Jakou tlakovou řadu PPR pro teplou vodu

Reklama
AD Adam Deštěnský @adam.destensky před 6 roky05.12.2017 07:59:00
Jakou tlakovou řadu PPR pro teplou vodu

Dobrý den,

Jakou PPR jste použili pro rozvod teplé vody ?
Běžně se používá PN20, kde wavin udává při 50 leté životnosti a 60°C přípustný provozní přetlak 12,9 bar. PN16 má pak udávaný 10,2 bar.
Cenový rozdíl mezi PN20 a PN16 je minimální, ale PN16 má o 6mm tenčí stěnu a tudíž o 19% větší průřez. Tedy voda "snáze poteče" (napříkald se rychleji napustí vana atp.).
Maximální možný přetlak potrubí je 6 bar (bojler je vybaven pojišťovacím ventilem - zrovna tak samotný bojler je konstruován právě na oněch 6 barů), s tím že doma mám standardně 3,5 bar.

Úplně mi tak nedochází, proč se tedy používají PN20, když jsou prakticky o 100% předimenzované proti maximálnímu možnému přetlaku.

P.S.
Nepatřím k těm, co si myslí, že je něco na věky - já kalkuluji s životností 30 až 40 let a poté v rámci rekonstrukce (koupelny, kuchyně) se bude dávat opět nové vodovodní potrubí a tak mi pořád vychází jako rozumnější použít PN16.

Děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.