Realná účinnost lokalniho topidla KARMA GAMA F5L

Reklama
PJ Pavel Jícha @pavel.jicha před 6 roky05.02.2018 18:54:00
Realná účinnost lokalniho topidla KARMA GAMA F5L

Zdravím ctihodnou odbornou i laickou veřejnost a rád bych zde prodiskutoval účinnost lokálního topidla, které mám umístěné v obývacím pokoji RD. Výsledek mi poslouží k rozhodování, zda toto topidlo zanechat nebo nahradit jiným způsobem vytápění.
V odborném tisku nebo i na tomto nebo obdobných fórech jsem dohledal různé hodnoty účinnosti od 88% uvedených v technickém listu až po 50 %.
Pokusil jsem se i něco (asi s velkou mírou nepřesnosti) změřit a to v letošním lednu asi 4 dny, průměrná venkovní teplota byl kolem 0 st.C, termostat na topidle jsem nastavil na 4, v obývacím pokoji cca stálá teplota 16 st.C, denní spotřeba cca 5,5 m3 plynu.
Z toho pokud dobře počítám 5,5/24*10,5= 2,4 kW tj. hodinový příkon
Pak jsem asi dva dny vypnul plyn a zapnul elektrický přímotop, nastavil na něm termostat a změřil spotřebu el.energie cca 42 kW/den tj 1.75 kw za hod. Teploty vnitřní i venkovní obdobné.
Z toho (podotýkám asi né moc přesného) měření mi vychází účinnost cca 75 % ( pokud jsem neudělal někde hrubku nebo zásadně nesprávnou úvahu :-)
Jaké máte vy zkušenosti nebo znalosti?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.