Setrvačnost PT

Rubriky:

Reklama
MF Michal Flídr @michal.flidr před 13 roky10.10.2010 17:22:00
Setrvačnost PT

Dobrý den,

plánuji stavbu RD a trochu jsem se zasekl při řešení otázky topení. Na 85% jsem rozhodnutý pro (kondenzační) plynový kotel a příležitostné přitápění v krbu, ze kterého bych chtěl vytáhnout průduch do podkroví.
Otázku, kterou ale řeším je zda podlahové topení, radiátory nebo jejich kombinace. Už jsem přečetl spoustu o výhodách a nevýhodách jednotlivých systémů.
Radiátory bych nechtěl, ale u podlahového topení mám strach z velké doby náběhu a setrvačnosti. Mnoho autorů udává setrvačnost jako výhodu, ale já to vidím trochu jinak:
1 - Mám pocit, že je to mrhání energií. Přes den, kdy se topí se dodá do podlahy tolik tepla, že to udrží stálou teplotu i v době, kdy to není potřeba. Otázkou ale je kolik energie je potřeba na ohřátí rediátoru.
2 - Co třeba dětské pokoje, kdy chci mít na spaní menší teplotu než přes den. Vypnout topení o několik hodin dřív mi nepříjde jako dobrý nápad.
3 - Na podzim příjdu z práce a chtěl bych se ohřát, ale už se mi nechce zatápět v krbu. Mám čekat několik hodin než se nahřeje podlaha?
Chtěl bych se proto zeptat jestli někdo neřešil podobné otázky a k jakému závěru dospěl. Nejsou třeba moje obavy zcestné? S jakou dobou náběhu a setrvačností se dá počítat u běžných RD. Jaký rozdíl v tom může udělat třeba podlaha z anhydritu? Existují případně jiné materiály nebo techniky, které tento problém řeší?

PS. Nečekám přesné hodnoty ani složité teorie z termodynamiky. Zajímaly by mě spíš zkušenosti nebo alespoň nějaký nápad jaké možnosti bych mohl ještě ověřit.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

71 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.