Topení v akumulačních kamnech s tahovým systémem

Reklama
PN Petr Nevola @petr.nevola před 13 roky27.12.2010 21:22:00
Topení v akumulačních kamnech s tahovým systémem

Zdravím,

nechal jsem si postavit ve starším RD akumulační kamna s tahovým systémem.

V obývací místnosti je vložka (Olsberg Profi K 12kW) obestavěná šamotovými deskami Sath. V obestavbě je schovaný i lehký nerezový komín). V chodbě (za zdí, která je za vložkou) je umístěn tahový systém (Roth), propojený s vložkou/komínem kouřovody skrz zeď (nad vložkou je dvoucestná klapka - odvod spalin je buď přímo do komína nebo napřed do tahů a až potom do komína). Tahový systém je také obestavěn šamotovými deskami. Vzduch vložka samozřejmě nasává zvenku.

Můj dotaz na radu se týká správného topení, resp. cyklu hoření.

Topím výhradně dřevěnými briketami s tím, že regulace přívodu vzduchu je manuální.

Akumulace energie kolem vložky funguje bezvadně, šamotové stěny mají teplotu určitě kolem 50°C. Problém ale zatím mám s tahovým systémem, který se mně nedaří "roztopit".

První věc je cyklus hoření briket a správná regulace přívodu vzduchu - vložka má možnost jednak uzavíráním omezovat přívod zvenku a nakonec jej téměř uzavřít s tím, že přiváděný vzduch je před spálením předehříván. V praxi brikety napřed hoří plamenem až do rozžhavení (trvá max 1 hodinu), potom žhnout i několik hodin. Bohužel dochází ke špinění skla vložky (dehtování?), i když brikety by neměly mít víc jak 8% vlhkosti.

Druhá věc je tahový systém. Mám pocit, že když brikety v první fázi hoří plamenem s max. přívodem vzduchu, jsou spaliny dost horké a tahový systém "nabuzují". Bohužel to trvá tak hodinu a když brikety už jenom žhnou, subjektivně už se tahový systém skoro neohřívá a jeho vnější stěny se mně zatím nepodařilo vlastně pořádně roztopit. Nezkoušel jsem teda vložku krmit brutálním přísunem paliva - systém jsem si pořizoval mimo jiné proto, aby maximálně využil energii získanou z dřeva a tu postupně uvolňoval do prostoru.

Napadlo mě, jestli bych spíš neměl nechat dávku briket spálit s max. přístupem vzduchu, aby spaliny byly po tuto dobu co nejvíc horké a nabudily se tahy - místo škrcení přívodu vzduchu a pomalého uvolňování energie, která však zůstane v obestavbě vložky a vůbec se do tahů nedostane. S tím souvisí možnost regulace výkonu do vložky (obývák), resp. do tahů (chodba) - podle potřeby.

Předem děkuju za rady a postřehy. Budu rád i za tip na nějakou odbornou publikaci nebo link na zahraniční weby.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

4 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.