Komínová klapka - smysl a praktické užívání

Rubriky:

Reklama
KT Karel Topič @karel.topic před 8 roky09.03.2016 11:04:00
Komínová klapka - smysl a praktické užívání

V poslední době laboruju s komínovou klapkou. Topím v krbovkách Arktic 12 bez výměníku první sezonu. Komínovou klapku jsem používal, když jsem chtěl omezit únik tepla do komína (někdy byl dost nahřátý - teploměr tam nemám), a nebo když jsem na noc naložil kamna a postupně zavřel primár, skoro úplně sekundár a komínovou klapku taky a šel spat. Chtěl jsem, aby to v noci hořelo co nejpomaleji. Fungovalo to, ale ráno černé dvířka (=spalování asi dost špatné). Pak jsem trochu přemýšlel, jestli má vůbec smysl komínovou klapku používat (za normálních povětrnostních podmínek). Co do kamen pustím, to vyletí komínem. Když tam nic nepustím, nepotřebuju to "držet" v kamnech klapkou na komíně. Taky mě napadlo, že zavíráním komínu, dost omezuju přísun tzv. terciálního vzduchu (jinak neregulovaný). Když snížím tah, tak snížím průtok. Takže jsem to zkusil nechat stále otevřené a regulovat vše jen sekundárem. Na noc jsem naložil, rozhořel a postupně zavřel prim i sek úplně a komín nechal otevřený (drobné netěsnossti s terciální vzduch stačily k udržení stabilního pomalého hoření (ne čadění). Ráno žhavé uhlíky, sklo jen lehce začmoudlé. Dokonce se mi zdá, že když jsem přes den topil - slušně naložil a seřídil na pomalé sekundární hoření, tak se dřevo spalovalo pomaleji, než když jsem výkon reguloval množstvím přikládaného dřeva. V součtu se mi zdálo, že jsem spálil míň. Trvalo ale nějakou dobu, než byly kamna dost roztopené na takový způsob hoření. Když nebyly, tak pomaličku chládly a sekundární hoření se nepodařilo udržet.

Další věc je nakolik trvalý "průvan" z terciálního vzduchu ochlazuje kamna a komín při dohořívání. Tam by zase mělo smysl ten komín zavřít. Ale kdo by vstával uprostřed noci...

Jaké máte poznatky ke klapce na kouřovodu?

Vím, že spousta instalací je bez ní. Celkem se začínám přiklánět k názoru, že při normálním provozu vlastně k ničemu není. Vše se dá uřídit stejně dobře (asi i lépe) jen vzduchem.

Poznámka - několikrát jsem v diskuzi četl, že někdo přiloží, zavře komínovou klapku, pak primár a přivírá sekundár. To mi přijde jako úplně špatně. Omezit tah komína při otevřeném prim i sek podle mě znamená značně si zvýšit pravděpodobnost zakouření přes otvory sekundáru.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

15 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.