Vytápění a TUV - dřevostavba, TZ 8kW

Rubriky:

Reklama
JS Jiří Sedlák @jiri.sedlak před 7 roky30.11.2016 14:53:00
Vytápění a TUV - dřevostavba, TZ 8kW

Dobrý den, na základě výsledků z výpočtové tabulky bych chtěl požádat o konzultaci k volbě topného systému a ohřevu TUV do novostavby. Stavíme bungalov - dřevostavbu, lokalita jižní Morava. Energeticky vztažná plocha 208,4m2, TZ 8kW, orientace prosklených ploch na jih, v objektu bude instalována rekuperace. Původně bylo počítáno s TČ vzduch-voda, PENB vyšel do kategorie A. Firma, která nám dům staví, doporučuje elektrické podlahové vytápění a já osobně jsem této variantě spíše také nakloněn, takže jsem si udělal výpočty cestou tabulky, ale nevím, jak moc jsou blízko budoucí realitě a nebo mimo.

Pořizovací cena a servis:
- u elektrické podlahovky je počítána cena 130 000 (máme v projektu) a nulový servis, záruka 20 let
- u TČ je dle tabulky počítána cena 250 000, okruh 145 000 a servis 1500, celkem 417 500 (reálně bohužel naceněno nemám), záruka 2-5 let dle výrobce

Pokud odečtu pořizovací cenu a servis topení, pak máme komplet spotřebu elektřiny v domě (topení, ohřev vody, ostatní elektrika, poplatky) dle tabulky ročně při TČ asi 23 200, u el. podlahovky asi 37 500, rozdíl je 14 300 ročně navíc za elektřinu u varianty bez TČ.

Srovnám-li pořizovací náklady u obou systémů, tak pokud odečtu cenu elektrické podlahovky od systému vytápění s TČ, zůstane 287 500 jako částka, která se musí "vyplatit" za dobu životnosti TČ.

Pokud jsem něco nepřehlédl, ve výpočtech v tabulce chybí započítání ceny zařízení na ohřev vody elektřinou? Vidím pouze roční částku za ohřev vody. Nevím, jaká je životnost těchto zařízení, ale pro srovnání budu brát 15 let jako je nastaveno u TČ.

Varianty ohřevu vody:
- klasický bojler - cena do 10 tisíc, cena za ohřev vody dle tabulky, tj. 277500 : 14 300 = 19,4 roku návratnost TČ
- bojler s tepelným čerpadlem - od 45 tisíc, tj. 242 500 : 8470 (počítám orientačně o 70% méně z částky ohřevu vody u klasického bojleru, jak je uváděno u bojleru s TČ) = 28,6 let návratnost TČ
- kompaktní rekuperační jednotka schopná i ohřevu vody, zatím jsem nepočítal

Pokud bych ještě uvažoval variantu, že vytápění s TČ může stát méně, řekněme 300 tisíc za komplet, tak bez ceny el. podlahovky a bojleru s TČ je to 125 000 : 8470 = 14,8 let návratnost TČ, což je na hranici. Neřeším v tuto chvíli možné pozáruční poruchy a opravy, které mohou a nemusí být a mohou a nemusí stát hodně peněz, navíc bude časem nutné pořídit nové TČ.

Další úvahy:
- možnost zdražení elektřiny v budoucnu, pak se může výše uvedené náležitě změnit
- venkovní výpočtová teplotaje -12 st., to moc často u nás nebývá/nebude, takže reálné náklady na topení by měly být nižší
- časem přijde určitě výkonější fotovoltaika a možnost samozásobení elektrickou energií

Prosím o zhodnocení mých úvah a případnou korekci. Pokud jsou výše uvedeny nějaké bludy, předem se omlouvám, jsem naprostý laik. Děkuji předem za odpovědi.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

39 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.