Plyn za 100, alebo cerpadlo?

Reklama
DZ Dusan Zatkovsky @dusan.zatkovsky před 10 roky26.02.2014 13:16:00
Plyn za 100, alebo cerpadlo?

Dobry den,

pred nedavnom som tu riesil izolacie rodinneho domu ( https://forum.tzb-info.cz/126673-navysen… ).
Momentalne s developerom finalizujem projekt a celkove nacenenie, ale stale nemam rozhodnuty zdroj tepla.

V kratkosti zhrniem - jedna sa o jednu polovicu dvojdomu, 100m bungalow, TZ 6-7kW, teplovodna podlahovka v celom dome (+ radiatory v spalnach - zatial som sa definitivne nerozhodol,
ci ich zrusit - vyuzitie vidim len v prechodnych obdobiach a budu tak ci tak napojene na nizkoteplotny okruh )).

Zo strachu pred vyvojom cien elektriny do buducnosti som az do dnes bol rozhodnuty pre plyn, ale developer mi nacenil vykurovanie plynom na 100.000+ Kc (KK, komin, pripojka, pausaly)
a pri tejto cene uz do toho taku chut ist nemam. Nestoji za uvahu pri takejto cene uz tepelne cerpadlo?

Mam teda nasledovne moznosti:

- elektrokotol (0 Kc)
- plyn (min. 100.000 Kc)
- TC (? Kc)

V predoslej diskusii bolo TC navrhovane ako alternativa jedine v pripade, ze bude vykurovat obe jednotky,
co v nasom pripade nie je moc pravdepodobne. Chvilu som sa snazil nejake informacie o TC nacerpat, ale moc daleko som sa nedostal.
TC za 250.000 neprichadza do uvahy, tych 100-150 tisic by som za to asi este dal. V diskusiach aj tu na tzb sa bohuzial cerpadla v tejto
cene netesia oblube a padaju rozne posmesky o cinskych smejdoch. Amater (ja) sa v tom nevyzna a manzelka ma tlaci do plynu, pretoze neveri ze sa v podobnej cene da TC poriesit.

Alternativne - pokial by sme nechali elektrokotol a po 2-3 rokoch situaciu prehodnotili, narazili by sme na problem, ze kotol a rozvody do podlahovky (+ zasobnik TUV) budu v kupelni v strede domu, takze by bol problem, ako sa dostat s trubkami
na zahradu. Myslite, ze sa na takuto eventualitu da nejak pripravit? Napr. zabetonovanim nejakych trubiek veducich von z domu uz pri stavbe zakladovej dosky? Viem, ze existuju plne integrovane vonkajsie jednotky, ale netusim, ake trubky sa pouzivaju a co vlastne v sebe nesu za medium. Pokial by TC vyzadovalo nejaku nadrz, mohla by nahradit povodny elektrokotol, mam tam miesto tak 60x60x200.

Dakujem za rady.

Dusan Zatkovsky

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

41 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.