dopředu neřekl, jaká je ve skutečnosti doba provozu TČ a jaké je tedy jeho skutečná spotřeba - prezentují se pouze roční čísla nákladů bez jakýchkoliv garancí, která, jak uvádím, zdaleka neodpovídají skutečnosti. Zato se řeklo, že oproti spotřebovaným kW dodá TČ do systému nejméně 3x tolik tepelné energie - nerozumím, jak tomu tak může být při číslech, která uvádím. Přemýšlím o tom, že vznesu vůči výrobci něco jako nárok na náhradu zmařené investice v důsledku toho, že jsem byl uveden v omyl, avšak nejsem si jistý správností tohoto postupu. Vážně však uvažuji o změně zdroje na provozně levnější, protože TČ při této spotřebě prostě nejsem schopen uživit.
Omlouvám se za rozsáhlost tohoto mého dopisu - chtěl jsem komplexně popsat problém který mne trápí. Rozhodnutí o volbě TČ považuji za největší omyl svého života. Budu Vám velmí vděčný, pokud mi jakkoliv poradíte a pokud mi pomůžete obnovit onu velkou důvěru, kterou jsem v TČ původně měl.
Přeji příjemný den a děkuji předem za odpověď.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

59 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.