zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč?

Reklama
MH Miroslav Hloušek @miroslav.hlousek217 před 7 roky10.02.2017 14:41:00
zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč?

Dobrý den,
rád bych případným lidem, kteří se zajímají, o to, jakým způsobem ekologiky a ekonomicky vytápět dům, popsal mé zkušenosti, kdy jsem konečně nainstaloval INFRAČERVENÉ topné obrazy (dole rozepíši pouze zkušenosti s topnými obrazy) jako hlavní zdroj vytápění a postupně jsem tak nahradil krbová kamna s výměníkem - topil jsem briketami - ročně cca za 11 tis. Již na začátek konstatuji, že na svém domku mám snad všechny možné ekologické technologie (někdo s tím začít musí, že?) (jukněte na fotky, že nekecám:)
- horkovzdušné solární panely
- 2x FVE ostrovní elektrárna - 2x1,2kW s akumulací do akku - přebytky jdou do auta, a když je auta nabité , přebytky do akumulační nádrže pro bazén, která je zakopaná v zemi (3m3)

- infračervené topné obrazy
- vakuové solární trubice pro ohřev TUV - cca 50ks
- akumulace do beztlaké nádrže 500L (měl jsem 2x nerez, po dvou letech odešly !!- nikdy více)
- vakuové solární trubice pro ohřev celoročního bazénu (cca 180ks) se zmiňovanou akumulací do 3m3 nádrže
- rekuparece vzduchu
- malá větrná turbína 0,6kW
- pro bazén malé tepelné čerpadlo vzduch/voda - 7kW

Nyní ale k pohnutkám, které mě vedle k rozhodnutí změnit zdroj tepla.
Slyšel jsem o té technologii určitě tak před 8 lety, vůbec jsem na to ale nebral zřetel a vlastně neřešil. Takže při totální rekonstrukci domku jsem pořídil krbovky se 14kW výměníkem. Jak jsem začal "zelenat" a snažil se děti vychovávat k odpovědnosti za naši matičku, tak shodou okolností jsem u kamaráda skutečně viděl infraobraz. Ten mi to tak vychválil a ono to hlavně pěkně topilo, že jsem vážně začal o tom uvažovat, neboť levnou sazbu na el. jsme již měli a navíc v r. 2016 jsem postavil obě FVE (obě offgrid).
Prostě a jednoduše jsem zašel v r. 2016 do Holešovic na výstavu, kde bylo několik výrobců a dodavatelů této technologie, ale musím konstatovat, že ve funkčnosti byl obrovský rozdíl - jinými slovy tam byla nějaká firma /už opravdu nevím jaká/, která měla jenom skleněné panely a hned vedle byla firma, která to sama vyrábí a bylo zajímavé, že při stejném příkonu ty jejich hrubé obrazy topily pocitově o poctivých 50% více.
Druhým krokem bylo, že jsem se v létě za nimi rozjel do Semil, kde mají galerii, spočitali mi doporučené výkony pro jednotlivé místnosti a dohodnuli jsme se (pro zájemce pošlu klidně detaily výpočtu a náklady). No a za asi tři týdny jsem montoval obrazy.
Nyní mám za sebou druhou topnou sezonu a musím konstatovat, že jsem měl na sebe vztek, že jsem dělal před X lety rozvody z mědi a instaloval krbovky...
nyní subjektivní pocity a zkušenosti:
1) máme doma krásné obrazy, které topí jako slunce
2) teplo je v podstatě stejné jako od krbovek - nebudu rozepisovat princip infra - je toho plný net
3/ v hlavní místnosti - obývák-kuchyň - mám nainstalované tři obrazy -720W a 2x360W. Termostaty mi ovládají dva z nich (720 a 360) kdy pouze tuším 4x za celou zimu jsme ručně zapnuli třetí obraz (venku jsme měli -26). V koupelně mám bílé panely s uzeměním, v dětských pokojích fotoobrazy.
4) na komíně v chodbě je topný obraz 540W, který mi hlídá teplotu na chodbě /uprostřed v přízemí a v 1NP/

6) co je super, že ráno nemáme v baráku zimu, nemusím tahat brikety -odpadla mi poviná revize krbovek - neřeším komín a samozřejmě rozvody OV, radiátory jsem vyškubnul a nyní jsou v garáži...

7) doposud jsem spotřeboval cca 6MW na levnou sazbu, což činí něco přes 8000,-Kča to je SUPER, SUPER SUPER, ještě to ale malinko vyjede..
8)díky obrazům jsem si pořídil i HOMEKIT /kontrola domácnosti na dálku/

Závěr:
1) nyní vidím, že, jako asi většina nás skeptických čechů, jsem nechal za sebe mluvit předsudky ohledně vytápění elektrikou (naši měli přímotopy, které se instalovali po revoluci, pak se vyhazovaly) a automaticky se domníval, že je to nesmysl

2) firma mi dala 5 let záruku, životnost uvádějí 20 let - no uvidíme, na trhu jsou od 2004...stálo to necelých 50 tis- absolutně nelevnější investice do topení bez víceinvestic /ať mi někdo začne vysvětlovat, jak je skvělé tepelné čerpadlo - totální hovadina z ekonomického i funkčního hlediska - milion součástek, vysoká pravděbodnost, že se to rozbije - a rozbíjí se to !!!! vysoké náklady na pořízení

3) co je jednoduché, bývá i nejlepší - a ty infrapanely jsou bez jakýchkoliv součástek a nemá se tam co rozbít - nic nesmrdí, necvaká (bacha na obrazy s hliníkovými ráměčky)

4) neřeším revize, že něco netopí, studené radiátory apod. úniky tlaku..
5) ako bonbónek jsem si nechal od nich vyrobit obrazy 2x360W s motivem oblohy, které máme na stropě u bazénu /tam mám jinak 0,9kW el, kabely v podlaze/ špičkový komfort přikoupání a následném "slunění se" na lehátku
7) přátelé - v elektricke je prostě budoucnost - ta firma ze Semil (jméno nenapíši, pošlete mi email nebo vygooglujte) má dneska v nabídce i ifnrapanely na 24V, což je naprostá paráda (píchnete napřímo na FV panel)

Můj spekulativní subjektivní závěr:
- elektrika má budoucnost - proč?
- velice levná na výrobu (sám jsem si postavil FVE a za dva roky to mám zpět)
- VELMI BEZPEČNÁ - v porovnání s jinými zdroji tepla, zejména pak s plynem (fuj tajbl, před dvěma lety jsme málem skončili na oběžné dráze - kvůli plyn. sporáku - dnes již máme indukci - kde nezkusí - neuvěří)

Moje vyhlídky:
na to, abych vše napájel z FVE ještě nemám dostatečnou kapacitu FVE, ale udělalo mi to asi 1MV výkonu (mám hybridní měnič), letos upgraduju panely, tak uvidíme

POKUD BY VÁS ZAJÍMALA JAKÁKOLIV TECHNOLIGIE, KTEROU JSEM VYJMENOVAL NAHOŘE, OZVĚTE SE - VŠE MÁM OSOBNĚ VYZKOUŠENÉ...

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

79 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.