Kondenzace vody na oknech - výměna oken, předokenní žaluzie + rekuperace ?

Rubriky:

Reklama
KM Karel Mařík @karel.marik před 7 roky09.03.2017 13:13:00
Kondenzace vody na oknech - výměna oken, předokenní žaluzie + rekuperace ?

Dobrý den,

Mám v úmyslu pustit se do lehčí rekonstrukce domu (cca 15 let starý), dřevěná okna. Hlavním důvodem je zvýšená vlhkost uvnitř, ne že by to byl zásadní problém, ale je to obtěžující a tak či tak bych to musel v dohledné době řešit.

Jde o následující věci:

Kondenzace vody na oknech, více či méně na všech, čím větší mráz venku, tím horší, teplota v domě nastavená cca na 21°C Nejhorší je to smaozřejmě v ložnici na střešním okně - to je už úplně zničené a v noci z něj regulérně teče, občas i zevnitř namrzlo. Co je zvláštní, tak se vlhkost objevuje i např. na okně v technické místnosti kterým regulérně táhne (takže stále větrá) prádlo se tam nesuší, kytky tam taky nejsou.

Vlhkost v rozích u oken a dveří na terasu. Přikládám foto zevnitř i zvenku, zde mně vůbec nenapadá, čím by to mohlo být. Problém je pouze zde a nikde jinde v domě.

Vím, že by se mělo větrat každou hodinu, dvě, ale to prostě nejde, takže větráme párkrát za den, kromě toho, v noci když člověk spí (a vydýchává spoustu vlhkosti) ani větrat nemůže.

Hlavně bych se chtěl poradit ohledně nějakého komplexního řešení.

Střešní okna, spousta lidí s nimi má problémy, viděl jsem i fotku vlhkého, lehce plesnivého okna nad kterým byl výdech rekuperace. Děsí mne představa, že všechna 3 v horním patře vyměním, přidám předokenní žaluzie (především jako další izolaci) a rekuperaci a pak na nich bude stále docházet ke kondendzaci. Abych se přiznal, uvažuji i o tom, že bych je prostě nechal zazdít, ale to se nelíbí manželce kvůli dětskému pokoji :-)

Ostatní okna v domě, asi bych je také nechal vyměnit za plastová - předpokládám větší odolnost a bezúdržbovost ? V těchto věcech na estetiku nehledím. Z důvodů dalšího "izolačního" + v tomto případě i bezpečnostního a komfortního bych i v tomto případě volil předokenní žaluzie (elektricky ovládané, asi trochu "chytřejší") Budu rád za tipy na konkrétní řešení. Pak ještě jedna věc - lze nějak vybourat okna i zvenku (s tím, že bych to zevnitř zalepil např. igelitem), pokud by se třeba i řešilo venkovní zateplení/fasáda viz. níže ? Jde o to, že mám malé dítě a představa hromady prachu v domě z bourání...

Z důvodu zajištění stálé výměny vzduchu uvažuji o dodatečné montáži rekuperace - pomůžu s tím nějak zásadně ? Další věc, pár lidí v okolí, naštěstí docela daleko ode mne, v zimě topí kde čím a občas je to prostě venku cítit. Lze rekuperační jednotku vybavit filtrem který si s tímto poradí ?

Poslední věc - může v tomto případě záležet i na tloušťce venkovního zateplení ? Viz. foto. Byl u mne i jeden známý, stavař a vyjádřil podezření, jestli náhodou polystyrén není nalepen stylem lepidlo uprostřed namísto po okrajích jednotl. dílců, ale zatím jsem toto neprověřoval. Jinak by měl být dům postaven z dutých cihel.

Technickou dokumentaci ke stavbě už mám uspořádanou a nachystanou, takže pokud by bylo potřeba cokoli doplnit, stačí říct...

Za všechny rady předem moc děkuji.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.