třmínky a smyková výztuž překladů a věnce

Reklama
MP Michal Pazdersky @michal.pazdersky před 10 roky22.06.2014 13:10:00
třmínky a smyková výztuž překladů a věnce

Zdravím,

nevíte prosím někdo odpověď na následující otázky?

1)
nechal jsem si v armovně naohýbat třmínky, ale místo takových těch dovnitř ohnutých zobáčků na konci, jsem obdržel konce neohnuté, jen do pravého úhlu, zarovnané s tvarem třmínku viz obrázek č. 1.
Z toho, co jsem se dočetl na internetu slouží třmínky mimo fixaci hlavní výztuže také jako smyková výztuž. Moje úvaha byla, že i ty zobáčky na konci, tím že jsou mimo obvod třmínku, vyčnívají vně, mají také nějakou funkci a měl jsem v plánu je střídat, tedy další klást vždy otočený o 90 stupňů.

Je moje úvaha správná, nebo tam ty ocásky nemají žádný vliv na působící síly? Třmínky jsem dal raději 8mm takže teď už se to nebude tak dobře ohýbat, ale pokud tam funkci mají, chtěl bych to mít raději v cajku.

2)
V žádném projektu od známých a z internetu , jsem od statika neviděl dodatečné smykové výztuže jak ve věnci stropu, tak v překladech. V literatuře jsem něco našel, ale informace pro mě jako laika nejsou zcela jasné. Každopádně kromě třmínků kvůli smyku tam byla zmínka o dodatečné smykové výztuži, takže třmínky asi tuto funkci nezastanou úplně? Nebo jednoduše stačí, když je dám na krajích překladu hustěji (uvažoval jsem po 200mm ve středu překladu, ke kraji hustější 150mm a kolem uložení 100mm)? A pokud stačí hustěji, kde budou hustěji u věnce stropu, nebo tam se to řeší jinak?
Na obrázku č. 2 je moje úvaha o přidání smykové výztuže do překladu, ale vzhledem k tomu, že v armokoši bude hodně málo místa (podélné R14 mají mezi sebou mezeru pouze 81mm), bude se to dělat opravdu dost blbě, tak abych to nedělal zbytečně, navíc by mezi těmi výztužemi mělo být asi dostatečné krytí, takže by to bylo opravdu dost obtížné, dát třeba jen doprostřed, natož na obě strany.

3) jak se přidává smyková výztuž do věnce skládaného stropu, nebo obecně do věnce? Přidává se vyloženě do armokoše, podobně jako u překladu (popř. jak přesně pokud jinak?), nebo tak jak je uvedeno na obrázku č. 3?


Díky moc všem za názory a zkušenosti. Projekt tak do detailu nemám. Vím že by to poradil statik, ale jak jsem psal, u žádného projektu jsem to neviděl, zřejmě je to pro stavby RD dostačující, ale zmínky o tom jsou, proto bych to raději předimenzoval. Rád bych tomu hlavně rozuměl. Přijde mi to lepší předimenzovat za řádově stovky až malé tisíce korun, než platit za výpočet statikovi, navíc i když se drží zřejmě stejného výpočtu, co statik, to jiný návrh - alespoň tak mi to přijde, netvrdím že je obecný fakt.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

20 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.