Nejvhodnější zařízení pro pasivní dům

Rubriky:

Reklama
TV Tonda Votrubec @tonda.votrubec před 8 roky12.02.2016 11:28:00
Nejvhodnější zařízení pro pasivní dům

Ahoj, plánujeme výstavbu pasivního domu (NZÚ) z VPC 175 mm, s plnohodnotným patrem, podlahová plocha 2x100 m2. Vypočtená tepelná ztráta domu 3,5 kW. Momentálně dokončujeme studii a pro projekt je nutné zvolit způsob vytápění / ohřev TUV / větrání. Po dlouhém vybírání a pročtení knížek i diskusí tady i jinde jsem vybral dle mého názoru dvě nejvhodnější řešení:
1) Centrální jednotka Nilan VP 18 nebo Compact, která zajistí ohřev TUV a větrání (na jaře a na podzim bude Nilan "přitápět" a zkrátí se topná sezóna). Vytápění zajistí krbová kamna s teplovodním výměníkem (kamna jsou požadavek manželky a současně díky němu bude splněn požadavek na primární energii), napojená na aku nádrž s el. spirálou a rozvod teplovodní podlahovkou. Když budu chtít, zatopím v krbu, nahřeji nádrž a s vodou vytápím ještě cca 1 - 2 dny (dle velikosti nádrže), pokud topit nechci, vše zjistí spirála.
2) Tepelné čerpadlo země-voda nebo vzduch-voda (místo na kolektor je), které zajistí vytápění podlahovkou a ohřev vody, k tomu samostatná klasická rekuperace, případně i aktivní a kamínka nějaká bez výměníku.

Jiné řešení (např. el. kabely nebo přímotopy) nepřicházejí kvůli primární energii v úvahu.

Na pořízení to vychází o něco lépe pro variantu 1, nicméně provozní náklady budou hodně záviset na tom, jak často se mi bude chtít topit a kolik toho zvládne "přitopit" ten Nilan.

Je tu někdo schopen mi napsat, co by si vybral a proč, jaké jsou výhody a nevýhody těchto řešení nebo případně další vhodnou variantu, která mě nenapadla? Díky, Tonda

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

76 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.