Ohřev vody

Rubriky:

Reklama
PK Petr Kubík @petr.kubik767 před 6 roky21.09.2017 13:21:00
Ohřev vody

Dobrý den,
v solárech a věcech okolo jsem uplný amatér, prosím nekamenovat za mé hovězí nápady :) Chtěl bych se zeptat, jestli můj nápad je nějak
životaschopný v reálném světě, popřípadě co by stálo u něj za vylepšení. Potřeboval bych ohřívat vodu v nádrži. Jedná se o cca 70 litrů
vody, vstupní teplota vody je 18°C a výstupní by měla být kolem 30 - 40°C, pokud bude více tak to nevadí, ale maximum je 60°C.

Mam představu že bych použil topnou spirálu 24V/ 600W topná patrona, G 11 palce (38x 158mm) TF112 (
http://www.malapa.cz/produkty/topne-foli… ) Mám také možnost použít žhavící svíčky na ohřev vody v autě, jedna má 300w / 12V a jsou jištěny 20A pojistkou, těch mohu mít spousty zadarmo, ale asi je lepší ta patrona na ohřev, nebo to vyjde na stejno?

Na dno nádrže přidělám trubku, na ni napojím ovládací termostat, který při max teplotě vypne patronu ( https://www.ghvtrading.cz/komponenty-pro… ), ale nechá běžet čerpadlo dokud teplota vody nepoklesne třeba o 5°C, To nevím jaké by bylo nejvhodnější čidlo a dále dám oběhové čerpadlo 24V, pak udělám kapsu do které dám topnou patronu (žhavící svíčky) a konec zavedu do horní části nádrže a takhle budu točit vodu dokola něž se
ohřeje na požadovanou teplotu.

Otázkou je, kolik panelů k tomu bude asi potřeba, koukal jsem na amorfní panely ale zase mají asi malej výkon (75W) a bylo by jich potřeba 8 kusů?

Další možnost je, že jsem koukal a v číně se dají sehnat jednotlivé monokrystaly o rozměrech 125 x 125 s výkonem 2,7W a 0,5V, takže bych si je spájel a udělal domácí panel o 36 krystalech, tam panel vychází na nějakých 2500,- a bylo by jich potřeba 6.

Nebo pak polykrystal 156 x 156 s výkonem 4,4W a 0,5V s tím že panel 36 krystalů by mne vyšel na cca 1500,-a bylo by jich potřeba 4, na pracnosti mi nezáleží, bude zima a času bude do jara dost.

Pak další otázkou je asi použití baterek, ale nevím jak dlouho by taková spirála dokázala topit jen na baterky, takže to vidím jen
čistě na provoz ze soláru, ale asi to bude chtít nějaký stabilizovaný napětí, tak bych tam dal pár autobaterek, tich mohu mít taky
hodně zadarmo a k nim dal MPPT solární regulátor EPsolar 100VDC/ 10A série A a přes něj napájel topnou spirálu. Díky moc za rady a
nakopnutí správným směrem. Petr.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

6 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.