Zvlněný DTD parapet

Reklama
PM Petr Mrůzek @petr.mruzek před 11 roky18.02.2013 11:12:00
Zvlněný DTD parapet

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o pomoc s rozhodování při řešení problému.

Koupili jsme byt a začali kompletní rekonstrukci. Než jsme vybrali stavební firmu, nechali jsme si udělat plastová okna a k nim dřevotřískové parapety Postforming V100 (vlhkuodolné).
Následně jsme vybrali firmu a začali kompletní rekonstrukci. Jedna z firem, která dělala nabídku byla shodou okolností i ta, která montovala okna.
Vzhledem ke kompletní rekonstrukci se vysekalo staré topení a začaly se řešit hrubé stavební práce, bourání a stavění příček a pak omítky. Podlahy budou řešeny až po položení přívodních trubek k radiátorům.

Problémy začaly ve chvíli, kdy se udělaly omítky a v bytě vznikla vlhkost. Samozřejě díky tomu, že se v bytě pořádně netopí (zedníci si přitápějí el. přímotopem), vlhkost se sráží na studených oknech a stéká na parapety. Z parapetů mírně vzlíná do omítky ostění okna a hlavně došlo k tomu, že se laminátový povrch parapetu zvlnil. Stavbyvedoucí měřil vlhkost vzduchu kvůli instalací SDK podhledů a protože byla 68%, SDK odložil na později.

Pozval jsem si majitele firmy, která dělala okna, ať se vyjádří, jestli se zdeformované parapety dají reklamovat, případně kde je chyba. Řekl, že je to tím, že se na parapetech drží voda, která jde do omítek a pak se natahuje zpět do parapetu. Prý je tam moc velká vlhkost a když se ještě netopí, musí se důkladně větrat.

Následně jsem věc řešil se stavbyvedoucím, který mi tvrdí, že se každý den větralo a utíraly se parapety, že se vlhkost sráží rychle a téměř se nestíhají parapety utírat.

Otázka zní, došlo zde k zanedbání povinností některé ze stran? Až když problém vyvstal, jsem se dozvěděl z internetu, že v místnosti nesmí být vlhkost větší než 60%. Ale nikde není uvedeno, co se parapetu může stát. Měl mě okenář upozornit, že při dělání omítek bude byt vlhký a že parapety snesou jen 60%? Měl stavbyvedoucí dohlédnout na to, aby se náležitě větralo tak, aby nedošlo k poškození již instalovaných parapetů, tedy poškození majetku? Mohu vůbec po někom vymáhat náhradu škody, popř. opravu na jeho náklady?

Neumím tento problém vyřešit, neznám odborná stanoviska ani odborníky, kterých bych se zeptal.

Děkuji za odpovědi.

S pozdravem

Mrůzek Petr

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.