masivní nebo lehká konstrukce?

Rubriky:

Reklama
JV Jiří Vápeník @jiri.vapenik před 7 roky23.09.2016 12:28:00
masivní nebo lehká konstrukce?

v diskusích se často na různých místech objevují příspěvky týkající se vlivu akumulace stavby na kvalitu bydlení. Vzhledem k tomu, že poslední zimy jsou mírné a léta horká, bude toto téma možná zajímavější než porovnávání spotřeb energie na vytápění.

proti sobě stojí dva tábory:
1/ zastánci masivní stavby, tedy konstrukce z betonu, vápenopísku, hlíny, poctivých cihel (prosím nezaměňovat za cihlovzduch a plynobeton:-))
2/ zastánci lehké konstrukce s malou akumulací- do této kategorie patří dřevostavby, stavby s izolací zevnitř apod.

Jednotlivé názory sice v lepším případě vyplývají ze znalosti fyziky nebo z vlastní zkušenosti z obývání stavby, nicméně příspěvky jako "těžká stavba dobře akumuluje a nepřehřívá se" nebo "lehká stavba se rychle vytopí a po horkém dni večer rychle vyvětrá" nemusí být pro čtenáře úplně srozumitelné.

jak ale zjistit, co se uvnitř domů během dne a během roku děje???

Rozhodl jsem se založit tuto diskusi a požádat všechny obyvatele pasivních domů o zveřejnění naměřených dat z provozu domu a k tomu stručný popis stavby a technologií. Pokud nemáte k dispozici kontinuální měření, tak prosím o komentář podložený alespoň nějakými čísly.

Pro začátek dávám data z našeho domu:
Rodinný dům samostatně stojící, půdorys 8,5*10,5m, dvě plná podlaží, plochá střecha, zdivo KS 17,5cm+11,5cm, 2*betonový strop 18cm, izolace 30cm šedý EPS na fasádě, 25cm EPS 100S v podlaze, střecha prům. 50cm EPS, okna Internorm, venkovní žaluzie, větrání Nilan Compact K, západní čechy, výška 320 m.n.m., 4 obyvatelé

měřená data od 1.8.2015 do 31.7.2016, v jednom grafu jsou pro každý den zaznamenány minimální a maximální teploty venku a v interiéru (termostat v pokoji s oknem na východ v 2.NP), druhý graf je histogram s četností teplotních výkyvů v interiéru a poslední je histogram s rozložením teplot v interiéru (tady je interval měření 0,5 hod). v období 9.-15.srpna 2015 pár hodin denně zapnuto chlazení, spotřeba celkem cca 17kWh

závěry z měření:
1/ v létě 2015 bylo opravdu vedro:-)
2/ denní výkyvy teplot v interiéru jsou u našeho domu malé (max. 3,2°C/den), medián 0,6°C, průměr 0,7°C, 96% dní je s výkyvem do 1,5°C. Větší výkyvy jsou většinou způsobené nočním větráním okny v létě nebo naopak chytáním sluníčka v přechodném období (jaro/podzim)
3/ teploty v interiéru se dají i ve velkých vedrech udržet na snesitelných hodnotách, nad 24°C vylezla teplota jenom v 0,8% času (přesně 74 hodin/rok)

budu se těšit na data z Vašich staveb a slušnou diskusi
JV

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

77 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.