Topení AUTOMAT - samotíž

Reklama
ML Mirek Lád @mirek.lad před 6 roky11.09.2017 17:00:00
Topení AUTOMAT - samotíž

Dobrý den, měl bych několik dotazů, ale nevím jestli někdo dokáže odpovědět.
Strýc 65 let si nechal namontovat automatický kotel (attack fd25 ne na dotace) a topí v tom dle mě nějak podivně a já bych mu chtěl pomoci, protože topenář a elektrikář se k tomu moc nehlásí...
Připadne mě, že dělají pouze jedno zapojení a tím, že tam chtěl nechat samotíž jim zamotal hlavu a oni nevědí co a jak.
Něco jsem na diskuzi již přečetl a také u něho v kotelně vyzkoušel, ale nějaké dotazy mám.

1) Kotel - kotlový okruh čerpadlo Alpha2
2) Radiátory - radiátorový okruh - čerpadlo grunfos a trojcestný ventil a řídící jednotka Adex Comfort (čidla adexu - černé na okruhu radiátor, červené na výstupu z kotle a modré na zpátečce).
3) Samotížný okruh - vypnuté obě čerpadla.

Pokud topí kotlový okruh na 60°C (kotel topí dobře na PID režim, spaluje uhlí na prášek) - na řídící jednotce ADEX teplotu TMIN 30°C a TMAX 60°C pro radiátory (obě čerpadla jedou), tak pokud je delší dobu trojcestný ventil uzavřen (ten je řízen pokojovým termostatem), hlavně v přechodném období, tak nastává to, že mu to topí samotížnou spátečkou (tedy teplá voda se tlačí do horního patra ) a teplota se v místnostech nedá regulovat - přetopeno.

1)dotaz - čím se to dá odstranit - špatné zapojení od topenáře... uzavřít zpátečku samotíže nejde, maximálně přivřít ventilem

Proto přistoupil k topení v automatu na samotíž, kterou si ponechal, ale to se mě vůbec nelíbí. V kotli topí na 35°C teď v přechodném období a je spokojen,
dům nemá přetopen a spotřeba uhlí malá. Ještě přivírá oba ventily samotíže, aby tak rychle necirkulovala voda.

2) Můžete mi tady dát nějaké vyjádření ohledně takového topení? Ode mne si to nenechá vysvětlit. Dle mě si může tímto topením poničit kotel (i když je to litina) a spalinové cesty.

Děkuji za jakoukoliv odpověď, nechám mu to přečíst.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

20 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.