Kotelna na TP a plyn?

Reklama
LL Luboš L. @lubos.lubos089 před 6 roky11.09.2017 02:39:00
Kotelna na TP a plyn?

Dobrý den,

prosím znalé o rady. Máme větší dům, kde je instalovaný kotel na tuhá paliva Atmos C50S. Pro lepší komfort uvažujeme o předělání zdroje na plyn. Rád bych před touto investicí měl však jasno v hlavě a uspořádal si náročnost této akce. Vše bude samozřejmě dělat odborník (ci), ale chci předem vědět, co mě bude čekat. Proto bych měl pár otázek:

- je možné mít v jedné soustavě více zdrojů, konkrétně právě kotel na TP a zároveň i kotel na plyn?

- je nutné vyčlenit ještě jednu místnost na druhou kotelnu (plyn) nebo mohou být oba zdroje v jedné kotelně? Případně co je nutné dodržet? (toto se mi z logického hlediska moc nezdá, ale nevím jaké jsou dnes možnosti a jaké jsou požadavky požárníků a předpisů, nerad bych z domu udělal raketu s jednosměrnou letenkou na Měsíc:)

- jaké jsou možnosti přepínání mezi kotli, co by bylo dobré si nechat udělat? Na co bych neměl zapomenout?

- nyní je celý dům na jednu větev (tzn. radiátory v přízemí "za sebou" a na asi 4 místech jsou stoupačky nahoru. Myslím si, že by bylo dobré nechat předělat na více větví, je nějaké doporučení, podle čeho se řídit, jak větve soustavy udělat? Dům je patrový, v budoucnu možná i půdní vestavba, v každém patře 5 místností a soc. zař.

Rád bych měl moderní kotelnu, která bude už něco umět, zároveň bych rád zachoval kotel na TP pro případ nebo příležitostné topení... a samozřejmě zároveň za rozumný peníz (tím myslím ne kotelnu za půl milionu:)) Budu velmi rád, pokud mi poradíte na co nezapomenout, na co si dát pozor a jaké vychytávky by byly dobré. Kontaktoval jsem již několik topenářů a vždy by bylo sděleno něco ve smyslu "jak to šéfe budete chtít, tak to uděláme" a jeden doporučí to a druhý zase tohle... Tak sháním a hledám informace.

Zároveň bych vás rád požádal o rady, jaký plynový kotel zvolit, typ, značku, klasický kotel, turbokotel??? Uhlí jsme spálili ročně kolem 18-20t (ano, 20 tun), ale nyní jsme vyměnili stará netěsná dvojitá okna (z 80-tých let) za plastová Salamander s 3-sklem, takže předpokládám určitou úsporu. Lze dle tohoto nějak odhadnout spotřebu plynu? Našel jsme zde kalkulačku, kde mi to vypočítalo, že pokud jsem spálil 20t LOR1, že by to mělo být asi 300GJ, což v přepočtu na plyn by dělalo nějakých 90tis. za sezónu, což je tedy darda:( Ještě že nás bydlí více rodin, které se podělí:)

Tak děkuji moc za rady.

Jo a časem uvažujeme i o kolektorech na střechu domu, ale to nevím, zda s tím úplně souvisí.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

22 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.