Pohyb základů následkem mrazů. Jílovitá půda. Co s tím?

Reklama
Daniela Štichová @daniela.stichova před 13 roky07.04.2011 15:57:00
Pohyb základů následkem mrazů. Jílovitá půda. Co s tím?

Prosíme o radu.

Máme bungalov ve fázi hrubé stavby:

rozměry 8x15m

zdivo ztracené bednění 15cm - (betonové bednící dílce, prolévané betonem a armované)

založeno na 5cm pěnoskle

chystáme se na vnější zateplení - 25 cm zeď, 40 cm strop, 18 cm podlahy

Zateplení paty zdiva jsme po obsáhlé diskusi
( https://forum.tzb-info.cz/111537-nebudou… ) vyřešili pěnosklem.

Bohužel tuto zimu se objevily problémy s pohybem domu. Dvakrát jsme po velkých (- 15 až -20 °C) mrazech zjistili, že jsou zadní rohy domu cca 0,5 cm nad pěnosklem. Cca dva metry na obě strany od rohů je pěnosklo silně popraskané. Zhruba po týdnu si zdi opět sedly a vše vypadá zase normálně, jen při bližším ohledání jsou patrné praskliny pěnoskla. Oddálení zdi od pěnoskla bylo způsobeno nejspíš poklesem rohů – z boku byly patrné praskliny v základovém betonu (dnes, když vše sedí, nejsou už k nalezení). Otázkou je, zda při mrazech poklesávají jen rohy nebo se naopak zvedá celý dům a rohy zůstávají zaklesnuté v zemi.

Dům stojí ve svahu. Vzadu je seříznut původní terén a povrch je v úrovni základové desky. Vpředu je dům vyvýšen o cca 60 cm nad původní terén (bez ornice). Pozemek kolem domu bude v budoucnu zarovnán (tj. vzadu se dosype max. 20 cm zeminy, vpředu cca 70 cm)

Za domem je lehce ve svahu pole a voda na pozemek za dešťů teče proudem.
Půda, na které dům stojí, je bez kamenů, spíše písčitá, ale neplatí to pro celý pozemek. V zadní části domu se v půdě objevují ve větší míře jílové hroudy. Od počátku se v zadní části hůře vsakuje voda. Při hutnění půdy pod základovou deskou bylo v zadní části domu problematické místo – podlouhlá jílová plotna, která se hutnila dost špatně.
Teď po zimě jsme zkoušeli vzadu do země trochu kopat. Díry hluboké cca 25 cm se u zadní stěny okamžitě začaly plnit vodou. O kousek dál ty samé díry zůstaly suché.

Základové pasy za sebou mají druhou zimu, dům stojí první zimu. Po celou dobu stavba nebyla nijak chráněna před mrazem.

Po konzultaci s projektantem jsme došli k závěru, že základy (hloubka cca 75 cm rostlého terénu, šířka cca 40 cm – bagrováno lžící šíře 30 cm) promrzají do větší hloubky, než se předpokládalo.

A teď co s tím? Chceme zabránit promrzání základů a tím jejich pohybu.

Na obrázku je zakreslen řez domu a základů. Růžově jsou zakreslené desky perimetru. Jedna bude svisle přilepena na základech a druhá kolmo (?) k ní. Uvažujeme o svislé desce 30 cm pod zem a přemýšlíme nad šíří vodorovné desky (50 cm ?). Další věcí je odvod vody. Nevíme, kam bude vhodné umístit drenážní trubky. Blíže k základům? Dále od základů pod okraj vodorovné desky perimetru?
Nebo to máme vyřešit úplně jinak?

Prosím poraďte.


Moc děkuji.

Daniela Štichová

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

118 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.