Směšovací rozdělovače pro podlahové vytápění

Rubriky:

Reklama
JN Josef Navrkal @josef.navrkal676 před 14 roky06.01.2010 19:20:00
Směšovací rozdělovače pro podlahové vytápění

Úvod
Účelem tohoto příspěvku je vyvolání odborné diskuse na dané téma.
Níže uvedené poznámky se vztahují k teplovodní otopné soustavě s jedním kotlem a primárním okruhem na nějž jsou připojena otopná tělesa pracující s vyšší teplotou a podlahový směšovací rozdělovač s čerpadlem, pracující s nižší teplotou vody. Kondenzační kotel je vybaven ekvitermní regulací a čerpadlem.

Sériový směšovací rozdělovač
Charakteristické vlastnosti
- Regulační ventil (případně i regulační šroubení) zpracovává dispoziční tlak z primárního
okruhu včetně tlakového rozdílu mezi rozdělovačem a sběračem. To má podstatný (obvykle
negativní) vliv na stabilitu hydraulických poměrů v celé soustavě.
- Do primární sítě je vracena voda s vyšší teplotou, což je nevýhodné pro kondenzační kotel.
Teplota vracené vody se rovná teplotě vody vstupující do podlahových smyček.
- Rozdělovač pracuje s nižším teplotním rozdílem a je tedy schopen přenášet nižší tepelný
výkon.

Komentář
Všimněme si přiloženého schéma soustavy se sériovým směšovacím rozdělovačem:
Pokud je regulační ventil plně otevřen jedná se o jeden okruh se dvěma sériově řazenými čerpadly. Tělesa a smyčky jsou vystaveny minimálnímu tlakovému rozdílu, průtok bude zřejmě nedostatečný a nedostatečný bude i výkon těles a smyček.
Pokud je regulační ventil uzavřen změní se soustava na dva samostatné okruhy s vlastními čerpadly. Tělesa a smyčky jsou vystaveny maximálním tlakovým rozdílům, průtoky budou zřejmě nadbytečně vysoké. Vytápět budou pouze tělesa, smyčky jsou bez tepelného příkonu.

Při výpočtovém stavu otopné soustavy musí být nalezena taková poloha regulačního ventilu (kv hodnota), která umožní požadovaný průtok vody a zároveň vytvoří požadovaný tlakový rozdíl pro podlahové smyčky i pro tělesa. Pokud bude za tohoto stavu i konstantní teplota v primárním okruhu, konstantní tlakové poměry na tělesech (termoventily) a konstantní ochlazování smyček, bude soustava fungovat. Chybou bude pouze vracení příliš teplé vody do kondenzačního kotle.

V praxi obvykle výše uvedený výpočtový stav není trvalým jevem. Ekvitermně se mění teplota vody v primárním okruhu, mohou se měnit i tlakové poměry v tomto okruhu.
Regulační ventil je ovládán s určitým zpožděním dle teploty smíšené vody. Po regulačním ventilu chceme, aby reguloval průtok teplé vody do směšovacího rozdělovače (sběrače) a přitom jaksi „vlečně“ zároveň udržoval i potřebný tlakový rozdíl pro smyčky i tělesa.
Domnívám se, že oba požadavky nemůže regulační ventil trvale plnit. Regulační ventil se rozkmitá a pohybuje se mezi krajními polohami otevřeno-zavřeno a nastávají už výše popsané provozní stavy. Důvodem k rozkmitání je to, že regulační ventil ovlivňuje vedle vlastního průtoku i tlakové poměry a průtoky ve smyčkách. Při otevírání ventilu ustává průtok smyčkami a opačně. Na teplotní čidlo ovládající regulační ventil tak střídavě přitéká teplá voda z primárního okruhu a ochlazená voda ze smyček. Podstatný vliv na kmitání má zřejmě i kv hodnota regulačního ventilu a vlastnosti termopohonu. Při přechodu mezi krajními polohami nastávají po určitou dobu i provozní stavy „žádoucí“. Regulační ventil je pootevřen, protéká nějaké množství vody do rozdělovače a zároveň je vytvářen nějaký tlakový rozdíl způsobující nějaký průtok přes tělesa a nějaký průtok přes smyčky. O takové otopné soustavě lze v lepším případě říci: Nějak to funguje, ale nějak divně. Taková soustava je hydraulicky nestabilní. Mluví se dokonce o pulsním ventilu, viz například: http://www.geminox.cz/cz/smesovaci-rozde…
„Pulsování“ ventilu by bylo za normálních okolností nežádoucí chybou. V případě sériových směšovacích rozdělovačů je to paradoxně chyba žádoucí. Tento jev umožňuje alespoň nějaké fungování otopné soustavy. Pokud se teplota vody v primárním okruhu vlivem ekvitermní regulace přiblíží teplotě požadované na směšovacím rozdělovači, regulační ventil se trvale otevře a otopná soustava je téměř nefunkční.

Paralelní směšovací rozdělovač
Charakteristické vlastnosti
- Regulační ventil (případně i regulační šroubení) zpracovává pouze dispoziční tlak
z primárního okruhu. To má podstatný vliv na zachování hydraulické stability v celé
soustavě.
- Do primární sítě je vracena voda s nejnižší možnou teplotou, což je výhodné pro soustavy
s kondenzačním kotlem. Teplota vracené vody se rovná teplotě vody vystupující z 
podlahových smyček.
- Rozdělovač pracuje s vyšším teplotním rozdílem a je tedy schopen přenášet vyšší tepelný
výkon.

Komentář
Z přiloženého schéma soustavy s paralelním směšovacím rozdělovačem vyplývá:
Pokud je regulační ventil otevřen jedná se o jeden okruh se dvěma paralelně řazenými čerpadly. Část sběrače tvoří hydraulickou spojku zaručující, že se primární a sekundární okruhy vzájemně tlakově neovlivňují. Regulační ventil reguluje vlastní průtok a neovlivňuje tlakové poměry a průtoky v sekundárním okruhu. Není důvod k rozkmitání. Otopná soustava je hydraulicky stabilní.
Pokud se teplota vody v primárním okruhu vlivem ekvitermní regulace začne posouvat z výpočtové teploty k  teplotě požadované na směšovacím rozdělovači, regulační ventil nestačí propouštět dostatečné množství vody a výkon podlahových smyček se snižuje.
Výkon podlahového vytápění se snižuje v závislosti na venkovní teplotě. Otázkou je zda je to výhoda či nevýhoda a jaký charakter tato závislost má. I za tohoto stavu je však otopná soustava hydraulicky stabilní.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

109 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.