Cirkulace vody solárního ohřevu pomocí oběhového čerpadla

Rubriky:

Reklama
JJ Jiri Jiri @jiri.jiri716 před 7 roky04.09.2016 17:08:00
Cirkulace vody solárního ohřevu pomocí oběhového čerpadla

Dobrý den,

po 5 letech provzu solárního panelu se nyní rozhoduji použít pro cirkulaci vody přes solární panel samostatné oběhové čepadlo a rád bych prodiskutoval některá specifika této varianty. Zároveň doufám, že to ujasní názor více uživatelům, jelikož jsem v diskuzích nenašel odpověď na všechny otázky, které s tématem souvisejí.

V současnosti honím vodu přes panel filtračním čerpadlem, tedy zároveň i filtruji. V okruhu mám zařazený tzv. ruční regulační ventil pro solární ohřev. Chtěl jsem ho nyní nahradit elektricky spínaným ventilem. K mému překvapení jsem ale až nyní zjistil, že funkce ručního ventilu je problematická. Pokud totiž za slunečného počasí ventil nastavím do polohy "pouze filtrace", i tak přes panel proudí voda, jelikož panel se téměř okamžitě ochladí. Možná je to to způsobené samotížným prouděním a za špatného počasí nebo v noci se toto neděje. Každopádně jsem tedy chtěl zařadit 3cestný elektrický ventil. Při mém 6/4 potrubí by stál cca 4500 Kč. Pak mne napadlo proč nekoupit místo ventilu o více než polovinu levnější oběhové čerpadlo 25-40, o jehož nasazení se v diskuzích píše. A zároveň tak zefektivnit provoz z hlediska spotřeby el. energie.

Nyní, co bych rád prodiskutoval:

1) Strhávání vody.
Zapojení oběhové soustavy filtrace + solar provedu podle přiloženého schematu. Červeně je znázorněný tok při běhu solárního okruhu. Napadlo mě však, jestli se nebude při zapnutém oběhovém čerpadle proudění vody "strhávat" do výstupu pískového filtru a část prodění tak nevytvoří smyčku. A obráceně při zapnutém filtračním čerpadle jestli nevznikne částečná smyčka přes solární panel. Pak bych musel v okruhu do bodu P stejně zařadit 3cestný el. ventil. Doplńuji, veškerá technika včetně solárního panelu bude do úrovně hladiny bazénu ( technika v šachtě, solár ve svahu pod bazénem). Jsem si vědom, že teoreticky je v této problemaice znalých jen pár jedinců , ale snad máte někdo praktické zkušenosti :).

2) Oběhové čerpadlo.
Zde bych se rád podělil o informace o životnosti, jedná se o mokroběžné čerpadlo, tedy bazénová voda působí přímo na izolaci vinutí. Pls. jak douho již tuto variantu provozujete bez závady? Zajištění ochrany proti úrazu el. proudem je předpokládám řešeno zemnícím šroubkem v tělese čerpadla.

Pro případné zájemce mohu okomentovat životnost nasazené techniky, bazén 16 let, solár 5 let.

Díky za typy.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.