Lupotherm - jak funguje, že dokáže izolovat jako 35 cm běžné izolace

Reklama
MB Michal Bílek @michal.bilek před 10 roky15.03.2014 21:54:00
Lupotherm - jak funguje, že dokáže izolovat jako 35 cm běžné izolace

Pro stavební inženýry, kteří se ve zjednodušené verzi učí počítat izolace podle vzorce R = d/lambda a U = 1/(Rsi + Rcore + Rse) je Lupotherm velmi špatně uchopitelný. Nerozumí mu, a proto jej odmítají, resp. vyjadřují se o něm jako o podvodu a o lidech kteří jej propagují, jako o šmejdech.
Velmi aktivní je v tomhle ohledu i Asociace výrobců minerálních izolací, která nechala Lupotherm měřit společně s minerální vlnou – bohužel měření proběhlo metodou dle normy, která je vhodná pro nereflexní izolace a to při záměrném navození podmínek, které ve skutečnosti nikdy nenastávají. Při těchto podmínkách lze snadno hodnotit vlastnosti nereflexních materiálů, ale u reflexních dochází k eliminování jejich základní výhody, takže výsledek ani nemůže odpovídat realitě. A pak s velkou pompou své výsledky propagovala, aby poukázala na fakt, že Lupotherm nefunguje tak, jak jsou jeho vlastnosti výrobcem deklarovány.

Na brněnské VUT bylo provedené měření 13 vzorků reflexních izolací a porovnáno s referenčním polystyrenem o tloušťce 20mm.
Měření probíhalo v Hotboxu, který byl sestrojen tak, aby respektoval okrajové podmínky, které jsou pro reflexní izolace velmi důležité (stejně jako u měření prostupu tepla izolačním zasklením).
U polystyrenu, coby známého izolantu, se měřením potvrdili deklarované vlastnosti – tudíž lze předpokládat, že měření bylo v pořádku.
U Lupothermu naměřili hodnotu U tak nízkou, že přepočtená Lambda vyšla menší než 0,003 W/mK - všimněte si vzorku č. 9: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_…

Po nějakém čase jsem vypracoval zhodnocení této práce a zdůvodnil, proč Lupotherm může takto izolovat – výrazně lépe než ostatní reflexní izolace: https://ceskykutil.cz/clanek-116303-refl…

Asi nejprůkaznější měření probíhalo několik let v Praze Modřanech na ploché střeše kde podle ČSN 73 0540-4 (čl. 6.3.) (= měření hodnoty U pro neznámou skladbu) byl vyhodnocováno z průměrných teplot jaké „U“ má reálná konstrukce střechy zateplená Lupothermem. I zde, přesto, že Lupotherm byl stlačený liniově, tak vždy vyšlo U konstrukce tak nízké, jako by byla střecha zateplena 40cm minerální vlny nebo polystyrenu.

Jako poslední přikládám teoretický výpočet R Lupothermu podle metodiky Ing. Pavla Kopeckého PhD. z ČVUT, Stav.Fakulty, kde výpočtem vychází lambda také menší než 0,003 W/mK .

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

189 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.