Zdroj vytápění a ohřev TUV v pasivním domě

Reklama
VP Vojtěch Peťovský @vojtech.petovsky před 6 roky30.09.2017 11:44:00
Zdroj vytápění a ohřev TUV v pasivním domě

Zdravím všechny stavebníky,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Plánujeme výstavbu RD v pasivním standardu a řešíme otázku, kterou jistě na začátku řešil každý z Vás. A to sice výběr vhodného zdroje pro vytápění a ohřev TUV.

Pročetl jsem nesčetně článků a zjistil jsem, že po jejich přečtení v tom mám ještě větší guláš než na začátku. Spoustu článků píšou přímo výrobci / prodejci zařízení, takže mi nepříjdou úplně objektivní. Někde se píše, že pasivní dům potřebuje tak málo tepla, že postačí jen rekuperace a občas přitopit elektřinou. Jinde se píše, že je potřeba mít i jiný zdroj tepla atd.
Nějakou představu jsem si přesto udělal a potřeboval bych v tom buďto utvrdit nebo zjistit, že je to nesmysl a najít jiné optimální řešení.
Nejdříve Vám sdělím parametry nového domu:

- Dispozice a orientace na pozemku: http://leteckaposta.cz/515838041 umístění a velikost oken je jen orientační. Finální bude až po vyhodnocení v PHPP.
- Typ budovy: bungalov v pasivním standardu, tzn. roční potřeba tepla > 15 kWh/m2.
- Zastavěná plocha: do 150m2.
- Obytná plocha: 115,5 m2 z toho bude cca 100m2 vytápěných.
- Typ vytápění: podlahové.
- Typ zdiva: pálená cihla Heluz.
- Rekuperační jednotka: ano.

Aktuální průměrnou spotřebu vody máme 5,5 m3 / měsíc. Očekávám, že budoucí spotřeba bude podobná.

Moje představa o vytápění a ohřevu TUV:
Samozřejmě bych byl rád, kdyby v domě byla po celý rok konstatní teplota. Aby se v létě nepřehříval a v zimě v něm nebyla zima.
Primárně bych chtěl použít solární kolektory (trubicové, vakuové) a v případě potřeby dotápět tepelným čerpadlem (typ a značku neznám, nejdříve potřebuji zjistit jestli vůbec jít touto cestou). Mé dotazy jsou:

1) Má tato kombinace smysl? Jde mi hlavně o to, aby v zimě, kdy je méně světla a nízké teploty nebylo i přesto v domě zima když už se tolik investuje do technologií.

2) Není to zbytečně předymenzované? Nebylo by třeba lepší použít jen solární kolektory pro ohřev TUV a vytápění řešit jinak. Třeba elektrickou rohoží, u které jsou pořizovací náklady podstatně nižší než u TČ.

3) Dá se opravdu docílit pasivního standardu jen pomocí jednovrstvého zdiva? http://www.heluz.cz/cs/vyrobek/heluz-fam…
Někteří zedníci mi potvrdili, že to opravdu jde. Jinde jsem naopak četl, že je potřeba zateplit vždy.

Určitě budu rád za každou radu.

Díky Vojta

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

77 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.