Nilan VPL15 a jiné akt. rekuperace

Reklama
LV Luboš Včela @lubos.vcela před 6 roky24.09.2017 15:41:00
Nilan VPL15 a jiné akt. rekuperace

Zdravím,
můžete mi prosím někdo poradit, jak nastavit Nilan VPL15 tak, aby docházelo k rekuperací i za stavu, kdy je objekt temperován podlahovým topením a tepelnými zisky (převážně jen koupelny) na teplotu odtahu z domu 22-23 °C. Rekuperace funguje pouze jako větrák a do domu vhání jen vzduch o venkovní teplotě, tj. s účinností 0%. Nastavím-li na rekuperací požadavek na teplotu 23 °C, došlo by teoreticky k aktivaci rekuperace až při poklesu průměrné teploty v domě na 22 °C (reálně tento pokles u zatepleného objektu zatím nenastává) a naopak by poté objekt byl mírně přetápěn na 24 °C. Poté by se opět vypnula rekuperace („topení“), termostaty by také vypnuly podlahové topení a celý systém by čekal, až VPL vyvětrá a ochladí dům na 22°C, kdy opět sepne podlahové topení nebo začne topit VPL a celý cyklus se opakuje stále dokola…. VPL buď jen ochlazuje (větrá) nebo přehřívá (tedy rekuperuje).
Mám zatím pocit, že jsem VPL15 koupil téměř zbytečně. Při reálném provozu se o žádnou rekuperaci nejedná, neboť nic nerekuperuje. Byla-li by VPL15 schopna svým výkonem pokrýt veškeré TZ objektu, mohla by se nazývat horkovzdušným vytápěním s TČ., ale v kombinaci s podlahovým topením se jedná o drahý větrák s filtrací vzduchu, který žádnou energii ani finance neušetří, spíše naopak. Pokud mám dům temperovaný stabilně podlahovkou (vlažná podlaha v koupelnách) a tepelnými zisky v rozsahu N-zóny, VPL15 jen větrá a chladí stejně, jako by byla otevřená okna. Má tento způsob provozu smysl? Za vysoké pořizovací náklady jen „automatické otevírání oken“?
Poraďte prosím s nastavením a pokuste se mi vysvětlit, jaká je výhoda VPL15 (kromě letního chlazení) proti běžné pasivní rekuperací, která by za současných podmínek už několik dní do domu přiváděla alespoň temperovaný vzduch a šetřila náklady na vytápění. Momentálně je v jednotce aktivován program Komfort (budou krbová kamna). Bylo by řešením situace změna na program Úspora, kde by se nastavila minimální teplota dodávaného vzduchu společně se spínáním kompresoru? Případně poraďte, jak uživatelsky změnit rozsah N-zóny na 1°C a tím omezit kolísání teplot. V návodu však změnu nastavení (spínání kompresoru) výrobce nedoporučuje, předpokládám, že dojde ke snížení životnosti zařízení.
Výpis hodnot z dnešního rána:
Venkovní teplota 11st.
Vnitřní teplota 22,6st.
Požadavek na cílovou teplotu (na nilanu) 23st.
Přestože není úplně dodržena požadovaná teplota do domu fouká vzduch o teplotě 13st.
Poslal jsem dotaz i výrobci, doufám, že někdo poradí. Přece nemůže být popsané fungování v pořádku. Jak fungují aktivní rekuperace ostatním?
Díky

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

99 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.