Vlhkost ve sklepě starého domu

Rubriky:

Reklama
Jana Červená @jana.cervena před 7 roky12.11.2016 15:01:00
Vlhkost ve sklepě starého domu

Dobrý den,
vloni jsem zakoupila RD, kde od 9/2016 bydlím. Ve sklepě dřívější majitel měl (kromě všemožného bordelu) umístěn kotel na tuhá paliva, sklep byl tedy v zimě vytápěn s tím, že větrací okénko sklepa bývalo stále zakryté a schodiště ze sklepa nebylo zakryté žádnými dveřmi . Po koupi domu jsme starý kotel na tuhá paliva odstavili (dostala jsem kotlíkovné), a místo toho jsme instalovali v přízemí kondenzační plynový kotel a vstup do sklepa osadili šoupacími dveřmi. Stávající rozvody topení vedoucí sklepem jsme zaizolovali Mirelonem, okénko do sklepa jsme odkryli s tím, že v rámci "dočasných" opatření jsem jej do poloviny výšky vyskládala cihlami, aby mi tam nic nemohlo vlézt či spadnout, a na zbývající odkrytou část jsem dala rám se sítí proti hmyzu (a oproti fotografii je zvenku o tuto síť opřené šikmo staré okno, aby tam nepršelo, tedy vzduch jde do okénka kolem) a vstup do komína jsme nechali odkrytý s nadějí, že snad bude sklepem proudit vzduch a bude se alespoń trošku větrat. Bohužel to tak nevypadá. Ve sklepě je nyní teplota 10 C a vlhkost 100 %. V létě však byla teplota ve sklepě asi 12-14 C, vlhkost byla hodně přes 100 % (nevím přesně, stupnici mám jen do 100 a ručička byla až za), i na Mirelonu občas byly kapky vody. Jinak je sklep vlhký, nikoliv vyloženě mokrý
nikde nestojí voda. Na podlaze sklepa je vrstva cihel, schodiště je betonové. Osobně by mi vlhkost ve sklepě ani tolik nevadila, ale vadí mi, že na věcech umístěných ve sklepě (regál, skříň, zavařovací sklenice) se více méně vyskytuje plíseň. Sklep se nachází pouze pod částí RD - kuchyní. Přikládám fotky a ráda bych se zeptala:
1. zda vůbec a jak by bylo možné vlhkost ve sklepě snížit? Mělo by smysl okénko do sklepa uzavřít? Například přes léto? Sundat Mirelon? Nebo třeba zakrýt komín shora - není již používaný...?
2. zda by bylo možné vlhkost ve sklepě i ponechat ale eliminovat plísně - například tím, že bych sklep vymalovala vápnem, vystříkala Savem apod.?
3. bylo by vůbec možné do tohoto šikmého otvoru zasadit nějaké okno, které by šlo zavírat a otevírat? Moc si to nedokáži představit, když skrz otvor do sklepa vede šikmina a ve sklepě je klenba.
Moc děkuji.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

32 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.